Troja (2004)

Homér? Jo. Simpson...Nechápu, jak je možný, že ještě nikdo nezabil Orlanda Blůmu.

Babel (2006)

Vyprávění ze světa, kde k nepoznání pokroucená zpráva o lokální nehodě obletí Zeměkouli dříve, než na místo dorazí sanitka ("děláme, co můžeme, je to ve všech zprávách"). Kde tahle efemérní zpráva, která 2x, možná 3x obkrouží globus a zaniká, je v dané chvíli nepoměrně důležitější, než sama událost, která ale mění nevratně osudy zúčastněných navždy. Kde jsou kdekoliv k mání auta, pušky, boty a limonády věhlasných značek, kde ale "bílý muž" ztrácí pevnou půdu pod nohama velmi blízko za svými humny. Kde zemi "bílého muže" chrání před nežádoucími imigranty nekompromisní potomci nedávných imigrantů. Iñárritu tradičně ždíme diváka jako citron a občas - taky tradičně - žene příběh až na hranu kýče, poškubává jím sem a tam v čase i prostoru (do třetice tradičně). Všechno ale funguje, protože Iñárritu věděl, co a jak chce natočit a použité metody pracují pro celek. To všechno se navíc může opřít o talent i řemeslo - co by asi s tímto námětem dokázal udělat třeba Hřebejk a "jeho" herecké hvězdy? A jako třešnička dokonale padnoucí název (distributor kupodivu neprojevil svojí kreativitu a nechal ho na pokoji). 5.

Skrytá identita (2006)

Nicholsonovi a DiCapriovi se Skrytá identita hodně povedla. Škoda závěrečného boha na stroji, který vraci finále ze života zpět do Hollywoodu.

Smrtonosná past 4.0 (2007)

He! Hehe! Hehehehe...ehehe...Willis je milej a scenář neskutečně invenční, jak je ostatně vidět i z tady otištěného obalu.

Tajnosti (2007)

Že Jůlinka ale dokáže během 1 dne udělat tomu svýmu loďařskýmu magnátovi průvan ve šrajtofli! Za jídlo sice neutrácí, ale to máme: 1x piano + urgentní doprava v nočních hodinách, 1x odtah ve výstřední kombinaci s botičkou (zdá se, že šlo o zásah obou policií), 1x pokuta v MHD, cca 100 km taxikem po Praze, 1x luxusní gynda, 1x esoterická šimrací terapie, 1 poničený svetřík, 1x rozhodnutí ponechat si jeden byt 4+1 jen tak pro radost ... a určitě jsem ještě na něco zapomněl, vše ozdobeno 1 nevěrou větší + 1 nevěrkou drobnou, platonickou. Zase ale, zdá se, ušetřila za 1 potrat v pokročilém stadiu těhotenství. Prostě jeden typický den průměrné odkvétající české ženy. Nějak mám pocit, že jako levnější řešení takto rozsáhlé krize středního věku by vyšlo domácí násilí přiměřené, tedy v tomto případě spíše velké intenzity, to by ale byl jiný žánr. Děkujeme společnostem Apple, Google, Vodafone, Nokia, Citroen a dalším, že umožnily našim československým filmařům opět jeden pokus o film, tentokrát okořeněný typicky francouzským šarmem. První pokus jsem poslal po cca 20 minutách do odpadu, druhý ve veselejším rozpoložení dekoruji dvěma, málem třemi hvězdami - při vzpomínce na to, že jsem půl filmu nerozumněl zahuhlaným a v hudbě utopeným dialogům (nominace na lva?!) a že mně děsně lezlo na nervy rozostřování obrazu tu vpředu, tu vzadu (lev !?!), se probírám ze sna: 3 fakt ne. Ty 2 hlavně za odvahu neobsadit Trojana, Duška, Macháčka, Polívku, Lišku, Gaislerovou,....a jak se všichi jmenují. To není málo!

4 měsíce, 3 týdny a 2 dny (2007)

Po všech stránkách vynikající! Velice syrový dvouhodinový návrat do reálsocialismu, který brutálně a neodbytně vyvolává zasuté vzpomínky na tu neskutečnou, ponurou a beznadějnou prudu. Na dobu, kdy nefungující služby suplovali arogantní a drzí meloucháři se zlatýma rukama (potrat jako melouch...). Měli by vidět všichni, kdo to nezažili nebo mají krátkou paměť. Nejlíp před volbama. A vlastně vůbec všichni...

V žáru královské lásky (1990)

Škoda, že tohle arcidílo nemohl vidět Klíma. Možná, že by se v jeho žebříčku blbců český filmař zasunul před univerzitního profesora.

Vratné lahve (2007)

Ani všichni ti inzerenti, kteří z toho udělali celovečerní reklamu, nedokázali zaplatit začínajícího kaskadéra, co by uměl věrohodně spadnout z kola. Ze všech frků čouhá pointa dlouho dopředu. Železničářský erotický sny jsou vysloveně debilní, stejně jako pábitelé ve výkupu flašek. Hovadina na kvadrát.

Potomci lidí (2006)

Zatím 5, ani nevím proč. Asi za ty 3 dokonale zorganizovaný hrozně dlouhý záběry, za výtvarný provedení, který drží pohromadě od začátku do konce, a za to, že tam místo Owena není nějakej děsivej cruise. Objektivně to ale zase taková šupa není.