• Western
  • Mysteriózní

Nikdy nejsme sami (2016)

Tohle je film noir non plus ultra. Snad při druhé projekci pochopím proč P, Václav ten film natočil 3*

Konvoj (1978)

Film hodně  velké retro, kdysi jsem  jej viděl. Znovu jsem se těšil na  Sama a hlavně  Krise.   Sam umí natočit biják , který má koule a  je  hodně syrový (Strašák). Tohle už  je  slabší odvar, asi stárne a nemá tah na branku jako zamlada.  Kris byl  za moc velkého slušňáka , to se k tirákům nehodí.   Jeho kočka v kabině  byla tuctovka, tu by chlapi , co řídí trucky   do kabiny nebrali. Děj neměl spád, plno hluchých míst -  sprchování , mezihra se senátorem,  taková trochu nastavovaná kaše.  3*

Piargy (2022)

No konečně . Silný příběh. Kamera, efekty dokreslují děj. Úsporné dialogy. Na pozadí doby , ale pořád stejně církev po majetku lačnící. Film se stopáží 100 min. nespadne ani na chvilku řetěz. 4*

Kde zpívají raci (2022)

Film je vystavěn  na důmyslné flešbekové konstrukci.  Po celou dobu soudního procesu je divák zatažen do děje a fandí Kye, která smýkána osudem ukáže   sílu vzdoru a závěr přináší  velké překvapení. Ten film rozhodně nenudí. Závěr musí holywoodsky ukázat definitivní závěr. Kniha je zřejmě popisnější a scénář musí děj trochu zredukovat, ale tohle je zdařilá adaptace.   zaslouženě 4*

Běžná selhání (2022)

Tři motivy  , které se navzájem propletou.  Na pozadí planetární poruchy způsobující elektrické výboje, poruchy  sítě, požáry, nečekané exploze . Trochu připomíná motiv Melancholie L. von Triera.  Závěrem dochází k sebepoznání  konečně projevům citů. Celý film je veden leitmotivem  absence citových projevů a jejich zoufalé potřebě. Kamera reportážní, většina detaily. Scénář má spád. Herecké výkony  zejména neherců - dětí  jsou překvapením snímku.  3*

Moje levá noha (1989)

Opět  vynikající Sheridan, ale hlavně  D.Day-Lewis.  ( Oscar) Hrát postiženého je heroický výkon, D. Hofman v Rain man by mohl vyprávět , a to byl jen autista.  Film o tom, že i postižený cítí jako všichni ostatní,  má své tužby,  lásky...  Film o síle odhodlání, naději, která nikdy nezmizí.... 5***** Nelze jinak

Ryba břichem vzhůru (2020)

Komorní příběh  milostného n-úhelníku , jako v starořeckém dramatu musí nastat tragedie a  rozuzlení. To je nečekané  Edita přítelkyně  Philipa je  bi.   103 min. kvalitního filmu,  na to že je to celovečerní druhotina  to má grády a nenudí. 4****

Strachy v nás (2021)

Film se  mi líbil. Poláci většinově katolíci se nebojí kontroverzních témat (Corpus dei).  Gay z katolické komunity  v pohodě,  máš tam i svýho kluka. Ale když  se kvůli šikaně oběsí lesbická dívka, je všechno jinak.   Jsi vyvrhel a  na pokraji lynče. Syrový pohled na  polský venkov a  morálku věřících.  Kněz jen rozdmychává nenávist.  4****

Kapitán Volkonogov uprchl (2021)

30.léta  SSSR  KGB provádí čistky ve vlastních řadách. Kpt. Volkonogov   zdrhne a  má vidění, že bez odpuštění pozůstalých obětí se dostane do pekla.  Tak začíná jeho anabáze  Petrohradem. Když už to vypadá beznadějně,  odpuštění najde a může  jít směle na smrt.  Film má spád,  jednoduché alegorie, ale  dá se na to dívat.  Najít odpuštění vlastních vin  je to nejtězší.. 3***

Na plný úvazek (2021)

Paříž - město hrůzy, stávky, demonstrace,  násilí....  Těžko se  rozvedené matce  s 2 dětmi dopravuje  z předměstí do centra a  hledá hlídání... Celkem nuda,  love  story se nepovede.  Pohovor  nakonec  nečekaný happyending.  3***