• Western
  • Mysteriózní

Ve jménu otce (1993)

Víc než dvě  hodiny  kvalitního bijáku. Jak se  soudí podle  nálad  davu.  Nejsou důkazy,  nevadí, jsou to Irové a  to je důkaz viny.  Po půlce trestu změna verdiktu, ale ani náznak satisfakce, omluvy, trestů pro justici, policii,... D. Day- Lewis  to hraje bravurně. Ostatní herci nejsou pozadu.  Bravo pane Sheridane 5*****  nelze jinak

Slovo (2022)

Druhotina  B. Parkánové.  Vlastní scénář.   Trampoty jednoho notáře v  době  normalizace. Na osobní vzpomínky  z  rodiny  režisérky.  Zase potvrzené , že když je slabý scénář, tak  herci nic nezmůžou.  Je to nuda celý film.   Žádné oživení,  žádné  dramatické scény.  Ano Václav  drží slovo,  nevstoupí,  nepodepíše... Tečka.  Co  dodat.   3***  za výkon  M. Fingera  a  G. Mikulkové.

Mléčná dráha (1969)

2** k úctě k tvůrci. Těžko koukatelná surrealistická  road movie.  Dialogy na  náboženská  témata.  To je jen pro vybrané publikum, já do něho nepatřím.

Ohlédni se v hněvu (1958)

Příjemné překvapení. Osborne   nová vlna  britského dramatu. Jimmy ( R. Burton)  táhne celý film a  exceluje- výkon na oscara.  Na jeho honorář padla půlka rozpočtu, ale vyplatilo se. G. Raymond  slušně  sekunduje.   Na to , že je to prvotina T. Richardsona je to  super  výkon. 4****

Viridiana (1961)

Trochu koukatelný Buňuel.  Návštěva u strýčka mecenáše kláštera  a všechno je jinak.  Církev tady dostává na frak.   Dobře ukázáno,  že spodina,  psanci  společnosti neznají čest a  za podanou ruku odpovídají jen násilím a mstou.  Ze všech filmů tvůrce, co jsem viděl  nejlepší opus.  3***

Něha (2022)

Těžký život kulturistky. Diety, bobule, žádný volný čas.... Romantik a platonický milenec  vítězí, ale  ne na celé čáře.  Je to paralelní  život.  Konec otevřený a tak to má být.  Není můj šálek kávy  2**

Hrdinové dělnické třídy (2022)

Podnikání na Balkáně . Pracovní úraz na stavbě nepřípustný -  díra do hlavy a  stopa končí. Manažerka pozdě objevila svou naivitu.  Řešení  pracovního úrazu je trochu moc i na ni  a správně uložený panel je konečné řešení.  Film,  co mu nespadne řetěz celou dobu. Balkánské filmy jsou plnokrevné a syrové, o tomhle to pltí tuplem 4****

Hrana zlomu (2021)

Konečně zase tuzemský horror. Umírněný, bez obskurním násilných psychopatů. Kozub  ovládaný matkou ovládá celý film s  bravurou. Závislost na matce ala Psycho.  Jen se nevraždí.  Film   má spád,  Celý film  udržuje  napětí. Má pořádnou gradaci.  Povedený biják po všech směrech, bez slabých míst. 4****

Velká premiéra (2022)

Ve vztahu nesnesitelný umělec  se nahrazen ve vztahu psychologem. Ani mu to nevadí. Realizuje se v Olomouci na premiéře. Trochu absurdní a crazy opus M. Krobota.  Scénář kulhá na obě nohy.  Šimčík přehrává , ale ani jeho grimasy  nezakryjí slabiny   filmu. 2**

Svatba (2021)

Opět  Smarzowski nemilosrdně  vrtá do bolavého zubu polské historie 20. století.  Antisemitismus, pogrom , kde  nacisti jsou v roli diváků.  Podnikatelské mafiánské praktiky  současnosti   a jako  kontrapunkt  reminiscence na  dobu okupace Polska a  exploze antisemitismu polských  vlastenců. Koláže a  flashbacky  vyžadovaly  plné soustředění diváka, ale jink 4****