• Pohádka

Kam čert nemůže (1959)

Tento film by byla výzva přetočit, úplně stejný scénář, dodržet atmosféru ale v roce 2022 zkrátka zasazené do dneška. Film o vyhoření z povolání kdy člověk ať už lékař, který píše vědeckou práci a upadne do podezření že ho pronásleduje vyslanec mocnosti pekelných v tomto případě, neskutečně svůdnou, černovlasou dívkou Mefistofelou ? No nevěře tomu když byť jste v době iPhonů a internetu bydlíte v domě, kde byl dle pověsti, odnesen Faust a vždy je něco mezi nebem a zemí...Tomu já říkám nadčasovost scénáře, zejména v dnešní uspěchané době kdy člověk vyhoří v zaměstnání jedna dvě, přidejte psychologa Freuda a “čertice vás chce odnést na nějaký ten Křivoklát nebo Perštejn”

Pyšná princezna (1952)

Tedy za mě je toto královna mezi českými pohádkami a v podstatě ji považuji za ideál pohádky. V prvé řadě krásná princezna, zde v podání božské Aleny Vránové jako kluk jsem byl do Krasomily zamilován a v podstatě zamilovanost trvá. Za druhé nádherná hudba. Tyto dvě věci, novodobým českým pohádkám zoufale, chybí. Princezny jsou spíše holky z podzámčí , maštale či kuchyně. Hudba, hudba tu v podstatě stahují z internetu a vpálí ji tam bez ladu a skladu. Zde je vše skvěle sladěné, nevtíravý humor Kopeckého,Nesvatby , tudíž nevadí ani budovatelská agitka v úvodu. Režisér Bořivoj Zeman měl strach že po roce 89 bude pohádka zatracena, naopak zatraceni jsou dnešní režiséři kteří neví co vlastně pohádka je a pletou si ji z historickými romány.

Čertův švagr (1984) (TV film)

Na studiovou pohádku super vždyť pohádkovosti to natře dnešním výpravným novodobým vánočním pohádkám, ten sníh je super iluze dokonalá za málo peněz hodně sněhu.

Peklo s princeznou (2009)

Nejlepší bylo angažování Báry Kodetové. Pohádka není pohádkou pokuď nás-děti neučí ponaučení. V tomto případě je to pohádkový film v tomto případě historický román.

Čertova nevěsta (2011)

Troška, Troška ach jo, krásné exteriéry Buchlovického zámečku, architekti na 1, toť vše, zapomněl bych na překrásnou Sabinu Laurinovou přesvítila svoji dceru která by se hodila spíš na pěknou děvečku ale princeznu? Takových to pohádkových chyb je film plnej včetně neustále pochodujících stráží na zahradě, to je zahrada né kasárna.

Z pekla štěstí (1999)

To není pohádka ale horor, vrcholem všeho Šimon působí jak polsky herec ze Smrt stopařek.

Dvanáct měsíčků (2012) (TV film)

Snowborďáci ve skanzenu, hudba hrůza, pojetí pohádky je hysterické pořád tam pobíhají po lese, Žilková postavu paroduje, Škoda psát více.

Popelka (1969) (TV film)

Zde je vše krásné, chtěl jsem ubrat hvězdičku za černobílý materiál ale za to Popelka nemůže. Submisivní ztvárnění Popelky Evou Hruškovou je skvělé, taky macecha je díky Daně Medřické zahrána lidsky a né jako kreatura tak jak macechu podala Veronika Žilková z pohádky 12 měsíčků. Celá pohádka je pohádková Škoda že prince neztvárnil Tříska i tak jako zpěvák Štědroně zastínil.

Tři oříšky pro Popelku (1973)

Samozřejmě 5 hvězdiček ikdyž v 80 letech jsme z ní nebyli tak u vytržení. Kamera byla rozdivočená ale sníh a hudba vše napravili, humorem to zachránil Libiček s Růžičkovou, pohledností Trávníček s Libuškou a negativnosti výborná Karlovarská rodačka Carola Braunbock. Pohádku financovala NDR takže německé i kostýmy a výprava způsobila,že Němci ji považují samozřejmě za svoji, proč ne. Pamatuji si kritiku když jsem ji v 70 letech viděl poprvé, byla studená jak zámek kde se natáčel a Libuše Šafránková byla příliš drzá a rozjivená příliš jsme si pamatovali submisivní a něžnou Popelku v podání Evo Hruškové. Jak nám krásně dozrála dnes je to perla mezi pohádkami. Byť pokus dodržet koncept z černobíle Popelky tam jasně prosakuje viz. Holubi co třídí odpad byť to macecha-Němka nikdy nekontrolovala, nebo sova Rozárka která má býť kouzelná ale nikdy sem nepochopil proč tam je, roštárny a naschvály Popelky aby n sebe upoutala princovu pozornost celý příběh narodila do nové dimenze takže mi tam rekvizity jako holuby, kouzelné sovy jaksi připadaly navíc a zbytečné. Vrchol nevkusu byly popelčiny plesové šaty ala pytel brambor nevím na co prince na plese zaujala. I tak díky krásné hudbě a Kájovi je to vánoční klenot.

Nesmrtelná teta (1993)

To není pohádka ale politická satira na Českou republiku, takže pro dospělé ale ne pro děti. Pěkně zpracované ale podívám sejednou a dost. Revoluční je poprvé v české pohádce co má kluk-chasník Blažek lepší háro než princezna. 😄