Star Wars: Epizoda V - Impérium vrací úder (1980)

Tři roky po prvním velmi uspěšněm díle přišel druhý (pátý samozdřejmě :-) který je podle mě ještě o malinka lepší než ten první (čtvrtý samozdřejmě :-). George Lucas si uvědomil, že to s jeho režijními schopnostmi nebude až tak valné a proto své místo v režijním křesílku přenechal schopnějšímu Irvinovi Kershnerovi, jehož rukopis je ve filmu znát. Člověka pobaví a potěší jemné jiskření mezi Fordem a Fisherovou aneb "co se škádlívá, to se rádo mívá". Luke už také trochu dospěl a ve filmu prožívá těžké chvíle, které prověří jak jeho psychickou, tak i fyzickou vyspělost. Je to také první díl, kde se objevuje zelenáč Joda. Opravdu mě velmi překvapil jeho "originální" anglický opravdu skřetí hlas, neboť český dabing (jistě velmi známý) se mu moc nepodobá. Pátý díl je prostě ještě o maliko lepší než čtvrtý a proto dávám logicky čistých 5* (ostatně jako fanda Star Wars bych dal i braku, kde by se JarJar Bings stal Jediem taky 5*:-).

X-Men (2000)

X-meni jako komiks se mi jaksi vyhli, takže hodnotim pouze film, který je podle mne velmi zdařilým akčním sci-fi, který se od ostatních filmů tohoto žánru liší hlavně tím, že je doslava nabitý superhrdiny - kladnými i zápornými. To se projevuje i větší porcí,akce a počítačových efektů (velmi zdařilých). Herci taky hrají výborně a vytvářejí tak film, který vás doslova přibije do sedaček.

Robin Hood: Král zbojníků (1991)

Robin Hood - bohatým bere, chudým dává (nepleťte si s propagandistickými hesly KSČ). Ano, tak přesně tento legendární zbojník v mysliveckém převleku se nám převtělil do charismatického Kevina Costnera v otrhaném hávu. Morgan Freeman mu hraje zdatně tmavého parťáka alá Alibaba. Hlavní záporák Alan Rickman také příjemně překvapuje. Ale co by to bylo za Sherwoodskou pohádku bez sličné (ovšem v tomto filmu spíše nepěkné) urocené dámy, která se do robina zamiluje? Ano, je to přesně Robin Hood, jak má být... Scénářově dobře napsaný, výborně natočený, tu a tam na vás z kulis sice dýchne nízký rozpočet, to však nic nemění na tom že tenhle Robin je prozatím mezi všemi svými novodobými bratry ten nejpovedenější...

Jackass 2 (2006)

Takhle už jsem se dlouho nezasmál, opravdu dlouho. Sice se nejedná o film, ale o řadu na sebe moc nenavazujících bláznivých scének, které rozhodně nejsou pro slabé žaludky. O blití, pojídaní fekálií a jiné hnusy nebude nouze... Nechci spoilovat, ale pítí koňského spermatu zvedlo mandle i mně. Přesto je to opravdu sranda, ale při snídani (jako já) nebo při jakémkoli jídle se na to nedopuručuji dívat.

Krvavý diamant (2006)

Ještě teď mě mrazí v zádech, když si představím, že to, co jsem před chvílí dokoukal, byla a stále ještě je realita. Z hodin občanské výchovy si pamatuji několik strohých informací o občanské válce v Sierra Leone, o krvavých diamantech a o pragramu Světové banky a o WFP. Když to ale člověk vidí na vlastní oči (sice zprostředkováno filmem a zahráno herci, ve skutečnosti by to bylo ještě mnohem horší) tak je mi z toho skutečně nevolno. Řešení tohoto problému je však nad běžné síly obyčejných lidí, o tomhle rozhodují nejmocnější představitelé států, ale hlavně nejmocnější představitelé nadnárodních firem. E. Zwick se alespoň pokusil na problém upozornit a jemně tak stípnout do zadku tyhle vládnoucí "nadlidi". A povedlo se mu to skutečně náramně dobře. Leonardo se podle mě od Titaniku stále více a více herecky zlepšuje a "dospívá" a tento film o tom jenom svědčí. Ostatní herci ho skvěle doplňují a vytvářejí tak film, který bych pouštěl povinně ve školách, aby děti viděli, co je to vymývaní mozků, vláda zkorumpovaných ignorantů a utrpení války. Jediné, co mi na snímku nesedlo, je možná trošku moc velké dojímání na konci a zvláštní a pro mě trošku nepochopitelný osud DiCapria. A v budoucnu svý holce budu raději kupovat perly než diamanty :-)

Star Wars: Epizoda IV - Nová naděje (1977)

Na rozdíl od novodobých částí - prvního, druhého a třetího dílu - sálá z nejstarší a nejlepší části šestidílné kultovní ságy nepopsatelná "magická" energie té doby. I když se to pak podařilo Lucasovi trošku pokazit novodobými efekty, nic to nemění na tom, že toto jsou ty první nenapodobitelné Star Wars.

Star Wars: Epizoda I - Skrytá hrozba (1999)

Znáte nějaký jiný film, který by byl prvním dílem, ale až čtvrtým v pořadí natočeným filmem? Já ne, kromě Star Wars I., úvodu do neuvěřitelně úspěšné a asi nesmrtelné ságy George Lucase. Je zde však mnoho slabších prvků, které se v ostatních dílech tolik neobjevují. Je zde kladen důraz více na mladší (dětskou) část publika (dalo by se polemizovat o úloze Džadžara Bingse nebo jak se píše) a celkově je děj jednoduchý na pochopení. Přesto nebýt tohoto filmu, nikdy by se nevysvětlily důvody všech pozdějších událostí. Stejně se budu vždycky nervovat u závodů kluzáků:-)

Smrtonosná past 4.0 (2007)

Tak co se po těch letech změnilo? John McClaneovi se leskne hlavička a ve tváři mu přibylo vrásků, jinak je to pořád ten starý neustále ftipný tvrďák se schopnostmi, které by i Arnee jako Terminátor mohl závidět. Jeho tělo vydrží pády z mnoha metrové výšky, údery, střelné a sečné poranění a stále má Bruce ve tváři lišácký úsměv. Tu a tam mi sice některé scény připomínali akce z Prince of Persia, ale to tak přece bylo vždy. Scénář je chytrý a člověkovi jen mrazí při představě, kdyby se něco takového stalo. Parťáka dělá nově McClanovy podělaný hackřík v podání Justina Longa, který svou roli zvládá obstojně. Jak již však říká uživatel Vitasson, hlavní záporák je nemastný neslaný. Dcera Johna je také velmi dobře obsazena, Maggie Q má jazyk ostrý jako břitva. Škoda jen maličko přetažené stopáže a možná trošku parodického působení některých akčních scén, kde jsou snad překonávány i zákony fyziky... Přesto mají tvůrci mojí velikou úctu i obdiv, že se pokusili oživit starého velikána a skutečně se jim to obstojně povedlo.

King Kong (2005)

Peter Jackson natočil nového King Konga, to byla sláva, pamatujete? Tisíce lidí se hrnuli do kina, aby opět mohli spatřit srdceryvný příběh o zamilované veleopici. Tento snímek jsem zhlédl 2x, jednou v kině, kde na mě zapůsobil (hodnotil jsem za 5*), a jednou doma, kde už tolik ne. Celkově mi tento film připomíná mix Jurského parku, Godzilly a nepovedeného Indiany Jonese zasazený do 30. let a ještě s dost přetaženou stopáží. Mínusem je velmi zdlouhavý úvod (než se dostanou hrdinové na ostrov lebek, uplyne 1/4 filmu), plusem naopak slušné efekty a ztvárnění různých dinoušů, nechutného velehmyzu a samozdřejmě samotného Konga. Když to shrnu, je to velmi hezká pohádka tak na jedno dvě zkouknutí, nejlépe v kině, ale tento film ztrácí svůj rychle nabitý lesk stejně svižně jako měděná střecha.

Rafťáci (2006)

Karel Janák si asi v duchu řekl: "Natočím film. Zn.: Na pokusy". Šel před barák a tam se shodou okolností potulovalo 20 polonahých modelek, celých žhavých, aby si mohly zahrát ve filmu. Za rohem potkal dva chudáčky Kotka a Mádla, kteří se vzájemně uspokojovali, protože žádný "pouzdro" zrovna nemohli sbalit.... Navrátil pomalu ale jistě tušil, že se mu blíží konec smlouvy na natáčení Rodinných pout a tak ochotně obsadil roli absolutního vola. Zbytek ansámblu nalákal Janák na pomíjivý lesk "prvního dílu" Snowboarďáků. A mohlo se začít točit... Ale jenomže.... zapomnělo se na takovou maličkost, na scénář. A tak si Janák rychle vzpomněl na Snowboarďáky, o čem tak byli???? A no jasně, dva blbečci si chtěj za**** a přitom udělaj kupu trapných (ale občas vtipných) excesů. Jenomže zrovna nebyl sníh, tak se Janák rozhodl, že dvojku natočí na vodě. Do scénářového kotlíku přidal kromě hektolitrů vody také neúnosně vysoce koncentrovaný mix trapných situací, přehrávající herce, scénářové superberle a závěr, který neumně okopíroval z Hoří má panenko. A voilá, Rafťáci jsou na světě, pojďte puberťačky do kina, dávají tam bimbase Mádla a Kokotka..... Nikdy víc...