V Bruggách (2008)

Nádherné drama, dokonalý scénář a dialogy, pěkné prostředí a atmosféra, asi tak, jak jej ve filmu postavy popisují :-) Colinova role, no teda, to bylo něco. Od úplného začátku filmu, po jeho konec.

Mizerové II (2003)

Dvojku jsem si oblíbil mnohem více než Mizerové 1. Zvráceně akční a humorné, bavil jsem se neskolane parádně. Humor, akce, napětí, všechno tohle tlačené dvojicí Smith a Lawrence skrz 147minut v rozličných situacích, které mě neodpoutaly jinam a nenudily ani na vteřinu. Po Skále další nejlepší adrenalinová exhibice mistra Baye, u mě jedině za 5*:)

Skála (1996)

Největší akční nářez 90. let, tímhle jsem si Baye oblíbil a zatím to nic nezměnilo. Toto jeho dílo je snad největší mistrovský kousek, dokonalé vizuální orgie, co zatím vyprodukoval pro oči toužícího diváka. Skvělé dvě hlavní postavy - vynikající Connery jako starý špión, neztrácející na vtipnosti a elánu, chemik Cage, který projde Alcatrazem skrz vyklepanost a následný pořádný rozjezd, v celé jejich akci za záchranou města. Samotný Harris jako ne-klasický záporák se správnou ideologií, ale špatnými úmysly. To celé, s dokonalým vizuálním zpracováním, je něco neskutečně nářezového. Hudba, no co dodávat, Hanz Zimmer je legenda, tady to platí dvojnásob. Tohle nikdy nezestárne.

Sherlock (2010) (seriál)

Benedict Cumberbatch a Martin Freeman, skvělá dvojka. Dokonale inteligentní inovace tématu a úžasné herecké obsazení s hereckými výkony, perfektní sarkasmus. Naprosto geniálních 5*!!!

Na život a na smrt (2013)

Dost jsem od toho očekával v obsazení Wahlberg, Foster, Bana. Hudbu od oblíbeného S. Jablonsky jsem ani nepostřehnul, nepostřehnul jsem žádné drama, akce vypadala jen jako ploché přestřelky. Zato mnoho nelogičností a nesmyslných scén, které by válečný film podle skutečných událostí, roku 2013, nejspíš neměl mít. Podle režiséra a s jeho skvělým Královstvím, mi to nejde do hlavy. Nejspíš to bude asi scénářem, který ve zmíněném filmu neměl režisér nastarost. Asi tady bude kámen úrazu. Když je řeč o kamenech, režisér s vlastním scénářem ukázal, že žádný kámen není dost tvrdý pro jeho hlavní postavy, které dle jeho scénáře, s polámanými kostmi a frakturou lebky způsobené pády na skalách, dále s tuctem střel a střepin v těle, dokáží provádět vojenské postupy bez známek zranění. Konec byl ale pěkný, ukázal, že solidaritu místní kmenoví obyvatelé ještě znají.

Hobit: Šmakova dračí poušť (2013)

Tam kde byl Hobit první neskutečně dobrodružný, tam je zase Šmakova dračí poušť extrémně akční. Chyběly mi momenty z knihy, děj šel někdy hodně mimo předlohu. Ale konec srovnávání, drak byl úžasný v podání Benedict Cumberbatch, finále bylo opravdu zábavné. Hodně otravující nedokonalé části digitálního zpracování, štvalo mě i málo prostoru pro Bilba, který mi narozdíl od knihy ve filmu připadal jen jako 14-té kolo u vozu trpaslíků. Těžko hodnotit, celá trilogie to teprve usnadní.

Pot a krev (2013)

Tolik satiry, tolik ironie :D Prvních 30 minut jsem nevěřil, co to Bay vytvořil, taky jsem přehlédl titulek "podle skutečných událostí", poté mohu konstatovat, že tohle je po Mizerech skvělá a společensko-nekorektní cynická komedie mistra Baye. Škoda jen, že se nevydal vícekrát touto cestou.

Bitevní loď (2012)

Tady chybí v popisu filmu komedie na prvním místě. Nebrát tohle ironicky, je to totálně dementní film, s dementními scénami, klišé a vykrádání Bayovské tvorby. No což, ale přesto všechno mě to docela bavilo, bylo to tak zábavné, že jsem přestával vnímat ten strašný patriotický "fundamentalismus" a začal to vnímat hluboce ironicky. Jinak to ani nešlo. Dále ještě přes některé ne-herecké výkony obsazených herců, přes místy megatupý scénář, jsem si začal užívat onu mega akci na moři, doprovod AC/DC, epický nástup původní posádky Missouri, no prostě všechny neskutečné, sebeironické scény vedení boje, později jen lodí, proti oné první fázi mimozemské invaze, která ztroskotá jen díky adaptabilitě a debilitě lidské rasy, která v tváří tvář hrozící zkáze ukáže, že jednoduché činy v kombinaci s válečnou mašinérií, vždy zachrání lidstvo před anihilací, nebo teď vlastně onu Havajskou část, takže mahalo:-) Pobavilo mě to, ale asi tak, jak to možná ve skutečnosti původně filmem ani nebylo zamýšleno. 4*

Requiem za sen (2000)

Pokaždé, když si Requiem za sen vybavím, vždy mě ještě mrazí po zádech. Ukázka, co dokáže v podstatě různorodá závislost. Šílené a brutální, představitelné a pravdivé. Tento snímek může fungovat jako surový a realistický odstrašující příklad, nutné pobrat jeho velice hluboký smysl, jinak se snímek může jevit jednoduše o ničem. Když jsem viděl Requiem před 8 lety poprvé, nevěděl jsem co očekávat od pomalého náběhu příběhu a první poloviny. Děj ale nabíral, já už skoro s blížícím se koncem nedýchal. Šokující dramatický efekt, který je opravdu silný a to i s opětovným zhlédnutím.

Krvavý diamant (2006)

Dlouho mě nedostal do slz žádný dobrodružný film. Samotný příběh je krutý, kde dvě role, sobecký hlavní hrdina a člověk zbavený osobní svobody, se pomalu mění na přátelství, skrze dobrodružství, vedoucí k ziskuchtivému cíli oné hlavní postavy a hledání rodiny druhé. Konec byl pro mě neuvěřitelný, lidskost vyhrála nad touhou po diamantech, ačkoliv situace, ve které se hl. postava ocitla, nemohla vyústit jinak. Možná klišé, ale hodně silné. Pro mě byl snímek dechberoucí drama v kombinaci s neskutečnou výpravou. DiCaprio opět ukázal svoji cenu a nejen on, i D. Hounsou se zmocnil role s dokonalostí. Samotné poselství ale v podstatě pohádka, takové nereálné zbožné přání, i když z velké části na skutečném podkladu.