2012 (2009)

Spektakulárne-apokalyptická, anxiózne-deštruktivistická, audiovizuálne-orgazmická, filozoficko-nedeterministická, hypergeometricky-parabolistická..... CHUJOVINA. Ale zabavil som sa. A niekde v kútiku duše začínam uvažovať, že si kúpim kdesi v Tatrách pozemok - najlepšie v okolí Téryho chaty alebo Pod Rysmi a začnem tam pomaly stavať nejakú malú archu. ---- "Wow, that's a big plane". "It's RUSSIAN, heh". ----

Pán přílivu (1991)

Barbra Streisand je úžasná ženská a famózna speváčka. Okrem toho je skvelá muzikálová herečka a tam to asi končí. Bohužial dramatická rola spolu s réžiou, ktorú si strihla v Pánovi prílivu bola jednoducho nad jej umelecký potenciál. Ako tu už niekto trefne poznamenal, film až príliš pripomínal banálne "skutočné" príbehy Rosamundy Pilcherovej a v podstate mi bolo jedno ako celý príbeh dopadne - či sa Tom a Susan dajú dokopy a budú žiť 'happy ever after' alebo sa Tom vráti ku svojej žene do Južnej Karolíny. Jediné čo ma fakt zaujalo a prinútilo dopozerať film do konca bol Nick Nolte, ktorý predviedol asi svoj životný výkon, ktorý môže smelo konkurovať takým esám ako Robert de Niro a Jack Nicholson. Bez neho by to bolo za **.

Andělé a démoni (2009)

(Písané šifrou majstra Ondrisha): Akože Vatikán rádna haluz. Samý starý dedovia v červeném a jeden mladý, kerý najskôr vyletí vrtulníkom, aby tam odpálil bombu, potom skáče pádakom a nakoniec sa upáli. To som néjak népochopil... ináč rešpekt. Tie stavby paráda - né jak Petržka. Hlavne to koloseum na tom nádvorí. A efekti tjéž super. Len ten profesor Longhorn, či jak sa volal, mi furt pripomínal Foresta Gumpa. Stále niekam utekal... a ešte sa naňho aj podobal. Néviem, či si to niégdo všimol. Ale aspoň som sa dozvedel, čo sú to ty iluminátori. Furt som si myslel, že to sú nejakí trtkovia, čo menia žiarofky za tie úsporné, ale oni v podstate ani nejsú. Šaq v tom filme vlastne žiadny iluminátor nebol, tak v tom mám konečne jasno. Takže film fcelku odporúčam, ale len pre inteligentov, lebo blbec to népochopí... adios.

Ho! (1968)

Toto bolo zrejme to najslabšie čo som videl s Belmondom. A tá ragtime-ovská hudba tam sedela asi ako Beethoven do funesovky. Tak ako aj tie najlepšie hudobné skupiny niekedy napíšu pesničku do počtu, aby zaplnili album, tak aj tento film je v Belmondovej filmografii taký zbytočný kus do počtu.

Prozacový národ (2001)

Veľmi citlivo a umelecky nakrútená 1.5 hodinová reklama na jeden z najhorších antidepresantov, ktorá bola uvedená (asi nie náhodou) práve v dobe keď vypršal Prozacu patent a na trh sa začali dodávať jeho generické verzie, vezúc sa na vlne popularity Jasona Biggsa z American Pie I... Unikátny príklad amerického kreatívneho marketingu. Klobúk dole. Ináč je to veľmi pekný film, ale súčane je veľmi dobré, že sa naň takmer zabudlo.

Jeden hot a druhý čehý (1978)

Claude Zidi to zmákol bravúrne, aby sa človek ani chvíľku nenudil, ale zabával. Funes s A. Girardotovou ladili spolu perfektne, ale čo ma najviac zaujalo boli tie veterné elektrárne a solárne članky, ktoré Funes predvádzal Japoncom. Je odvtedy 30 rokov a znova o tom počuť z každého rohu, ako veterná a slnečná energia spasia planétu pred globálnym oteplovaním. Vtedy v 80-tych rokoch sa všetci obávali ozónovej diery (mám taký pocit). No uvidíme čo bude za 30 rokov... ale funesovky tu budú stále.

Excalibur (1981)

Brilantná romanticko dobrodružná rozprávka o kráľovi Artušovi, ktorú bez probému postavím na rovnakú úroveň ako rozprávky Pavla Dobšinského. Páčilo sa mi ako sa prakticky v každom zábere niekde obleskovala zelená farba - na meči, na brnení a na každom možnom povrchu kam dopadalo svetlo, čo dodávalo filmu takú fantasknú atmosféru. Klasika, ktorá nestárne... hm je to trochu klišé, ale je to pravda.

Jdi na to (1983)

Priemerná spencerovka, ktorú som nikdy v mladosti nevidel a tým pádom som nemal žiadne sentimentálne skreslenie. Ale pre fandov B+H to určite nie je strata času.

Čekej do tmy (1967)

Moja obľúbena Audrey H. v desivom thrilleri, ktorý si pamätám už viac ako 20 rokov. Keď film prejde takouto skúškou času, rozhodne stojí za videnie (aj keď je v ňom poväčšine tma).

Návrat sedmé roty (1975)

Gut spiel, gut spiel... šach mat... u mňa trochu slabšie ako jednotka, ale na pobavenie a spríjemnenie víkendového popoludnia plne postačujúce.