Zásah z pekla (1994)

Pekelné síly si to šinou na svět a jediný, kdo je může dokopat, kam patřej je ten, který dokáže práskat otočnými dveřmi. A je to samozřejmě kopaná laciná, hloupá, předvídatelná a maximálně Čakoidní!

Valčík s Bašírem (2008)

Věřim, že chyba bude asi ve mně. Nechci nijak zlehčovat hrůzy válek a zbytečné civilní oběti, ale takovýhle filmy zkrátka nesnášim. VŠECHNY jsou na jedno brdo a všechny jsou vynášený do nebes, aby si nikdo o nikom nemyslel, že je nekulturní barbar. Jediný, co Valčík s Bašírem odlišuje od kvant témeticky i obsahově stejných pohledů na tu či onu válku, je animované zpracování, které se ale rychle přejí a dokázalo mě i pěkně štvát (kdo se pohybuje tak zpomaleně a dělá poloviční kroky než je normální? tady všichni!). Ve výsledku je film vlastně obyčený dokument zachycující jednu válku (budu se opakovat) naprosto stejným způsobem jako všechny rádoby srdceryvné televizní projekty. Opravdu nechci žádnou z těchto událostí ani válek zlehčovat, nebo se dokonce vysmívat, ale: Ano, nudil jsem se a nijak mě to nevzalo.

Vzhůru do oblak (2009)

Budu se opakovat, ale Pixar umí! Klidně nám předhazuje filmy o strašidlech, robotech, krysách a jiných individuích, o kterých by normální studio netočilo, vždy to dělá pohledně, vkusně, zábavně a hlavně líp a líp! Tentokrát celým filmem provází kostkatý děděk, kulatý spratek, tupý pták a mluvící pes a přes to, že jindy by si člověk postavy asi neoblíbil, je zase celek velice zábavný, citlivě vtipný, často dojemný, ale nikdy se nevtírá, nemusí používat smutný oči, ani dělat zbytečné ústupky dětskému publiku a hlavní postavy si opět zamilujete. Pixar se trhá ze řetězu a nebojí se přijít s absurdním světem, kde psi klidně pilotují letadla, dědci svádí úžasný souboj jeden proti jednomu a zároveň proti svému stáří, vyvrcholení nemá daleko ke klasickému akčnímu filmu, jen tak mimochodem kolem celou dobu poletuje barák na balóncích a když se přizpůsobíte jeho pravidlům, tak mu vlastně není co vytknout. Kdyby teď nejtalentovanější a nejlepší animátoři současnosti oznámili, že připravují němý dvouhodinový film o chlupu na zadku, vůbec bych nepochyboval, že to bude sakra zábava!

Butch Cassidy a Sundance Kid (1969)

Příjemý snímek o páru "správných" chlapů, kteří se nezapomenou pošťouchnout v pravou i nepravou chvíli. Newman ani Redfort neumí zahrát špatně, takže co se hereckých výkonů týče, není co vytknout. Celkově je všechno povedený a takový správně při zemi, že i tý poslední -na poměry filmu- megapřestřelce se dá věřit. U mě to neni úplně čistých 5*, ale je to spíš k nim, než ke čtyřem. Díky Chrustynovi, že ke mě tyhle sympaťáky dostal!

Transformers: Pomsta poražených (2009)

Druzí Transformers nejsou takovým šokem, jako první díl a bohužel nejsou ani tak dobří. Nemůže za to ani příběh ani herci -co si budeme nalhávat, ani jeden z těchto atributů akční film nedělá- ale paradoxně právě onen základ všech blockbusterů, oddechová výplň a akce. Nejde o triky (Transformers 2 jsou suveréně trikově nejnašlapanější a nejpovedenějsí film současnosti) ale o kvalitu akce samotné, která je dost rozkouskovaná, často nepřehledná a zdaleka není tak intenzivní, jako ve "skromnějším" prvním díle. Nejlepší část podle mě přichází už před polovinou s potyčkou v lese, jejíž přehlednost, nasnímání, průběh i závěr jsou vrcholem celého filmu. Ani závěrečná (jakkoli papírově monumentální) bitva proti desítkám robotů není tak působivá, jako komorní lesní rvačka, což působí asi hlavně to, že většina bitvy vlastně vůbec není vidět a kamera se zaměřuje téměř výhradně na lidi a sem tam nějaký ten výbuch kolem. Souboj s hlavním záporákem, který mohl být -díky atraktivním kulisám a otevřenosti prostředí- kolosální, je pak vyloženě zklamáním. Vtipných vložek je víc, než v jedničce, ale řada jich je příliš dětisnká až trapná. Celkově tedy pokračování Transformers nenaplnilo všechna očekávání, ale rozhodně se jedná o nadrůměrný akční film.

Mizerové II (2003)

Co se stane, když se Míšovi daj peníze a sundá se mu řetěz? Vznikne film, ve kterém na sebe dva černoši nemluví jinak, než přes narážky a vzájemný pošťuchování, v detajlu ustřelujou kusy zadků, prohrabávaj dutý mrtvoly, přejížděj je na silnici, kamera projížní pod nohama tanečnic, skrz sklo, díru po kluce (čekal jsem už jenom, kdy elegantně prokličkuje klíčovou dirkou), při automobilové honičce není zvláštní, když se na silnici objeví člun, nebo se jednim vrzem rozseká polovina osady, líbá se v minovym poli, každej chlap je polda/mafián, každá ženská je modelka a krysy v něm "píchaj jako my". Modla bezmozkové zábavy.

X-Men Origins: Wolverine (2009)

Jako akční jednohubka se dá film v klidu dokoukat, ale tenhle mutant by, si už jenom z podstaty postavy samotný, zasloužil mnohem drsnější film. Nejsem z těch, co potřebují ke štěstí brutalitu, ale Wolverine je bohužel z těch, kteří ji -alespoň v malém množství- k úspěchu potřebují. Takhle jsem dostal film, který má snaživé herce a velkou chuť doplnit kus mytologie, ale vyfasoval hloupej scénář (což by u akčňáku zas tak nevadilo), naprosto nevhodnýho režiséra a místy opravdu otřesné triky, které by bušily do očí u filmu z roku 2000. Abych jenom nehatil, tak je třeba uznat, že úvodní titulky vypadaj skvěle a celek nemá moc zbytečných zastávek a hluchých míst, takže čas u něj strávený poměrně příjemně uteče.

Gran Torino (2008)

Kde? Proboha, kde? Kde je v tomhle ta genialita?! Naprosto tuctový nezajímavý příběh plný klišé a rádoby drsňáctví, ve kerém vystupují škatulkovité skoro karikaturní postavy a který se přese všechnu svou předvídatelnost a plochost bere naprosto vážně, čímž je jednoduše trapný. Příznivci a fanoušci Eastwooda tomu dají za pět jenom proto, že je v tom Clint a nikomu nevadí, že se celou dobu tváří, jako kdyby rodil a zůstává pořád v jedný (ubohý a nerealistický) herecký poloze. Tohle je spíš rádoby kritická řachanda, kterou bych čekal od Hřebejka a na druhé straně hodnotícího spektra. O konci snad zbytečné se vyjadřovat - to už jsem se jenom smál. Nepochopitelně přeceňované...

Lov na Gluma (2009)

Těžko hledat lepší fanouškovský film, který navíc dobře zapadá do děje původní předlohy.

Odpor (2008)

Typický Zwickův film plný hrdinství, patosu a těžkých rozhodnutí řešených jednoduše v řádu sekund. Tento přístup mi nijak nevadí a Samuraj i Diamant s tou samou strukturou se mi hodně líbili, ale narozdíl od nového režisérova snímku v nich byla kvalitní akce, zajímavé lokace a důležité okamžiky byly tak nějak "důležitější" a působivější. Odpor je skvěle zahraný, natočený i zábavný a rozhodně ne špatný film, ale doplácí na jednotvárnost lokací ve kterých se odehrává (v podstatě jenom les) a fakt, že je poměrně zaměnitelný s jakýmkoli válečným filmem.