Dům na samotě (2022) (TV film)

Chtěl jsem to nazvat podprůměrnou detektivkou, ale on je ten českej průměr tak nízko, že je vlastně průměrná. Ach jo.

Batman (2022)

Kdy už si lidi přestanou stěžovat na casting předtím, než film vidí? Ledger, Affleck,… teď Pattinson. Je to fantastický herec a od první chvíle jsem věřil, že to dokáže. A on to dokázal. A vlastně se dá říct, že to v tomto filmu dokázali úplně všichni, od před i za kamerou. Matt Reeves konečně napsal příběh, ve kterém je Batman nejlepším detektivem na světě, a ne jen akčním superhrdinou či dokonce brutálním masovým vrahem, jak ho prezentoval Snyder. Nejde sice o bůhví jak originální typ příběhu (je to hodně na způsob filmů jako Se7en či Zodiac), rozbodně je to ale neotřelé v rámci superhrdinského žánru. Tento příběh pak zcela mistrně zrežíroval, a Greg Fraiser to komplementoval geniální kamerou, je teď vážně ve formě (viz například loňská Duna). Místo Hollywoodem milovaných zběsilých střihů spoléhal na dlouhé záběry, díky nimž vyniká choerografie a propracovanost. Zářným příkladem toho je například honička v Batmobilu s Penguinem. No a tvůrcovskou svatou trojici tohoto filmu doplňuje génius Michael Giacchino. Jeho soundtrack je mrazivý, silný, poutavý, melancholický, naděje plný… to vše a mnohem víc. Fantastická práce. No a obrovskou chválu si naprosto zaslouží i obsazení. Andy Serkis jako Alfred je skvělý casting, je to úplně jiné pojetí než třeba Michael Cain, ale je skvělý a přál bych si, aby byl ve filmu víc. Jeffrey Wright je jako unavený Gordon sžíraný zkažeností Gothamu okamžitě sympatický, a skvěle se hodí k této verzi Batmana. K nepoznání změněný Colin Ferrel jakožto nastávající crime boss Penguin je totální show stealer. Zoë Kravitz je jasně mojí nejoblíbenější Catwoman, vystihla perfektně tu Selinu kterou známe z komiksů a zároveň jí přidala něco svého, a to mnohem lépe, všechny než předchozí herečky v této roli. Paul Dano nám dal zcela nové pojetí Riddlera a jeho výkon je tady naprosto mrazivý, bezpečně jeden z nejzajímavějších záporáků posledních let. No a konečně Robert Pattinson jakožto titulní role. Když je v kostýmu Batmana (což tak je ve velké většině filmu), je naprosto dokonalý. Padouchům nahání hrůzu, v dobrých lidech vzbuzuje naději, jeho bitky jsou hodně syrové a fyzické (přesně, jak mají být), má výborný Batman hlas, navíc je to KONEČNĚ detektiv… všechno funguje dokonale. Kde zadrhává je Bruce Wayne. Mezi Batmanem, soukromým Brucem Waynem a veřejným Brucem Waynem tu prakticky není rozdíl. Což není chyba Pattinsona, spíš problém scénáře. Ovšem beru to jako jiný výklad té postavy, jiné pojetí, a vlastně mi to ani tak nevadí. Navíc jsou vrata otevřená pro pokračování, kde by se tohle mohlo více prozkoumat. Ostatně film připravuje prostor pro spoustu věcí v pokračování, že? ;-). Takže mě to až tak netrápí, ale nějaké ty bodíky strhnout musím. Celkem jde však o neskutečně podařený komiksový film, a o vynikající film vůbec. Viděno na předpremiéře v IMAXU a musím tento formát jen a jen doporučit, podívejte se na Batmana na co největším plátně s co nejlepším zvukem. Stojí to za to. 9/10.

Vražedné stíny (2022) (TV film)

Tohle snad selhalo na všech frontách. První díl ještě šel, ale ten druhý byl fakt tragický. Takže popořadě. Naprosto příšerný scénář - dialogy jako by napsal šestnáctiletý kluk který se koukal na moc kriminálek z roku 2003, do toho spousta nesmyslných a vyloženě zbytečných odboček, nepřehledný příběh, na motivace postav se zapomnělo, a sympatických postav jsem napočítal nula. Nedokázali mi prodat protagonistu, vážně nevím, proč bych mu měl fandit. Neukázali jedinou jeho kladnou vlastnost, snad jen to, že je spravedlivý, to je však základní minimum. Jinak je nepříjemný a agresivní, něco jako Rapl, jenže ten má aspoň charisma a pozitivních vlastností má spoustu. A když i Vetchý hraje špatně, to už je někde fakt problém. Ne že by ostatní postavy byly o moc lepší, paradoxně mě zajímal nejvíc Filip Blažek (jméno postavy si fakt nepamatuju), ale ten taktéž nedostal žádný příběh, žádnou motivaci, prostě to byl z nějakého důvody zrádce. Celkově zůstal příběh nedořešen, což by v případě dobrého atmosférického filmu zabývajícího se spíš postavou než dějem samotným nevadilo, ovšem tohle ten případ vážně nebyl, takže po úmorných třech hodinách překomplikovaného děje ani nepřišel uspokojující závěr. No a na závěr ještě o technické stránce. Kamera otřesná - snažili se asi o bůhví jaké originální záběry a là severské krimininálky, ale zřejmě vůbec nevěděli jak na to. Amatérský střih, příšerný color grading (všechno je zbytečně tmavé, šedivé a nevýrazné, a do vězení hodili ten zastaralý zelený filtr z Matrixu, o kterém jsem doufal, že byl filmaři zapomenut). Hrůza, 4/10.

Euforie - Divadlo a jeho dvojník (2022) (epizoda)

Čtu tady, jak jsme se v epizodě nic nedozvěděli a nikam jsme se neposunuli. To druhé může být sice na první pohled pravda, ale musíme se podívat hlouběji. Hlavní hvězdou dnes byla Lexi (dokud si prostor neukradl Ethan ve své taneční scéně že?), a poprvé jsme se doopravdy dozvěděli, jak fabuli tohoto seriálu vnímala ona. Dříve šlo vždy o pár pohledů či poznámek, tady však šlo o rozbor její postavy, o nahlédnutí do její hlavy. Viděli jsme z jejího pohledu její vztah se sestrou, doplnila se nám představa o její historii s Rue, tak trochu i s její matkou, víme, jak vnímá postavy jako Maddy a Nate, a hlavně sama sebe. A je nám to zobrazeno velice stylizovaně, jakožto divadelní hra, a funguje to parádně. Dobré prolnutí mezi realitou a divadlem, a do toho se samozřejmě přidal klasický prvek nespolehlivého vypravěče. Občas to působilo trochu nedotaženě, například tančící Kat byla celkem zbytečná - buď ji tam nedávat, nebo jí dát nějaký ten payoff. Přišla také krátká vložka s Rue a Jules, ta byla i na Euforii hodně zkratkovitá - také, buď ji tam nedávat (klidně mohla počkat do příští epizody bych řekl), a nebo ji více rozvést. Rue vypadá čistě a zdravě mimochodem, za což jsem rád. No a Fezcova věta "Do you think other people will think that I look handsome?" mě málem dohnala k slzám. Takže celkově vzato jsme se relativně nikam dopředu neposunuli, ale doplnili jsme si historii, Lexi dostala konečně prostor, a dobře máme připravenou půdu pro finále. 8/10

Boba Fett: Zákon podsvětí - Kapitola 7: Ve jménu cti (2022) (epizoda)

Jéje. Rodriguez opět dokazuje, že prostě není moc dobrý režisér. Po dvou slabých epizodách se zhostil finále a opět to bylo slabé, respektive jeho režie byla bezpečně nejslabším článkem. Moc nezvládl udělat zajímavou akci, až na pár scén (např. když poprvé Boba a Din používají jetpacky) vlastně byla nenápaditá a nepůsobivá, a necítil jsem prakticky žádné napětí. A celkově byla epizoda hrozně zmatená; tragický pacing, Boba je zřejmě naprostý idiot protože jeho rozhodnutí nedávají smysl, Fennec tam prostě vůbec není, Santo byl z naprostého borce z komiksů předělán na úplně zbytečný chodící koberec, a ani nebudu mluvit o biker gangu, ti zde byli opravdu trapní. A to už není zcela Rodriguezova chyba, Favreau tentokrát nezvládl scénář. Zábava byla sledovat Pyky, jak stojí uprostřed ulice bez krytí a střílí přesně na brnění. Abych ale nemluvil jen negativně - nějaká ta akce byla dobrá, hlavně jetpack scéna nebo ta s rancorem, Mando a Grogu jsou zabijácká dvojice, Peli byla zábavná, CGI mě až překvapilo kvalitou, Cae Bane byl borec (i když ten souboj s Bobou mohl být mnohem lepší), a celkově tu byla spousta dobrých kvalit. Ale i pár špatných. V pohodě finále. Slabších 7/10.

Boba Fett: Zákon podsvětí - Kapitola 6: Z pouště přichází cizinec (2022) (epizoda)

Filoni a Favreau jsou neskutečně silné duo. Je to fan service? Samozřejmě, ale je provedený správně a citlivě a dává naprostý smysl. Tahle epizoda je naprostý love letter všem fanouškům Star Wars, něco si zde najdou milovníci původní trilogie, prequelů, sequelů, animovaných seriálů a samozřejmě současného Mandoverse. Snad jen fanoušci Boby Fetta nadšeni nebudou… Jinak ale fantastický díl, jako by Filoni nahlédnul do mojí mysli a z ní vytáhl moje Star Wars fantazie které jsem měl jako dítě. Skoro se to nezdá reálné. Líbí se mi konflikt, který se uvnitř Dina odehrává, i když má na sobě pořád helmu, jeho pocity a emoce jsou vždy jasné a zřetelné. Krásné vizuály, některé záběry byly fakt prvotřídní, stejně jako tentokrát i hudba. No a dále už asi musím varovat před SPOILERY!! Od předloňského fenomenálního návratu Luka Skywalkera jsem se těšil, až ho a Grogu…ho? Grogua? zase uvidíme, ale bál jsem se, že deepfake bude zase tak špatný jako tehdy. Naštěstí ale zaměstnali Shamooka a ten se postaral o téměř dokonalé CGI omlazení, vážně jsem byl ohromen. A jsem rád, že se nám vrátil Luke, kterého známe, ne jako Jake Skywalker ze sequelů, jak ho sám Mark Hamill nazval. No a kromě Luka další lahůdky jako Ahsoka, Cad Bane či Cobb Vanth… no seriál začíná nabírat neskutečné obrátky, škoda že nám zbývá jen poslední epizoda. Boba byl opět zastíněn, ale ještě to mohou napravit příště a udělat z něj hlavní postavu. 9/10.

Legenda jménem Vox Machina - Postrach Tal'Dorei - 1. část (2022) (epizoda)

Jdu do seriálu úplně na slepo, Critical Role jsem nesledoval takže k postavám žádný vztah nemám, upřímně nebýt Bobbyho Halla tak o něm asi ani nevím. Takže nulová očekávání. A zatím je to super, sice z toho čiší ten otřepaný trope bandy psanců, kteří v sobě mají dobro a nakonec se stanou hrdiny, ale je to zabalené v krásném obalu. Postavy jsou představeny dobře, animace je velmi povedená, a potěší pár známých hlasů jako David Tennant. Vypadá to na zajímavou jízdu pro dospělé, první díl 85%.

Boba Fett: Zákon podsvětí - Kapitola 5: Návrat Mandaloriana (2022) (epizoda)

Wow. Tohle je Star Wars. Tohle je prostě Star Wars ve své nejlepší současné formě., Bryce Dallas Howard má zatím perfektní skóre. Po více než roce jsme se vrátili k příběhu Dina Djarina a během jedné epizody stihli tvůrci dohnat celý jeho příběh od té doby, co jsme ho neviděli a zároveň nastínit jeho mentální rozpoložení, motivaci a plány. Dočkali jsme se také jedněch z nejzajímavějších záběrů ve Star Wars za dlouhou dobu, například ten long take v prstencovém městě na začátku či během finálního letu. Právě závěrečná scéna mě málem dovedla k slzám - průlet skrz Beggar’s Canyon, lokace z epizody I kde jsme více než 20 let nebyli, a vůbec celý testovací let v N-1 byl prostě nádherný. Do toho spousta odkazů na Star Wars lore (BD poprvé v live action!) a návratů postav, které zde nejsou jen aby sloužily jako fan service, nýbrž jsou důležité pro Dinův příběh, několik výborných akčních sekvencí, CGI vypadá lépe než kdy předtím (tedy v rámci Mandoverse), a samozřejmě nastínění následujícího dění. Nabízí se samozřejmě kritika, že v epizodě seriálu o Boba Fettovi nebyl Boba Fett. Souhlasím, že je to poněkud zvláštní, na druhou stranu nám bylo slibováno Mandalorian 2.5 a toho se také zřejmě dočkáváme. Doufám, že příští epizoda nebude opěz kompletně věnována Dinovi (zatím to tak trochu vypadá), pak by totiž už opravdu ukradl show pro sebe a to si Boba nezaslouží, ale to zatím nelze soudit. Epizoda 5… 9/10.

Yzomandias: Melanž feat. Nik Tendo (2020) (hudební videoklip)

Na tom, co si kdo myslí o kvalitě hudby, tady nezáleží. Jde o jeden z nejkvalitnějších klipů, který u nás za poslední roky napříč žánry vznikl. Kamera člověka tak nějak upoutal, a zaujme i jasné vizuální rozlišení jednotlivých písní. Vážně překvapilo, 80%.

Stíny v mlze - Prank (2022) (epizoda)

Nevím, jak si pan Zapletal představuje, že se mladí lidé vyjadřují nebo na co dělají na internetu, ale tohle to není. To ovšem zdaleka není největší problém seriálu, pes je spíše zakopaný v necharismatických hlavních kriminalistech, kteří postrádají profesionalitu a vesele porušují zákony, na nelogičnosti, ději často založeném na náhodě, tragické hudbě i režii… no, mohl bych pokračovat. Sem tam padne ucházející dobrý vtípek. 35%