Do nitra Planety opic (1970)

Důstojné pokračování legendárního sci-fi filmu, což se bohužel už nedá říci o dalších dílech. Největší změnou je výměna hlavního protagonisty, Charlton Heston se totiž ve snímku mihne až v samém závěru. Znovu se však setkáme s Novou, Zirou či Dr. Zaiusem... Ozvláštněním oproti jedničce je přítomnost mutantů, kteří ovládají telepatii a modlí se k nevybuchlé jaderné hlavici.

Velké nesnáze v Malé Číně (1986)

Akční fantasy komedie z prostředí čínské čtvrti v San Franciscu. Sympaťák Kurt Russell pomáhá kamarádovi zachránit přítelkyni ze spárů démona Lo Pana a jeho nestvůr. Do toho hraje chytlavá hudba, kterou si režisér John Carpenter jako obvykle skládal sám... Pro milovníky ztřeštěných béček z osmdesátek kultovní záležitost.

Konec světa (1999)

Z "novějších" filmů s Arniem patří k těm lepším... Jedná se o akční horor se satanskou tématikou, u kterého se příliš bát nebudete. Co hereckých výkonů týče, přiznejme si, že Arnold byl na plátně vždycky od něčeho trochu jiného, než je pronášení nějakých hlubokomyslných dialogů. Naopak vynikající výkon podává Gabriel Byrne, který by jako Satan při lepším scénáři mohl konkurovat i Al Pacionovi z Ďáblova advokáta. V paměti mi utkvěla zejména povedená scéna s vrtulníkem a dobrá hudba, která do snímku dokonale pasuje.

Ničitel Conan (1984)

Už ne tak povedené pokračování Barbara Conana, kvalitativně bych ho postavil na stejnou úroveň jako Rudou Sonju. Pokračování úspěšných filmů bývají obecně většinou horší, ale když se vydali Conan a jeho družina zachraňovat princeznu do Thot-Amonova paláce, tak jsem měl chvilku pocit, jako bych sledoval nějakou nízkorozpočtovou českou pohádku z osmdesátých let a ne americký fantasy film s akční hvězdou v hlavní roli. Hudební doprovod obstaral opět Basil Poledouris, nicméně kdo viděl první díl, tak si jistě povšiml toho, že s výjimkou pár úprav zůstaly skladby téměř stejné jako v Barbaru Conanovi... Pokus o smysl pro humor ve mně vyvolal spíše shovívavé pousmání, než že bych se smíchem popadal za břicho. Stvůra v závěru pak působila komicky, byť v tomto případě to bylo zřejmě nechtěné...

Bumerang (1992)

Proti černošským komediím nic nemám, některé považuji za zdařilé (Cesta do Ameriky), nicméně tohle už na mě byla z hlediska etnické pestrosti obsazení docela silná káva. Bělocha ve filmu téměř nepotkáte a když už ano, dělají "podřadné" práce typu uklízeče, servírky (ta navíc schytá pár rasistických poznámek od Martina Lawrence, kterého obsluhuje), nebo táhnou kočár s rozdováděnou Grace Jones, aby bylo vidět, jak jsou na tom ve srovnání s afroameričany špatně... Komedie sama o sobě mi nepřišla vůbec vtipná, ale s ohledem na to, co jsem zde uvedl, jsem se občas zasmál - něco tak přitaženého za vlasy se jen tak nevidí...

Krvavý sport (1988)

Nejzábavnější film s Van Dammem, spousta zápasů v aréně a rozmanitých bojových stylů, skvělá hudba. Perfektní záporák Bolo Yeung, který si s Jeanem-Claudem zahrál i ve Dvojitém zásahu.

Akta X (1993) (seriál)

Asi nejlepší seriál, který se zabývá paranormálními jevy. Přitom je vhodný i pro ty diváky, kterým "malí zelení mužíčci" nepřipadají zajímaví, protože kromě hlavní mytologické linky je seriál plný samostatně stojících dílů, jež s UFO a vládními konspiracemi nemají nic společného... Akta X přinesla na televizní obrazovky jednu z nejcharismatičtějších dvojic vyšetřovatelů. Od počátku se tu setkávají dva pohledy na věc - zatímco Mulder přichází se svými fantastickými hypotézami, Scullyová se striktně snaží držet věděckého vysvětlení. Někomu by mohlo vadit, že se nakonec vždycky ukáže, že Mulder měl pravdu. Naštěstí Scullyová nikdy není zrovna poblíž, a tak toto jejich hašteření může vesele dál pokračovat... Hodnocení jednotlivých sérií: 1. série 4.5/5 - je vidět, že seriál teprve začíná, šetří se na maskách i speciálních efektech, a tak je nutné vymýšlet příběhy, které působí záhadně v rámci těchto mantinelů. Nutno dodat, že scénáristé se s tím vypořádali obstojně a kupříkladu Eugene Tooms patří mezi nejcharismatičtější monstra, jaká se kdy v tomto seriálu objevila. Přesto tu najdeme pár vyloženě slabých dílů (Ghost in the Machine, Space). Mytologie ještě není tolik rozjetá a většinou se točí okolo jakéhokoli úkazu, který by mohl doložit, že ve vesmíru nejsme sami. Nejoblíbenější nemytologické díly: Squeeze, Ice, Shapes, Darkness Falls, Tooms. 2. série 5/5 - jednoznačně o level výše než první řada a z mého pohledu možná vůbec nejlepší série Aktů X - těžko bych tu hledal nějakou epizodu, která by se dala označit za špatnou a tohoto seriálu nehodnou. Výborně se scénáristům podařilo vypořádat se s těhotenstvím Gillian Andersonové a její vynucenou pauzu v natáčení využít v hlavní mytologické lince. Navíc se nám tu vyprofilovali dva perfektní záporáci, kteří ještě sehráli důležitou roli v dalších dílech a sériích. Nejoblíbenější nemytologické díly: The Host, Irresistible, Die Hand Die Verletzt, Fresh Bones, Our Town. 3. série 4.5/5 - o chlup slabší než druhá řada, avšak seriál si stále drží vysokou kvalitu. Perfektní mytologické díly - trojdíl Anasazi (ten však formálně patří ještě do konce druhé řady), The Blessing Way a Paper Clip by neudělal ostudu ani jako samostatný film. Zároveň se objevuje více humorněji laděných dílů, z nichž některé mi sedly (Quagmire), jiné nikoli (Jose Chung's ‚From Outer Space‘). Nejoblíbenější nemytologické díly: Clyde Bruckman's Final Repose, Syzygy, Grotesque, Pusher, Quagmire. 4. série 5/5 - pro mě druhá nejlepší série hned po druhé řadě. Vzhledem k nemoci agentky Scullyové je celá velmi ponurá a tomu odpovídá i obsah jednotlivých dílů, byť Mulder opět glosuje dění jednou vtipnou hláškou za druhou. Přesto se jedné vyloženě humorné epizody (Small Potatoes) dočkáme a nutno dodat, že patří k těm povedeným. Nejoblíbenější nemytologické díly: Home, Unruhe, Paper Hearts, Never Again, Small Potatoes. 5. série 3/5 - mytologie znovu parádní, bohužel samostatně stojící epizody mě až na pár výjimek (Bad Blood, Folie a Deux) příliš neoslovily. Je dobře, že přišel celovečerní film, který dal seriálu nový náboj... Mimochodem, poprvé se mi nepodařilo vybrat z této řady pět nejoblíbenějších nemytologických epizod, což není bohužel náhoda - kvalita tu prostě chybí. Nejoblíbenější nemytologické díly: Detour, Bad Blood, Folie a Deux. 6. série 4/5 - tam, kde skončil film, tam navazuje šestá řada. Dění většiny epizod se přesunulo na západní pobřeží USA, a tato změna prostředí je rozhodně osvěžující. Je tu velké množství komediálně zaměřených dílů, nicméně seriálu to prozatím neškodí a většina z nich patří k lepším epizodám v rámci série i celého seriálu. Nejoblíbenější nemytologické díly: Dreamland I., Dreamland II., Arcadia, Milagro, Field Trip. 7. série 3.5/5 - tady se experimentovalo trochu moc a na seriál to bohužel vrhá negativní světlo. Díly jako Hungry, X-Cops, First Person Shooter, Brand X, nebo Fight Club si tvůrci určitě za rámeček nedají. Aspoň že mytologie si stále drží vysokou kvalitu, a dokonce se uzavře jedna její část, která se táhne s Mulderem od začátku seriálu. Poslední díl Requiem by klidně mohl sloužit jako důstojný konec seriálu, byť by byl pro většinu fanoušků depresivní... Nejoblíbenější nemytologické díly: Millennium, Orison, Signs and Wonders, Chimera, All things. 8. série 4/5 - David Duchovny se nedohodl na pokračování v seriálu, a tak bylo potřeba najít náhradu. Zpočátku jsem měl problém si na Roberta Patricka (John Doggett) zvyknout, nicméně v brzké době se ukázalo, že šlo o dobrou volbu. S tím, jak se proměnila ústřední dvojice vyšetřovatelů, se také změnil pohled na věc agentky Scullyové. Ta převzala Mulderovu roli, zatímco skeptikem byl spíše agent Doggett. Jinak i vzhledem ke zmizení agenta Muldera tu nanajdeme žádnou humornou epizodu, což se v tomto případě nechá hodnotit spíše kladně - jako by se seriál vracel ke svým temným kořenům. Mytologie je perfektní paradoxně až do návratu Muldera. Od té doby se nacházelo na jednom smetišti příliš mnoho kohoutů (Doggett, Scullyová, Mulder a ke konci série i agentka Reyesová), navíc se rozehrála dějová linka se supervojáky, která mě vůbec nechytla, a namísto šedivců a mimozemských lovců s tváří nelidsky vypadajícího Briana Thompsona tu začaly pobíhat téměř nezničitelné mimozemské kopie lidí. Po nepovedené sedmé řadě se však jednalo o dobrý restart. Nejoblíbenější nemytologické díly: Patience, Roadrunners, Via Negativa, Badlaa, The Gift. 9. série 3/5 - Mulder je znovu pryč, Scullyová je odsunuta na vedlejší kolej a ústřední dvojici tvoří John Doggett s Monicou Reyesovou. Narozdíl od některých minulých sérií zde mytologie, která se točí okolo supervojáků a malého Williama, pokulhává, zatímco samostatně stojící díly patří k těm zdařilejším. Bohužel, humorné díly (Lord of the Flies, Improbable, Sunshine Days) se mi opět netrefily do vkusu... Závěrečný dvojdíl The Truth je důstojným ukončením seriálu, nicméně se nemůžu zbavit dojmu, že zbytečně mnoho času v něm bylo věnováno flashbackovým scénám. Nejoblíbenější nemytologické díly: Daemonicus, Hellbound, Audrey Pauley, Scary Monsters, Release.