Rallye smrti (2008)

Rallye smrt je jedním z nejbéčkovějších béček za poslední roky. Mě jako fanouška videoher velmi potěšilo dobrých 40 minut akce závodů, na které se fantasticky dívá a jsou skutečně adrenalinové, trikově precizní a prostě...dokonalé. Připomíná to něco mezi drsnějšími Rollcage (nabíjení zbraní, štítů), Carmageddony (ostrá řežba, brutalita) a Need For Speed (závěrečná honička opravdu připomene Hot Pursuit). Bohužel však kromě této vydařené řežby film opravdu nenabízí absolutně nic, scénář je tupý až běda (klasický Anderson), dialogy k uzoufání nudné a herci na výjimky (Statham, Allen) prázdní a postavy nezajímavé. Je jasné, že o děj jako takový šlo až v druhém sledu, ale jen super 40 minut akce výsledek nezachrání). Jako myšlenkově prázdný videoklip s hezkejma holkama a cool hrdiny přesto obstojí a výsledek nenudí. Jak není soundtrack Paula Hauslingera poslouchatelný na CD, tak báječně funguje v této absurdní béčkové jízdě. 55%.

Valkýra (2008)

Precizní a v souladu s dobovými prameny přesná historická rekonstrukce událostí nejslavnějšího pokusu atentátu na Adolfa Hitlera. Singerův rukopis je do velké míry znatelný, tento historický thriller se vymyká nejrůznějším hollywoodským klišé a stereotypům a přitom jde svou jasně stanovenou cestičkou od začátku do konce. Valkýra kromě skvělé režie exceluje nebývalým spádem (v druhé půli je tempo neskutečně gradováno), naléhavostí a napětím. Vše zkrátka funguje jako dobře seřízené hodinky, počínaje herci (válí tu převážně Nighy, Stamp, Wilkinson či Branagh), skvělou kamerou, atmosferickou hudbou a střihem Johna Ottmana a tradičně skvělou režií. Jediné co nefunguje, je selhávající charizma Toma Cruise, který je sice vzhledem podobný plukovníku Staufenbergovi, ale jako hlavnímu aktérovi tohoto dramatu chybí procítěněší herecký výkon, na druhou stranu se mu daří vzbudit sympatie. Také mě příliš nepotěila zkratkovitost celé operace Valkýry. Celé to zkrátka působí chladně, odtažitě, ale přesto jako vyjimečně sestrojené řemeslo. Také škoda, že postavy jsou zde líčeny jednorozměrně a selhává zde jakákoliv psychologie postav. Avšak o tohle se ani Singer nepokoušel. Tento film je zkrátka jiný... 70%

V Bruggách (2008)

Vynikající černá cynická komedie s prvky gangsterky. Martinu McDonaghovi se jeho režijní debut vydařil na výbornou, jeho mírně dlouhé dialogy se sice vyznačují divadelností (s níž má McDonagh mnoho zkušeností), ale jsou ve většině připadů trefné a geniálně napsané. Zejména potěší slovní přestřelky dvou hlavních protagonistů. Až to začne působit mírně rozvlekle, přijde konečně na scénu fantastický Ralph Fieness a svou kreací extrovertního, ale zásadového padoucha posouvá film ještě někam výš. Ovšem ani Colin Farrel či Brendan Gleeson nepostrádají hloubku či na psychologické přesvědčivosti. Zásluhu na tom, že snímek je vedle vybroušených dialogů i skvěle atmosferický, má zásluhu přesná kamera (zajímavě nasnímané goticko- renesanční Bruggy, kde se po tomto snímku chci taky podívat), melancholická hudba Cartera Burwella a jisté režijní vedení všech herců. Třešničkou na dortu je sexy Clémence Poésy, která svou vedlejší postavu zahrála velmi přesvědčivě. Tato černá gansterka má velikánský kultovní status !

Bolt - pes pro každý případ (2008)

Zajímavá disneyovka, které nechybí skvělé akční scény (vynikajících úvodních 15 minut), zajímavé dialogy a neotřelý koncept. Škoda Powellovy průměrné hudby a zaškobrtnutí v tempu v polovině snímku. 70%

96 hodin (2008)

Akční film ze staré školy. Musíte však přistoupit na režisérovu hru, pokud si chcete tento čistokrevný akčňák s ultradrsným (a patřičně charizmatickým) Liamem Neesonem vychutnat. Snaha vyrovnat Greengrassovi se cení, rozklepaná kamera v honičkách je přesně to, co si představuji pod pojmem akční film nové doby. Třešničkou na dortu je jeden z nejlepších kontakt soubojů, co jsem měl možnosti vidět za poslední roky (který se téměř vyrovnává souboji v bytě v Bournově ultimátu). Proto mu odpustíte mizerný scénář (v rámci žánru však dostačující) a hloupé dialogy. Tento film má prostě koule !!!

Repo: Genetická opera! (2008)

Postmoderní a chaotický muzikál, kde forma jednoznačně vítězí nad jeho slaboučkým obsahem. Na druhou stranu o děj tu ani moc nejde, tenhle brutální muzikálový scifi/horor je díky své fantastické vizuální stránce prostě fascinující ! Musím pochválit Anthonyho Heada za charizmatický výkon a působivý herecký projev. Jeho Repo Man je tragickým hrdinou jak se patří. Alexa Vega umí překvapivě slušně zpívat a s jejím emo účesem je opravdu sexy. Opravdu velmi zvláštní, bizarní film.

Sedm (1995)

David Fincher mi tímto filmem vytřel zrak. Zvláště začátek je neuvěřitelně působivý, sugestivní a temný. Všichni herci tu hrají výborně, dialogy mají švih, škoda jen, že je závěrečná pointa lehce odlfáknutá. Jinak tento film má prim v tom, že se skutečně vrahovi jeho dílo podařilo...

Spy Game (2001)

Velmi sympatický thriller se zajímavými herci a skvělým spádem. Tento film mám tak rád převážně díky hudbě Harryho Gregsona- Williamse, který odvedl vynikající práci a právem tento soundtrack bývá řazen k jeho nejlepším dosavadním výkonům.

Ghost Rider (2007)

Stěže průměrný paskvil chybým ústředním "hrdinou" a přímo tragickým záporákem. Naštěstí se na některé scény hezky kouká (teď tu přímo nemyslím dekolt Evy Mendes), tempo je celkem svěží a hudba Chrise Younga je velmi šmrncovní a dodává filmu alespoň nějakou tu hloubku. Nicméně tak příšerné to není a Ghost Rider je přesně na půli 2 a 3 hvězdiček. Jdu dolů vzhledem k absurdnímu scénáři. 50%.

Ben Hur (1959)

Velmi slavný historický film, který stojí za to vidět i dnes, přesně po 50 dekádách. Ano, triky dnes působí směšně, ovšem magická hudba Miklose Rózsy je živá i dnes. Nejlepší scénou je osmiminutový závod vozazajů (zde se Lucas inspiroval v I. epizodě Star Wars), který i dodnes vyráží dech ! Bohužel film v druhé půli i tak ztrácí tempo prudce dolů a něpotěšil mě ani náboženský motiv s Ježíšem Kristem (jelikož jsem ateista). 70%.