• SK název

Akční / Krimi / Thriller

USA / Německo / Japonsko / Francie, 2001, 126 min

Redford si na začiatku sadne do kanclu a spomínajúc na „dobrodružstvá“, ktoré kedysi zažil čoby špión so svojím parťákom Pittom, sa z nej do konca filmu takmer nepohne. Špionážna flashbacková mozaika, ktorá si myslí, že k tomu, aby zaujala, si vystačí iba s inteligentne napísaným scenárom a nepotrebuje k tomu ani poriadnu dávku akcie, ani hlbšie prepracované charaktery hlavných postáv. Veľký omyl. Venovať toľko sústredenej pozornosti 130 minútovému prekombinovanému scenáru, ktorý ma za to nakoniec vôbec ničím neodmení... druhý krát už by som do toho určite nešiel.(21.5.2002)

Ke scenáři můžu mít výhrad, kolik chci, ale faktem je, že Scott je znamenitý řemeslník, jeho režie je dynamická, děj se rychle řítí kupředu. Proto mi ty dvě hodiny utekly jako voda a neměl jsem díky častým flashbackům pocit dějové roztříštěnosti. Musím pochválit také výpravu, bejrútské reálie s ulicemi plnými chaosu vypadaly opravdu přesvědčivě. A herci? Redford je i s přibývajícími léty pořád borec a pan Herec. A Pitt......je prostě Pitt. Opět si místama neodpustil ty svoje typické herecké manýry, ale on už jiný nebude :o) Celkově vzato nadprůměrný thriller, ale pouze tak na jedno zkouknutí. Tři a půl*.(19.3.2004)

Tony Scott umí, o to se přít nebudeme. Ale tímhle "jinak" pojatým akčňákem o špionážních službách a záchranné misi těžko mohl zaujmout. Dvouhodinový popis fungování zákulisí tajných služeb by jako román sklidil slušný úspěch a klidně bych si ho přečetl i víckrát, ale jako film je to moc a působí to celé trochu rozporuplně...na jedné straně vám ukáže jak snadno akce selhávají, na druhé straně jediný šedý vlk oblbuje všechny tak dlouho jak potřebuje..navíc v jednom záběru hopsá na TV obrazovce v Baywatch Pamela Anderson, a ta se poprvé objevila až v roce 1992:) Robert Redford působí notně sešle, ale zase mu jeho veterána uvěříte bez problémů (narozdíl od Pitta, ten se na tajného agenta moc nehodí). Nathan Muir je stejný týpek ze staré školy jako hrdinové Forsythových románů - chrání si svoje lidi, používá staré triky, které už dneska nikoho nenapadnou, a proto fungují - a navíc je to další z řady chlapů, co si v krizi středního věku koupili Porsche (zdravíme Tylera:)). Jeho postava a chování v průběhu filmu, které vám párkrát zamotá hlavu, jsou na celé Spy Game to nejzajímavější, nepočítám-li velmi příjemné vystoupení starého matadora Davida Hemmingse a hudbu. S tou se statečně popasoval Harry Gregson-Williams, jeho dílko film výborně dokresluje, neustále jako byste slyšeli nezadržitelně odtikávající čas, prostě kvalitní práce. Ale nějaký mráz, nějakou duši nečekejte. 70%(31.1.2005)

Opravdu mi nevadilo, že je tam akce míň než "keců." Je to hlavně film o lidech, kteří se ocitli ve velkém soukolí a teď z něj hledají cestu zpět.(14.7.2003)

Vzhledem k průměrné délce záběrů 2,5 vteřin nečekaně kompaktní podívaná, která umí vizuálně potěšit i prachobyčejným rozhovorem dvou lidí na střeše nějaké budovy. Tony Scott často, rád a nikoliv bezmyšlenkovitě střídá barevné filtry, pohrává si s hloubkou obrazu a sem tam jen tak mimoděk přihodí nějaký interní vtípek (pomeranče – Kmotr). Jeho mnohovrstevnatá hra s obrazem mě až do závěrečných titulků neomrzela také díky perfektně sedícímu hudebnímu doprovodu Harryho Gregson-Williamse a ústřednímu hereckému duu. Herci, kteří si umí podmanit diváky během pár minut ve filmu režiséra, který vás dostane do kolen hned úvodní rozehřívací akcičkou – já fakticky marně přemýšlím, co chtít víc a co naopak ubrat a vytknout… OK, pořád před sebou máme „jenom“ špionážní thriller, ale jestli v tomto subžánru existují nějaké mety, Tony Scott je (sebe)jistě zdolal. Přiznávám, že pro jeho filmy mám slabost a rád je nadhodnocuji. Mým pěti hvězdičkám proto nemusíte přikládat žádnou váhu. Ale můžete. 90% Zajímavé komentáře: Gemini, Pohrobek, zputnik, Hal_Moore(9.1.2009)

Nijak nadprůměrné příběhově, slušně natočené a lehce nadprůměrně zahrané. Celkově jsem vkládal větší naděje ve spojení Redford + Pitt + Scott. Škoda.(21.4.2005)

Uz hodne zestarly Redford drzi oteze filmu pevne ve svych rukou a dava zapomenout na mistami hodne deravy scenar.(27.7.2002)

Je tomu už dávno, kdy jsem Spy Game viděl poprvé. Bylo to v době, kdy jsem na Tonyho Scotta byl děsně zaujatej. Vadil mi ten způsob vyprávění jeho příběhů, kde když vynecháte vteřinu, okamžitě se v příběhu ztrácíte. Nebo alespoň já takovej pocit měl a mám. Stejně tak jsem se vlastně cítil i u Spy Game. U toho jsem se ale rozhodl investovat maximální úsilí a musím říct, že mě ve všech ohledech tenhle film udělal radost. Příběh je hodně věrnej, trošičku mi připomíná francouzské sedmdesátky. Robert Redford a Brad Pitt předvádí skvělé výkony a je radost na ně koukat. Myslím si, že nikdy nezapomenu na scénu v Berlíně, kde Redford Brada vycvičuje a pošle ho na absolutně neznámý balkón. Nádherná scéna a to přátelství…to je radost pozorovat.(20.8.2013)

Scénář: Michael Frost Beckner, David Arata .. Film má tři roviny - první drama je v kancelářích CIA, kde mazaně exceluje Robert Redford, druhé prožívá Brad Pitt v čínské věznici a poslední je jejich společné, aby se doplnily motivace postav. Tony Scott přidal spoustu vizuálních vychytávek. Bez herecké kreace skvělého Redford a klipovité režie by to byl spíše jen průměrný špionážní thriller.. 75%.(28.5.2005)

Napínavá a dynamická pohádka o tom, kterak si Robert Redford udělal ze CIA, soukromé s.r.o. . Jedná se o nejoblíbenější film Jany Nagyové.(13.10.2013)

Rozpočet $115miliónovTržby USA $62,362,560Tržby Celosvetovo $143,049,560/55%/(13.1.2006)

Nádhera .. vynikající snímek!!!(2.6.2008)

• Pohrobek

Podivný, trochu odvážný pokus o jakési skládání zážitků, vzpomínek i obrázků pěkně za sebe tak, aby nakonec vypadl špionážní thriller. To přece nemůže vůbec fungovat. Roztahané záběry z nesmyslně co nejatraktivnějších prostředí (Vietnam, DDR, Bejrút), které mají dát dohromady film akční. Samotný scénář by sám o sobě nevystačil ani na polovinu tohoto filmu, emočně rádobyhluboké vycpávky pak film vyloženě kácí. Redford Pitta neskutečně zastiňuje, takže se tu o žádné generační symbióze mluvit nedá, ale co by nás na tom mělo udivovat?(24.1.2005)

rozpocet $115 million trzby celosvetovo $143,049,560(4.11.2006)

„Základné pravidlo CIA - neriskuj kvôli agentovi kariéru ani život.“ SPY GAME je druhé (po melodráme A RIEKA TEČIE, kde sa však "priamo" nestretli, Redford "len" režíroval a bol rozprávačom) stretnutie Redforda a „jeho syna“, Brada Pitta. Nemám pre špionážne filmy žiadnu enormnú slabosť (a Redfordove staršia klasika o TROCH DŇOCH KONDORA ma bavila rozhodne viac, lebo v nej išlo o postavy a príbeh, nie helikoptéry), ale SPY GAME ma celkom bavila. Páčilo sa mi, že je skôr príbehom o láske (melancholická pesnička na vlakovej stanici) a o špionáž tu vlastne takmer vôbec nejde (!). Pekné zábery klipára Tonyho Scotta, pekná kamera, pekná výprava, fajn Pitt, fajn Redford, fajn McCormacková. Viac na mojom ex-blogu: http://ivokucera.blog.sme.sk/c/162315/Spy-Game-60.html(4.11.2004)

Podle traileru by se dal očekávat akční nářez - nečekjte nic podobného, asi byste se zklamali! Je to spíše netradiční špiónský snímek, který má všechno potřebné k tomu, aby zabavil diváka na svých 126 minut - od skvělé režie, hudby, kamery (scenáře samozřejmě :) až po skvělé setkání dvou generací - Brada Pitta a Roberta Redforda!(3.12.2002)

Svěží dílo, tak jak jsme od Tonyho Scotta zvyklý. Určitě slušná filmařina, hvězdní herci, pěkná kamera, ale scénář mě nějak nevtáhl do děje, což je velká škoda. Zajímavý námět, který je dobře natočen, ale něco tomu chybí, co by snímek udělalo zapamatovatelnější. Brad Pitt a legenda Robert Redford, kteří se představili v rolích agentů CIA, zahráli slušně a film s přehledem tahnou na svých bedrech. Lehce nadprůměrný akční snímek, ve kterém se na poměry Tonyho Scotta překvapivě více mluví než střílí.....(11.5.2008)

Velmi příjemné překvapení – nečekal jsem od tohoto snímku téměř nic a dostal jsem tolik. Napětí, permanentní očekávání, jak to všechno dopadne, pohled do zákulisí CIA a do světa tajných a špiónů, komplot, nějakou tu "love sekvenci" etc. Hodně mi taky seděl způsob předložení příběhu – děj běžící hned ve dvou liniích (ve vzpomínkách a v reálu) zaručoval dvojnásobnou dávku napětí. Vše dobře zahráno a natočeno. Mile překvapily různé kamerové hříčky (najíždění a "odbíhání" kamery atd.) Shrnuto a podtrženo: SPY GAME má pro mě prostě šmrnc. Příjemná zábava, která však je schopná dát i trochu víc (bez toho, aby si na to VÍC hrála). A navíc: já to těm hercům fakt věřil. Rád si tuto SPY GAME za čas zopakuji.(2.3.2004)

Nathan D. Muir (R.R) coby elitní agent CIA jde do penze a ten den si ještě stihne jednu velkou zpravodajskou hru za záchranu svého kolegy a žáka Bishopa (B.P.) Jak jen to ten Tony Scott dělá, že na základě takové banální a za vlasy přitažené historky dokáže natočit zajímavý a inteligenci neurážející akční film... (?:-) Opravdu zábavné dvě hodiny byť >scottovsky< rutinní, ale výsostně svébytné kvalitní filmařiny. Tři a půl hvězdičky za tuhle hru a za to nádherné Porsche 911(někdy z první půlky 70tých let - jak symbolické ;-) půlka nahoru!(25.5.2006)

na to jaké má film hvězdné herecké zastoupení nedostanete bohužel žádné herecké předestavení, ale celkem nudnou podívanou, která vás moc nezaujme. Filmu celkem znatelně chybí více akce a napětía a deleko lepší a propracovanější scénář.(17.2.2005)

<< předchozí 1 2 3 4 5 9 12 16