Dokonalá bouře (2000)

Typický případ promarněné šance. Takový tip filmu osobně nemám rád a znovu se na něj rozhodně nepodívám. Jednak má Bouře bohužel velmi slabý provařený scénář plný klišé a předvídatelností, ale také nulovou zápletku. Bohužel celý úvod, seznamující nás s posádkou je nudný. Díkybohu za druhou polovinu, která je dramatičtější, akčnější, ale také ještě hloupější. Naštěstí triková stránka je velice povedená a vše zachraňuje boží Hornerova hudba, díky které přidávám filmu jednu hvězdičku navíc. Každopádně už to nechci nikdy vidět znovu. 50%

Černá kniha (2006)

Vynikající historické drama odehrávající se v průběhu posledních měcíců 2. světové války v netypickém Holandsku. Provokatér Paul Verhoeven velice dobře zrežíroval složitý, rozsáhlý především rafinovaný příběh o mladé ženě, která musí překonat všechno. Výprava je luxusní, Verhoevenova režie nadstandartně dobrá a přehledná, tempo vyprávění svižné a děj rychle ubíhá. Film to je rafinovaný, zábavný a krutě cynický zároveň. Od nepříliš zajímavého úvodu se Černá kniha diváku zarývá do kůže čím dál víc a víc a po zajímavém konci bude rezonovat divákovi dlouho v hlavě. A to je jen dobře. Několik drsných, sugestivních scén z hlavy nedostanu (masakr na lodi, polití výkaly...) Musím pochválit vynikající herce- zejména titulní Carici van Houten a Sebastiana Kocha v roli hodného nácka. Co bych naopak vytkl, je bohužel moc zamotaný a překombinovaný děj (ono hledání hlavního zrádce-záporáka je v konečném důsledku ne moc logické). 90%.

Hellboy 2: Zlatá armáda (2008)

Mně se to líbilo asi tak stejně jako jednička. Zlatá armáda má epičtější příběh, lepšího záporáka, je komediálnější, ztřeštěnější, romantičtější...a taky akčnější. Všeho je víc, například vynikajících monster (kde jen Toro bere ty nápady), absolutorium zasluhuje nová, živoucí postava "plynaře" a Hellboyovi stále fungující hlášky. Herci fajn, triky obstojné a akce lehcce nad průměrem- finále je ovšem zoufale předvídatelné...a nudné. Ostatně příběh kopírující Pána prstenů a Star Wars je průměrný. Hudba se bohužel nezdařila, Elfman má zjevně své nejlepší roky za sebou. Ovšem navzdory nedostatkům, nemám to srdce dát méně jako 4...Takže 75%.

Doom (2005)

Opět jedna z dalších promarněných příležitostí. Je jasné, že adaptovat hru, ve které se chodí s tuctem zbraní a vraždí monstra z jiné dimenze chtělo hodně odvahy. Scénáristé sice napsali nějaký příběh, kopírující Cameronovy nedostižné Vetřelce- avšak legendární Doom ve srovnání s Vetřelci selhává téměř ve všech ohledech a je to jedno velké nic, které sice nemá díky dobrým trikům a zajímavým zrůdičkám (a také charizmatu The Rocka) šanci diváka nudit, ale s Doomem nemá společného takřka nic. Vyčnívá zde pouze pětiminutová scéna z pohledu první osoby na konci, kterou navíc nerežíroval Bartkowiak, ale šéf digitálních efektů. Motorová pila rulezzz ! Za zmínku stojí také cool non stop elektonický hudební podkres Clinta Mansela. Prostě promarněná příležitost, bohužel. 50%.

Hvězdné války podle Turka (1982) odpad!

Tak tohle je šílená věc, pro star wars fanouška obzvlášť. Je to odpad jak vyšitý, o tom není pochyb a je to nad hranici divákovy stravitelnosti. Bože !

Star Wars: Klonové války (2008)

Naprosto nechápu pana Lucase, že pustil tento infantilní blivajz do kin. Aby tu nedošlo k omylu, opravdu Star Wars naprosto žeru a jsou mou modlou (celá oblast expandovaného universa- tedy i romány). Musím zde ale bohužel měřit přísným metrem. I jako pilot do jinak skvělého animovaného seriálu Klonové války je stěží průměrný a je vidět, že se bohužel dostal do kin omylem. Pokud pominu průměrnou animaci, máme tu dočinění se debilním scénářem, průměrnými dialogy (světlejšími momenty jsou vtipné hádky Anakina s jeho padawankou Ashokou má místy šťávu a kouzlo a připomene škorpení Obi Wana s Anakinem ala epizody I-III) a sterilní, přímočarou zápletkou. Machinace Palpatina jsou už hodně přehnané i ve Star Wars mezích, minipříběh s Huttem na Coruscantu je doslova zoufalost (ono to byla jen záminka pro to, aby mohli dát nějaký prostor velice sexy animované Padmé- Natalie by asi zbledla závistí nad těmi křivkami). Co ovšem částečně výsledný dojem zachraňuje, je ztvárnění epickým bitev se vším všudy a některé hlasy původních představitelů nové trilogie (vynikající Christopher Lee tu měl víc prostoru jak v celé trilogii, potěší Jackon, Daniels...akorát škoda že se McDiarmid neujal nejlepší role své kariéry, chybí tu také klasicky rebelantský hlas Christensena nebo mentor McGregor). Co potěší nejvíc, je epická, monumentální a výpravná Kinerova kompozice (po Stargate SG-1 nejlepší v jeho dosavadní kariéře), která nemá s Williamsem nic společného ale...Je výborná v kontextu s obrazem (který nemá se SW také společného téměř nic). Tohle že mají být nedostižné Star Wars ? Ani náhodou !!! Lucasi, prosím vzpamatuj se ! V případě zamýšlené filmové trilogie by si scénáristé mohli vzít inspiraci z několik výborných románů (Zahn, Salvatore, Luceno...)

3:10 Vlak do Yumy (2007)

Podivný western, který má takovou spoustu nelogičností, až je to hanba. Přitom se Yuma rozjíždí tak dobře, posledních 15 minut je pak velkou (a nechtěně směšnou) logickou dírou, za kterou by se scénáristi měli stydět. Připadlo mi to skoro jako parodie na western. Za zmínku takhle snad stojí několik opravdu povedených přestřelek, herecký výkon maniakálního Bena Fostera a samozřejmě jako vždy charizmatický Russel Crowe. Christian Bale je bohužel těžce průměrný, v Batmanově kostýmu se zkrátka cítí líp. Výsledkem je podivný sentimentální mišmaš, zvláště kvůli tak špatnému závěru. Takto se jedná o oddychový western, který sice přinesl něco nového, ale znovu se na něj nepodívám. A to ani kvůli vynikající Beltramiho hudbě, za kterou byl skladatel nominován na Oscara.

Pokání (2007)

Pokání je doslova výtahem do nebe. Jedná o audio-vizuální bombu (vynikající kamera, božská a právem oscarem odměněná hudba Daria Marianelliho) a skvěle napsaný tragický příběh podle románu McEwana. Již od úvodního záběru jsem byl pohlcen až do velmi překvapivého konce (onen scénáristický podfuk na diváka je vpravdě nečekaný !), který je doslova emoční extází. Takhle jsem se naposled rozbrečel u Fontány nebo dříve u Pomsty Sithů. Nenudil jsem se ani minutu a přál jsem ústřední romantické dvojici aby se opět shledali, jako v onom happyendu na konci románu. Pochopil jsem také smysl šťastných konců- happyend je v podstatě pro vypravěčku Briony Tallis tím skutečným pokáním. Musím vyzdvihnout působivou pětiminutovou scénu bez střihu- sugestivní evakuace Dunkirku. Válečné peklo je tu zobrazeno bez typického hollywoodského patosu. A všichni herci hrají úžasně ! Jednoznačně film roku 2007 a u mě je v TOP 10.

Once (2007)

V podstatě amatérsky zpracovaný film (na režii je amatéřina hodně znát). Podle mě jde o přeceňovaný film, proto jdu o stupeň níže, než bych za normálních okolností šel. Ano irská folková hudba je výborná, ale osobně takovéto hudební filmy nijak zvlášť nemusím. Prostě mě to tak nechytilo. Ovšem největším kladem je krásná Markéta Irglová (nemůžu si pomoct v obličeji mi velice připomíná mou bývalou), její civilnost. Nepokulhává ani její protějšek Glen Hansard, tento pár si prostě byl souzen. A z netypického závěru jsem byl nadšen, tady se opět tvůrci vyhli klišé. Ovšem nemůžu pomoct, ale Once nechal tak chladným. Falling Slowly rulezzz !

Královna prokletých (2002)

Blbost největšího kalibru, kterou částečně zachraňují herci a výborné metalové písničky. Nic víc, nic míň.