Její tělo (2023)

Zajímavý životní příběh, který je však zpracován naprosto rutině. Ničím neurážející průměr. ... Když vezmu, že jsem si hned na to pustil nový seriál Netflixu Supersex, tak ten je již po dvou dílech kvalitativně naprosto jinde. Přitom berličkové explicitní záběry používá spíše český film ne Roccova story.

Kosmonaut z Čech (2024)

Hodně osobitý niterný a meditativní zážitek, který asi nesedne každému, ale mě se hodně trefil do nálady. Moc pěkné. ... Knihu jsem nečetl a popravdě v tomhle případě asi ani nebudu dohánět, protože mám pocit, že ze zážitku udělala hodně samotná stylizace.

Temný případ - Noční krajina (2024) (série)

Všechny tři předchozí série se mi hodně líbily a byl jsem k nim mnohem méně kritický než zdejší většina. Tahle čtvrtá je bohužel průser jako kráva. ... Když můžu z 6ti dílů minimálně tři vyhodit, protože byly naprosto k ničemu, není to fajn. ... Jde vidět, že tady byl námět tak na dva řádky. Nápad na něco nosnějšího po celou dobu psaní evidentně vůbec žádný nepřišel a tak se jen navrstvilo pár dialogů, pár klišé motivů ze severských kriminálek a celé se to zaobalilo do přirozeně depresivního prostředí. To však nestačí, tohle je přece "Temný případ". Fajn je maximálně tak audiovizuál, snažící se herci, ale jinak nuda jako blázen. První díl možná trochu naláká, ale dále se už bohužel absolutně nic neděje. Totální ztráta času. I při závěrečném díle jsem snad třikrát usnul. Dokoukal jsem to, jen díky tomu jak jsem měl rád předchozí série a z naivity, že prostě něco musí přijít. Nepřišlo. ... Pokud někdo třeba uprostřed vádá, jestli to dokoukat, zabalte to, uděláte lépe. Je spousta lepších sérii i filmů z obdobného prostředí. .... Totálně nechápu pochvalné reakce zahraničních recenzentů. Podezřívám je, že se už ani tady absolutně neřeší kvality produktu, ale jen naplnění všech současných vedlejších kritérii (každý asi tuší), na tom se však stavět nedá.  ..... Naprostý šok, je pro mě pak potvrzení tvůrkyně pro další sérii. Za mě je hlavní problém právě ona, a proto chtě nechtě s "Temný případem" končím. A věřím, že nebudu sám. Sice HBO hlásilo u této série nejvyšší čísla sledovanosti, podle mě, je to jen setrvačností popularity a kvalit těch předchozích. Budou hodně překvapeni jak to u té páté musí takřka s jistotou spadnou totálně nadno.

Bratři (2023)

Životní příběh s hollywoodskými parametry, kterého se bohužel měl chytnout někdo odvážnější (osobně si myslím, že zde je potenciál klidně pro velké režisérské zahraniční jméno).  Pochválil bych hudbu, kameru i většinu hereckých partů, ale scénář a vynechání několika hodně důležitých částí příběhu z filmu dělají hodně polovičatý zážitek. Automaticky se tak nějak předpokládá znalost látky, což není dobře a už vůbec ne pro zahraniční publikum. Snaha posílat Bratry na Oscary je proto naprosto zbytečná. .... Slyšel jsem pana režiséra v jednom podcastu říkat, že se snažil být ve filmu co nejvíce neutrální. Neutralita by však neměla spočívat ve vynechání některých důležitých partů příběhu. Nejvíce mi jich subjektivně chybí především z počátku. Osvětlily by se tak více motivace hlavních hrdinů (konec druhé světové války, trochu více otcových rozprav, zapojení bratrů od mladistvých let v protifašistickém odboji, vyznamenání, následný tvrdý nástup milic, politické procesy apod.). Film by pak asi nebyl neutrální, jenže bohužel příběh bez nich není ani náhodou celý a jde to na něm poznat. Kdyby to byl fiktivní příběh napíšu špatná a chladná práce s postavami, jejich motivacemi a vývojem. Jenže tady se ptám: "Proč?" Je přece, kde brát. ... Jedna poznámka závěrem, kterou asi špatně chápu, protože to smrdí velkým šlendriánem.  " KDE JE V ZÁVĚREČNÝCH TITULCÍCH UVEDEN MILAN PAUMER ?" Jsou tam všichni důležití kromě něj. (Netflix 11.2.2024.) ... Závěrem. Jsem rád, že byl příběh konečně zpracován, ale potenciál byl větší.

Gump - pes, který naučil lidi žít (2021)

V rámci filmů se zvířaty a o zvířatech průměr ve většině aspektů. ... Jedna stránka je však těžký průser a to je naprosto oku nelahodící, umělý a kýčovitý vizuál. Za Kytici jsem kdysi pana Brabce obdivoval, pak už bohužel asi za nic, ale aby to šlo takhle do kopru, to mě vážně mrzí. Ty uměle přidané paprsky světla prakticky do každého záběru, které často ani nemohou mít svůj zdroj anebo a to je strašnější zdroj je úplně z jiné strany scény, takže se to navzájem bije, jsou naprosto tragické a alespoň mě až fyzicky nepříjemné. Stačilo jednou celé a od té doby to při každé repríze nechám vždy tak 5 minut, zasměji se a přepnínám.

Yellowstone (2018) (seriál)

Poslední dobou se mi zdá jako by to bylo naschvál, ale musím se opakovat. Po technické stránce super, casting skvělý, herecké výkony parádní, ale nejslabší část je jednoznačně scénář a vlastně i určitá nemotornost děje a práce s postavami. Mám pocit, že Sheridan moc velký koncept naplánovaný neměl a jede tak trochu na efekt. ... Překvapivé pro mě je, že Taylor a jeho kolegové poměrně dobře, uvěřitelně a i zajímavě rozehrají postavy celé hlavní rodiny (první epizody hodně fajn), ale pak bohužel postupem času za každou cenu tak moc tlačí a tlačí na pilu až většina z nich začíná působit takřka sebe-parodicky. Problém vidím v tom, že by to tak moc chtělo být novým Kmotrem, až se to zvrhne už v druhé sérii spíše k Dynastii či Dallasu. ... Nejzajímavější jsou tak bohužel pro mě postavy vedlejší (Cole Hauser je opravdu fajn, ale i někteří další honáci, Monika apod.). A celkem brzy začínám fandit všem ostatním, jenom aby Kevin se svou povedenou rodinkou dostali co nejdříve na frak (popravdě stejně by si ty pozemky zasloužili tak jak tak indiáni). Mrzí mě to pak hlavně vzhledem k tomu, že minimálně na počátku byla hodně dobře rozjetá linka jak s jedním tak druhým synem. Možná, že se to v dalších sériích tímto směrem pohne více, ale já už u toho stejně nebudu. .... Jinak ano, Kelly Reilly hraje jako o život a je opravdu dobrá, nicméně je to k ničemu, když je to právě ona a s každou další epizodou i postava Costnera, kteří mě nejvíce iritující, ale vlastně jsou pro mě i nejvíce sebe-parodující. Oni za to nemůžou, ale to co z těch postav místy leze za moudra a dokáže to absolutně popírat samo-sebe je pro mě až naprosto k neuvěření. A byť z Wese Bentleyho trochu nepochopitelně Sheridan za každou cenu a dost lacině dělá vola jak může, tak ti dva, tím jak moc chtějí být tvrďáci, ale místy dost hloupí tvrďáci (negativní postava i chtěně negativní, když má mít respekt nemůže kecat k******y, to pak působí spíše jako tajtrlík. Teď mě tak napadlo, jedině, že by Sheridan sledoval českou politickou scénu a inspiroval se tím naším slovenským dárečkem.), nejsou moc daleko za ním. A je blbé, když se slovům tahounů člověk začíná smát. (občas jsem se u toho vážně přistihl) ... Tzn: Po zkouknutí 1. (7/10) a 2.série (5/10) to balím. V komentářích jsem se stejně dočetl, že to asi nikam moc nepokročí a ani se nedivím Kevinovi, že už to chce sám v tomhle seriálu zabalit. Proti němu totiž v nejmenším stejně jako proti Sheridanovi absolutně nic nemám a většinu jejich tvorby opravdu žeru (u Kevina je toho spousta, Sheridan - Sicario, Za každou cenu i geniální Wind River), tohle mi ale moc nesedlo a jdu raději o dům dál. Ze zvědavosti, ale stejně ještě zkusím i něco jiného z Sheridan-versa, pořád mu prostě chci věřit.

BANGER. (2022)

Paráda. Mišík s Bendigem jsou pro mě velkým překvapením, ale totálně vládnou. A před Adamem Sedlákem klobouk dolů. Den před tím jsem dokoukal Il Boemo a pak tady Banger. ...  Filmy takřka neporovnatelné, které bohužel hned nabízí jedno a to asi to nejdůležitější srovnání. Il Boemo je hezký projekt, za kterým stojí evidentně spousta příprav, peněz, práce, výpravy a šikovných lidí a k čemu to nakonec je, když točíte něco, co nemá pořádně příběh, dialogy tak trochu šustí papírem, chybí tomu spád, nějaká nosná myšlenka a vše již bylo stokrát natočeno obdobně a bohužel asi i lépe. V půlce filmu pak člověk ztratí pozornost a myškuje buď na telefonu nebo kouká doblba a na hodinky. (A určitě nejsem proti historickým filmům zaujat, spíše opačně. Benátky mám osobně navíc prochozeny více než dost, vždy jsem to tam měl moc rád. Ostatně 4týdny zpět, jsem tam byl s rodinou cíleně na víkend na zahajovacím ceremoniálu karnevalu.)  .... Pak tady máte film, který je natočený na mobil s neporovnatelně nižšími náklady, nemusíte kvůli němu jezdit po historických metropolích, přípravy a nejspíše i celá produkce byli podstatně menší. Jenže, když přijde na lámání chleba, tenhle snímek je od začátku dobře promyšlený, ví co chce říct, má spád, krátký příběh držící pohromadě a pointu. Evidentně pak i velmi progresivní a talentované tvůrce. ... Porovnáním je pak nesrovnatelně větší divácký zážitek. Z Bangeru prostě nespustíte oči. (A to vše i přesto, že věkem již asi nejsem úplná cílovka filmu a nebo, že i u Bangeru vidíte ty inspirace jinými snímky.) Za mě pecka 90%

Il Boemo (2022)

Technická stránka pěkná, Vojta v pohodě, ale to je asi tak vše. Nuda jako blázen, příběh o ničem (a ne, nemá to být kritika života pana Myslivečka, to bych si nedovolil, ale filmu), spád nikde, invence ani za mák. max 50%

Rod Draka - Princezna a královna (2022) (epizoda)

Řekněme, že tohle už je jen taková poslední kapka úpadku GoT. Snad s mírnou vyjímkou předchozí epizody, mi celý seriál zatím přijde, že se tvůrci jen plácají na místě a vlastně nevědí kudy kam. Casting hlavních postav o ničem. Většina představitelů těžce postrádá charisma a když už ho někdo má, tak je jeho role minimální. Práce s postavami obecně bídná. Motivace chování často nelogická. Kontinuita vyprávění nikde (takřka bych se vsadil, že to psali až během natáčení). Atmosféra generická až umělá. Šokující scény většinou jen pro efekt a spíše samoúčelné. ... Rod draka se zatím jen veze na popularitě GoT a bohužel si absolutně nezaslouží srovnání. Dám tomu šanci do konce série, ale za mě zatím průser.

Otec náš (2022)

Zajímavý a kontroverzní příběh, který však bohužel stráží jeho velmi špatně uchopení. Dokumentaristka se pořád točí dokola jen okolo pohledu pár dětí a matek, ale to je v tomhle případě žalostně málo. Mám pocit, že se dotyčná nedokáže pořádně ptát na podstatné otázky a naopak svoji neschopnost místy zastírá vsunutím neopodstatněných konspirací - zde rasismus. Chybí tomu komplexnost.