Král Artuš: Legenda o meči (2017)

Guy Ritchie asi navždy opouští vody ukecaných městských gangsterek a vrhá se do vod ‘‘natočím si klasiku podle sebe‘‘. Nebo ne? Krále Artuše a jeho Legendu o meči jsem uvítal s mírnými rozpaky. G. Ritchi je výborný režisér, ale troufnout si na epickou fantasy? A hleďme, jak se mu to hezky povedlo. Je tam všechno, co byste od Ritchiho čekali: akční kamera, D. Beckham, ebenový samaritán na straně dobra, vtipné hlášky, parta co si odskočila z natáčení GoT i ta gangsterovina tam nakonec je plus ždibec přírodní magie a zelené plátno (bez kterého to ale nejde). A perfektní Jude Law, kterého jsem si nedokázal představit v roli záporáka. Ritchie si dělá prostě klasiky podle svého, ale stejně jako u Holmese, překvapil a nadchnul i zde. Jen tak dál a nebát se. Závěr: Epická fantasy šmrncnutá RockenRollou. Doporučuji! Mile překvapí.

Dunkerk (2017)

Tento film ve mně zanechal jedno slovo, které jsem do té doby užíval jen zřídkakdy - ''rozporuplný''. Ano, je to Nolan ale zároveň, je to jiný Nolan. Možná proto, že šlo o film podle skutečné události a mistr se tak nemohl ''úplně rozmáchnout štětcem''. Každopádně střih i kamera jsou výborné stejně jako efekty. A díky H. Zimmerovi se z filmu stává největší válečné drama, které jsem kdy měl tu čest vidět. Opravdu si myslím, že skladatel tu nechal to nejlepší ze sebe. Tikot vteřinové ručičky provázející celý film dělá lepší kulisu, než pověstné smyčce z Psycha. I obsazení se Nolanovi povedlo. Je to stará známá parta a i když pro sebe nemají celý film ( T. Hardy hraje celou dobu jen očima!), dokáží perfektně vtáhnout diváka do děje. V příběhové lince jsem se malinko ztrácel, ale asi proto, že Nolan je pověstný svým vyprávěním a především jejich zakončením. V historickém dramatu máte ale smůlu, protože historie napsala příběh i konec za vás. I tak ho ale Nolan zpracoval krásně. Nicméně já nikdy nebyl moc na piloty ani marínu. Proto čtyři hvězdy. Závěr: Největší válečné drama z II. světové, co se urodilo na stříbrném plátně. Doporučuji v IMAXU.

T2 Trainspotting (2017)

Mít možnost vybrat si pokračování kultovního filmu! Ale neutopit se při tom v jeho odkazu a stínu :-( Film T2 je po režisérské, zvukové, střihačské i kameramanské stránce super. Přesně jako jednička, ale scénář a celý příběh pokulhává. Je tu až moc odkazů na minulost a minulý díl. Vím, že se na to hezky vzpomíná. I já měl radost, když jsem viděl starou partu pohromadě a uslyšel Edinburghskou hatmatilku, nicméně film se nedá postavit jenom na '' tak jsem se vrátil po letech domů '' efektu. Škoda. Závěr: Nostalgická vzpomínka na majstrštyk.

Hacksaw Ridge: Zrození hrdiny (2016)

Tak si Mel konečně natočil vlastní Údolí stínů a nutno říci, že velice povedeně. Jsem moc rád, že diváka ušetřil přebytečného patriotismu a že podal konečně hrdinu z masa a kostí. Efekty se povedly na výbornou a kamera se střihem si po právu zasloužili nominace na cenu. Na cenu za režii to nebylo, i když Mel očividně moc chtěl. To nemění nic na tom, že všechno nač tenhle první MadMax sáhne, mění se ve zlaté plátno. Závěr: Hrdě zařadit mezi top ten z druhé světové! Pane!

Logan: Wolverine (2017)

‘‘Důstojný odchod nejoblíbenějšího mutanta vůbec!‘‘ Takhle nějak bych nazval upoutávku nad kinem. Protože kdo jiný by si zasloužil takhle velkolepé finále než Logan - Hugh Jackman - Wolverine? Ze všech X byl nejlepší. Popravdě ve všech X-Menech jsem se vždycky těšil jen na něj. A i když v nich měl třeba jen jednu větu nebo gesto, vydalo to za zbytek filmu. Od DeadPoola tu máme R-Rating (... hrubý jazyk, výrazně násilné scény, nahotu spojenou se sexualitou nebo užívání drog ...) a podle mě tu měl být už dávno (The Avengers prominou a půjdu si dál hrát do dětského koutku se Supermanem) a jsem moc rád, že byl použit zrovna pro poslední Loganův film. Protože slyšet pana profesora X jak nadává do zku*** ču*** je k nezaplacení. Film si zaslouží i uznání vzhledem ke dvěma samostatným dílům, které ho předcházely a které stály slušně řečeno za nic-moc. I DeadPool vám to potvrdí. Takže ano, Logan: Wolverine je pecka! Ze všech mutant-filmů nejpeckovatěší. A to všechno díky Jackmanovi, Stewartovi a Mangoldovi. Škoda, že hlavní malá herečka neuměla moc hrát ale nápad, že z ní udělají nemluvící mexičanku to hravě vyřešil ;-) Závěr: Polední Rosomákův řev, u kterého konečně pochopíte, proč má takovou přezdívku. Nejlepší X film ever!!!

Zúčtování (2016)

Představili jste si někdy Rain Mana coby nájemného zabijáka? Gavin O'Connor očividně ano, proto nám naservíroval stokrát ohrané klišé trochu jinak. Nutno říci, že se mu to povedlo na výbornou. Ben ‘‘ Kožená tvář ‘‘ Affleck hraje svého chladného účetního s autismem perfektně a díky zajímavé zápletce a celkovému rozuzlení, není divák v samotném závěru až tak zklamaný. Sice trochu pokulhává zakomponování jeho bratra Jona Bernthala do příběhu, ale ve finále to režisérovi odpustíte. Myslím si, že se může tento snímek hrdě postavit do vitrínky mezi Leona a Johna Wicka, aniž by utrpěl šrám na cti. Závěr: Zabijáci v padnoucích oblecích jsou v kurzu. Tohohle rozhodně nevynechejte

Warcraft: První střet (2016)

Už jsem si myslel, že se nedožiji kvalitního zpracování počítačové hry. A hle. Warcraft: První střet je tomu velice blízko. Je očividné, že čas jsou peníze a tak se vyplatilo počkat si deset let na takovouhle parádu. Škoda jen těch plastových zbrojí a zbraní. Ale jinak krásná práce. Už teď se těším na pokračování, které doufám nezklame. V obdobném duchu bych pak rád viděl i StarCraft. Jestli se Blizzard obával, že si tímto pošramotí značku, tak se obával zbytečně. Velký dík, že na film dohlíželi a nenechali se ukecat na přemíru kompromisů. Závěr: Konečně povedený film na motivy hry.

X-Men: Apokalypsa (2016)

No já vám nevím. Přijde mi, že se ty komixáci začínají vykrádat. Je tedy pravdou, že jsem nikdy žádný X-Men komiks nečetl, ale pokolikáté se opakuje situace s Magnetem, že chce zničit svět a nakonec obrátí, nebo mu to někdo méně silný překazí? Začíná se z toho stávat tradice :-( Stejně, jako z grandiózních destrukcí měst a ostrovů :-( Království za vychytralého záporáka, který chce ovládnout svět inteligencí. Nebo alespoň půl království za záporáka, kterému se ten svět povede ovládnou, ať už toho docílí jakkoliv. No jinak vesměs stejný booster: Mladí mutanti, ukřivděný Magneto, Wolverine dělající ''Rrrrrrr!'', Charles, který nikdy nad nikým nezlomí hůl, letadla, škrcení jednou rukou, Quicksilver, co to všechno elegantně vyřeší a to všechno před zeleným plátnem. Tohle by nezachránil ani Lobo :-( Třeba je konečně čas dát každému členovi Xaviho školy vlastních 143 minut. Závěr: Zhola nic nového v rodině X-Menů. Jen další díl do seriálu.

Prach a broky (2015) (amatérský film)

Parádní nápad, z kterého mohl být opravdu dobrý český film. Jen to chtělo více času a více peněz. Když ovšem přihlédnu k rozpočtu a počtu natáčecích dní, musím zatleskat. Líbila se mi hudba a střih. I prostředí a kostýmy byly perfektní. Párkrát jsem se i zasmál hláškám hlavních postav. Škoda, že se snažili být tak moc opravdoví. Nemůžu si pomoct, ale většině postav jsem to prostě nevěřil. Škoda. Prolog i epilog by tam měl zůstat, dodává to filmu více tajemna. Těším se na další počiny od tvůrců. Závěr: Pohádka pro dospělé, která překvapí a potěší.

Švadlena (2015)

Nádherná souhra dramatu, romantiky a inteligentního humoru, zabalena v lehké detektivní atmosféře. A opět stačilo tak málo. Jednoduchá zápletka, kterou známe snad všichni. Závist, zášť a nenávist malého městečka, do kterého se vrací tamní světoběžník a vyděděnec. Jednoduché a dokonalé. I prostředí Austrálie 50. let byla perfektní volba. Dávám palec nahoru. Závěr: Povedená ukázka, kam až člověka můžou zavést sousedské vztahy.