Tenká červená linie (1998)

Válka je peklo, aneb hvězdy a hvězdičky v zeleném. Co se týče příběhu; spíš mi přijde, že se sebralo pár dopisů z války a slepil se z toho scénář. Ono taky co za příběh byste chtěli vyprávět o dobývání jednoho zeleného kopce na jednom malém ostrůvku kdesi v Pacifiku. Nicméně dopisy slepené klovatinou drží při sobě a s melancholickými vsuvkami v hlavním ději se film posunuje trochu jinam, než Kód Navajo, nicméně na Údolí stínů mu ještě něco chybí. Možná ona plynulost děje. Zarazilo mě debatování nad rozkazy od přímého nadřízeného, což se může stát snad jen v americké armádě a v americkém filmu. Celkově je snímek nadprůměrem v druhoválečných filmech, které jsem doposud viděl. Pokud tedy máte velkou porci popcornu a coli, nemůžu než doporučit. Závěr: 170 minut stopáže je možná až moc na to, o čem se ve filmu jedná, ale když už pro nic, tak pro perfektní hudbu stojí za to shlédnout.

Král rybář (1991)

Bláznivý film o bláznech. Tak nějak bych to shrnul do jedné věty. Nebylo by to však přesné, protože Král rybář v sobě skrývá mnohem víc. Je to humorně podaný příběh o tom, co s lidmi dělá sláva, moc a peníze. Líbí se mi, jak je film propleten dramatickou nití, která vyústí v dobrý závěr. Robin Williams musel být ve svém živlu. Romantického blázna zahrál na jedničku. Stejně tak Jeff Bridges, kterého jsem zatím ve starších filmech moc neviděl, ale tady se předvedl. Ve filmu je vidět jasný rukopis Terryho Gilliama a Rogera Pratta, který je i ve 12. opicích. Perfektní práce s kamerou a prostředím New Yorku v 90. letech se těmhle dvěma pánům nedá upřít. Prostě poctivá práce. Závěr: Homelessácký snímek s kvalitní myšlenkou uvnitř.

42 (2013)

Povedený film o Martinu Lutherovi Kingovi s pálkou. Je to jeden z těch amerických kousků, který člověka chytne za srdíčko a s posledním homerunem máte chuť radostně vyskočit z gauče s výkřikem "Leť hochu! Leť domů!". V čemž vás zarazí fakt, že se na film díváte s babičkou, nebo s přítelkyní. Nicméně je to film o citech, nenávisti, rasismu, obrovském překonání životních překážek a hlavně o tom nevzdat se. Je sice pravda, že nejlepší scénáře píše sám život, ale tenhle kousek je mistrovsky zpracovaný. Myslím si, že je fér točit filmy s podobnou tématikou z netradičního prostředí. Je to trochu příjemná změna. V neposlední řadě bych chtěl vyzdvihnout úžasný výkon Harissona Forda, který mě v každé jeho scéně vyčaroval na tváři úsměv. Jeho role starého odvážného majitele týmu Dodgers byla dokonalá. K tomu stačí přičíst perfektní hudbu a dobové rekvizity a máme pět z pěti. Závěr: Další z povedených "Luther-Kingovských filmů", které diváka vezmou na srdce.

Transcendence (2014)

Myšlenka filmu se sice dobrá, nicméně ohraná, jako kostky v Casinu. A je to velká škoda. Možná jen stačilo, aby se film zabalil do komornějšího dramatu a nemusel být nutně rádoby velkolepý. Myslím si, že materiál v podání Johnnyho Deppa, Rebecci Hall a Morgana Freemana na to byl dobrý až až. Možná i kvůli tomuto hvězdnému obsazení diváci čekali něco víc Pfisterova měl od Nolana především odkoukat cit pro atmosféru a drama. Nicméně je to jeho prvotina, tak by bylo chybou ho hned na začátku kariéry režiséra pomlouvat. Žádný učený z nebe nespadl. Závěr: Lehká scifárna, která by si zasloužila trochu dozrát.

Nepřítel před branami (2001)

Perfektní film zobrazující ruskou legendu Vasilije Zajceva v nacisty obléhaném Stalingradu. Líbí se mi, jak je film propojen s propagandou druhé světové války a nezaobírá se pouze sniperskou válkou. Nakonec se dá odpustit i ten milostný romantický trojúhelník, který ve filmu vznikl. Možná by to s ruskými herci bylo o trochu víc autentické, ale Ed Harris podal perfektní výkon a postavu německého odstřelovače nakonec zahrál tak, že jsem z něj ani neměl pocit hlavního záporáka. Spíš jen staršího pána, co dělá svoji práci, stejně jako Jude Law. Myslím si, že autorům se opravdu povedlo, spolu s dokonalou hudbou, exteriéry a střihem, přenést atmosféru tehdejší války o Stalingrad na plátno. Do páté hvězdičky chybí snad jen romantický konec, kde by mi víc sedělo, jak se Zajcev sklání nad hrobem své milované. Nicméně chápu hollywoodské pohnutky. Možná i z podobných pohnutek zranění Ed Harrisa vypadlo ve filmu jako škrábnutí, ale ve skutečnosti by mu utrhlo půlku ruky. Jsou to pouze detaily, nad kterými se dá přimhouřit oko i díky Ronu Perlmanovi, který sice neměl moc prostoru, ale to málo vyplnil na výbornou. Závěr: Vyvážené druhoválečné akční drama z kterého cítíte špínu a chlad slavného Stalingradu