Thunderball (1965)

No.4 pre 007. Blízko úplnej spokojnosti predošlého dielu, už vážny úvod s únosom celonárodného záujmu s admiralitou a politikom proti vydieračom. k tomu atómová hrozba strašiaca svet metajúci sa v studenej vojne, vydarené bond girls, málo odhalený, no legendárny Blofeld a číslovanie jeho nohsledov, to sú legendárne indegriencie, ako aj žraločie hody a (síce riadne urýchlená), no pamätateľná záverečná naháňačka po vode. až na trochu vlečúce sa prostredné časti za 4,5.

Goldfinger (1964)

No.3 pre 007. ako je to tu rozobrané, aj u mňa zatiaľ prvá plnohodnotná bondovka, nielen zbraňové či pästné ale aj slovné súboje so zloduchom(mi), ktorých dvojica Goldfingra a málomluvčího klobúkara s nečakaným zneužitím finančného bohatstva USA tomu dávajú punc dlhovekosti. k tomu nechutná smrť chutnej bondgirl hneď v úvode a divoká akcia v trezore v závere len potvrdzujú na svoju dobu majstrovsky nachytanú dejovú a vizuálnu zábavu.

Srdečné pozdravy z Ruska (1963)

no2. pre 007, úvodný test zlodušskej gorily, zlepšenie dejovej línie či konfrontácia veľmocí a uprostred toho Bond starajúci sa, nech to nedopadne nejakou kataklyzmou a nech mu nejaká Bond girl prežije. jedna z kvalitnejších bondoviek, charizmaticky odporne pôsobiaci protivníci, pekná agentka nevie pre koho pracuje, už viac vtipov a v závere prekvapenie vo forme vraždiacej starej rusky, pripomínajúcej prezlečeného netvora z filmu Psycho. brrr. Za 4 a trošku, i keď tie pästné súboje ( napr. z vlaku ) sú skôr úsmevné ako reálne a bezkrvné,no bola taká doba.

Dr. No (1962)

sériový odpaľovák agenta s jeho neodmysliteľnými a určite nezmazateľnými kulisami ako je Bond girl ( zlá či dobrá, niekedy to zistíme až v priebehu deja,ale Ursula ho na pláži "odpálila" či štartla légiu Bond girls, z ktorých poniektoré dožijú i záverečných tituliek), technické utilitky ako tak snažiace sa predbehnúť dobu výroby, chytrý, mocný alebo pomagorený padouch ( dosť často kombináciou z každého trochu ) usilujúci sa o zničenie sveta alebo jeho časti, o obrovský nekalý zárobok či len o krimičinnosťou prosperujúci. z dnešného pohľadu len ľahký nadpriemer,no ako úvod nie zlé. a utopenie či rozklad úhlavného protivníka len predpovedajú ich podobne končiace smrteľné konce. 3,5

Creed (2015)

Ako tak po pozretí preosievam tie kladné i záporné recenzie, nostalgicko-sentimentálne vs.čerstvo-revivalové k tejto "ságe",tak je tu toho i toho,no sentimentu vs. freshovitého a skoro pútavo vynoveného kvázinasledovania minulých počinov ( a minulosti ) je tu v pomere náklady vs. zárobok ( čítajte info od T2 ). Takže to je podarená novota, s pozostatkom celej série ( a Rockyho, ktorý na skoro sedemdesiatnika,až do "bežnej" choroby vyzerá čulo, ale ošľahane na svoju športovo bujarú kariéru so všetkým čo k nej patrí ), celkom autentickým prostredím okolo boxu bez zbytočnej komerčnej vaty, kvalitným strihom a kamerou a chytľavými hercami, tá nominácia pre Sylvestra je opodstatnená. Síce trochu predvídaný koniec,no nenudilo. A Tessa bola pokusom o románik ako vedľajšiu, no nevyužitú dejovú linku. Ostatné ľahký nadpriemer,no výstup na schody bol už hlavne pre pamätníkov,mládeži doporučujem pozrieť sériu film za filmom. Potom sa pohodlnejšie recenzuje. Slabá 4.

Drive (2011)

I keď samotný film má ( právom ) samé skvostné recenzie, zdržanlivo mu dám len 4,5, lebo tento mne neznámy režisér ( s pomocou Badalementiho akustickej podpory ) natočil Áčkové a nie hocijaké Béčko, či Béčkové Áčko. Film dýcha noir príchuťou, no spája v sebe režisérstvo Lyncha s priamočiarosťou a akčnosťou ( či krvosmädnosťou ) Scorseseho a ak k tomu dám uhladené herecké "odjazdenie" svojich postáv, hlavne Goslinga, za tých 100 minút už to nešlo snáď urobiť lepšie. A tu práve k čistým 5 chýba možno ešte trošku epickosti, čo nám môže ( a dúfajme, že aj natočí ) predviesť režisér ďalšími dielmi, určite na ne mrknem po tomto "pretekárskom podsvetí".

Karlík a továrna na čokoládu (2005)

Film o egocentrickom a úspešnom Wonkovi ( to mu z tej detskej kukly sám ChristoPR Lee musel dať prachy a školské nadanie na "úspešné riadenie" čokoládovne,nuž do chvíle,čo nápady padli či boli odhalené ),ktorý to v úlohe mierne vyšinutého Deppa herecky ťahá s minimálnou podporou Karlíka,ktorý mal byť v skutočnosti hlavnou postavou deja.Vizuálne,atmosfericky impresívne Burtonovo dielko s podtónom nakláňajúcim misky váhy skôr k cynickému obrazu skazených detí z vyšších vrstiev v kontraste s chudobnejšími a ono to tak v živote aj často funguje.Ale napriek odporným a trochu nevkusne hudobným "škriatkom" je tam niekoľko vtipných a pamätných scén ( rozvoz čokoládových dodávok so stopmi v snehu, mestečko ako zo začiatku priemyselnej revolúcie a "detsky štylisticky nevinné" smrti-nesmrti súťažiacich, nie Saw to nie je, to by mládež v kine ťažko prehltala ). A ako sa hovorí, náhoda je ( v tomto prípade ) zlatý lístok a ten tvorcom zarobil skoro pol miliardy a viac ako 3násobok vkladu rozpočtu. Len sa čudujem,že nie je pokračovanie.

Dannyho parťáci 3 (2007)

máme tu tretí a zatiaľ posledný diel ( v 2016 tom recenzujem ), kde sa proti sebe postavia chytrá skupina mutovaných kópií "zlodejíčkov pre zábavu" proti chytrej skupine bohatých a všemocných magnátov, k tomu aj pomsta a aj pomsta magnátov medzi sebou. Nuž, je to presne taká chytrá zábava s množstvom postáv a novým ženským zastúpením v postaršej no stále lákavo vyzerajúcej Ellen. A nosom Matta, okuliarmi Brada s Georgom a hotelovo-kasínovým mixom predolšých dvoch diel dielov, pričom po jedničke to bude dvojka v kvalite. Spĺňa to čo sa čakalo od nastolenia "hry", prinesie nejaké nové finty a triky, no už až tak "nešokuje" zábavou ako jednička. Ale príjemná oddychovka ako celá sága na spôsob filmu Podraz.

REVENANT Zmrtvýchvstání (2015)

"Životopisný survival" vystavaný na prírodno-kamerových ornamentoch živený hlavnou postavou poháňanou dvojitou hnacou silou zvanou prežitie a pomsta, pričom jedna dopĺňa tú druhú v prípade ohrozenia. Tento dejový skript osadený do obdobia stretu dvoch antropologicky nezávisle sa vyvíjajúcich civilizácií, indiánov a belochov nám v úvode načrtne úchvatným spôsobom surový a krvavý boj o život so skvelou kamerou ( pri pohľade na stromy sa mi ešte teraz točí hlava, no vďakabohu toho indiána Hugh poslal do nebeských lovíšť ). Potom sa to mení na divošstvo a nenávisť vo vlastných radoch, čo sa ako dôsledok útoku medveďa ( kinematografický unikát, aký nemá snáď v detailoch útoku šelmy obdoby ) má neblahý vplyv na Hugha a ďalších. Odvtedy sa úvodná časť trochu smerujúca k Tancu s vlkmi otočí úplne opačným smerom a ide už len o prežitie a pomstu pri zdolávaní fyzických zranení, prírodných a ľudských prekážok. Za nádherných scenérií drsnej prírody, s výbornou kamerou a zvukom a hereckých výkonov. Videl som už aj silnejšie Oscarovky, no niekoľko sošiek to určite dostane a Leo to už snáď len s tými očami v stave nemosti dotiahne na vrchol. Mám síce drobné výčitky ( trochu samoúčelná scéna s vypitvaným koňom, či pre mňa neobjasnený únik tej neprefiknutej väznenej indiánky ), no eliminuje to ozaj skvostná kamera a drsná poetickosť filmu ako celku. 4,8

Osm hrozných (2015)

QT pomíchal třpytivé momentky své tvorby do guláše za doprovodu sněhové vánice, z kterého muže někomu být hodně zle,no záleží od vkusu a uhla pohledu do toho westernu založeného na báze kriminální vyšetřovací a převažne slovní zápletky (Gauneři) v něvideném kontextu ( jak k tomu došlo nám bude vysvětleno až v předposlední kapitole) a to celé v pistolníckém stylu "Carpenterovi Věci". Ospalý úvod trochu vadil,no následné dialógy, konkurující si lovci odměn, slovní a nato i ostré kulkové prestřelky a několik šachových partií v mrznoucí chalupě ten guláš s otráveným čajem ohřáli u mně až k témeř 5 čistým hvězdám ( 4,8 ). K tomu určitě přispěli skvělí kat s velkým K v podaní Kurte Russella ( ten s malým k tu toho moc nesvedl, až na 1 výstřel, jenž nevedl k smrti ) a po jeho smrti scéně panující dourážený negr Samuel Jackson, jehož ostrý pohled se stává legendou západu jako Eastwoodov či Bronsonuv. K tomu Daisyn ksicht sbírající většinu prolété krve ( a její hodně ), bezprizórní klavírní mexický virtuóz, historka pro vyslouženého veterána vedoucí k jeho odeslání do lidské historie a to všechno odehrávající se ve dvěma deskami uzavřené chalupě je tak typický QT,že je z toho klaustrofóbní krimi-western, kterí mu fanoušci sežerou jako ten guláš a někteří i s tím otráveným čajem. Pro Kristový rány, mňam bez čaje.