10 000 př. n. l. (2008)

Upřímně, Emmericha mám rád a jako jeden z mála si myslím, že pokud jde o katastrofické filmy, tak je to opravdu machr (a kašlu na to, že scénáře u většiny jeho filmů jsou prostší než matika na prvním stupni speciální školy). Ale tady (bohužel) musím napsat, že tohle byl pořádný průser. A přitom prvních 10 minut nebylo špatných, mnohokrát zmíněný lov mamuta byl působivý a já se těšil, co má Roland dál schováno v rukávě… ukázalo se, že tam neměl nic, prostě blafoval. 10,000 B.C. je opravdu dlouhý (už dlouho mi necelé dvě hodiny nepřišly jako čtyři) a co je horší, naprosto nudný film. Ano, Camilla Belle má pěkné oči a ty efekty taky vypadaly vcelku slušně, ale to jsou jediná pozitiva. Zbytek šel kompletně mimo mě. Takže entschuldige mich, Herr Roland. Dneska jen za 20 % a to můžeš být ještě rád.

12 let v řetězech (2013)

Zhlédnuto v kině. Tak konečně. Po filmech Hunger a Shame, kdy jsem si říkal, že Steve má to řemeslo celkem v paži, ale pořád mi u obou těchto snímku k dokonalosti něco chybělo, můžu říct, že tady mi nechybělo nic a s čistým svědomím uděluju jeho filmu plný počet. Je to paradoxní, protože Twelve Years a Slave je z jeho dosavadní tvorby rozhodně nejdepresivnější. Je to nepříjemný film o hodně nepříjemné době, která nebyla zas tak dávno, jak se zdá… Je to film o naději, o touze žít, ne jen přežívat (jak bylo řečeno ve filmu) a o tom, že "morálka" a zákony se mění podle doby a toho, jak jsou lidé vyspělí. Či jak se jim to hodí? Tak či tak tenhle film o lidech dost vypovídá a pravá síla tohoto snímku je v tom, že si to můžeme převzít i na některé situace z dnešní doby, kdy se raději podíváme jinam a řekneme si, že to je v pořádku, protože to odpovídá dnešním standardům a že to takhle vždy bylo, než se zamyslet nad tím, jestli to je, či není opravdu dobré (např. práva homosexuálních párů na svatbu/adopci) či lidské… Navíc, ani jednou mi nepřišlo, že jsem byl citově vydírán, což je na drama s takovýmto tématem poměrně unikátní. Odcházel jsem z kina v depresi a hlavě mi proudily různé myšlenky, ale ta nejhlasitější mi říkala, že tohle opravdu silný a skvělý film, který se muže stát klasikou. 100 %.

127 hodin (2010)

There is no force on Earth more powerful than the will to live. Danny, opět jsi to dokázal. Natočil jsi skvělý film, který mě opět přinutil nevěřícně zírat na obrazovku. 127 Hours je geniální snímek, který (ač se to na první pohled nezdá) oslavuje život (či spíše touhu žít) mnohem více, než Dannyho předchozí snímek a upřímně, je to na něm poznat. Závěr filmu mě jednoduše odrovnal, to jsem doslova čuměl s otevřenou pusou a pomalu jsem ani nedýchal. A s tímhle souvisí James Franco. Ano, ten hezounek, který na první pohled vypadá, že toho moc nepředvede, protože toho moc neumí. Ale to je omyl. Tohle je výkon "par excellence" a doufám, že mu ten zlatý plešoun letos neuteče. Ostatně věřím, že na Oscarech o tomto snímku nejednou uslyšíme, nicméně otázkou zůstává, kolik nominací dokáže proměnit… No, nechám(e) se překvapit. 100 %.

13. komnata - 13. komnata Daniela Landy (2006) (epizoda)

My si nehrajem na rytíře. To je jako, když někdo řekne já mám rád jahody a přidají se k němu lidé, co je maj taky rádi. Ale vždy se najde někdo, kdo řekne: Ale já nemám rád jahody! Daniel Landa

15 minut (2001)

Komentář obsahuje spoilery: Velice rozporuplný film.. ve kterém jiném filmu uvidíte, že hlavní kladný hrdina v půlce zemře?? Žádný mě nenapadá. Ale herecké obsazení se povedlo, Roden více než zdatně sekunduje De Nirovi..

16 bloků (2006)

Komentář bude obsahovat náznaky spoilerů!! Do filmu vstupujete jako do předem prohrané šachové partie. Vše vypadá, jako by už bylo rozhodnuto, kdo vyhraje. Jenže pak se vrátíme na začátek hry, kdy se vysvětlí, proč byla hra takto rozehrána. A i když pak vidíme některé logické kiksy v tazích střelce, popřípadě i pěšáka, tak si užijete tu chvíli, kdy zjistíte, že nic není rozhodnuto. Přiznám se, já si tento film užil, z velké části proto, že mám rád Bruce a Morse. Proto dávám čtyři hvězdy.