• Hudební

Království nebeské (2005)

Historický film, pojednávající o křížových válkách. Obrovský potenciál k natočení skvělého historického filmu, ale naprosto nevyužitý. Díky tragickým dialogům a topornosti Orlanda Blooma nemůžu dát víc jak 2 hvězdičky. NUDA ! Po shlédnutí režisérské verze ("oblíbené verzi Ridleyho Scotta") musím opravit své hodnocení na konečné 4 hvězdičky. Doplnění příběhu o tragický osud syna Sibylla a několik dalších přidaných, či prodloužených scén, přidávají filmu na celkové kráse a především na smyslu. Za toporností Blooma a krkolomnými dialogy si však i nadále stojím!

František je děvkař (2008)

V porovnání s Nestydou vítězí tento film na plné čáře. Není to samozřejmě žádný film, který by Vás posadil na zadek, ale roli průměrné česká komedie spnil do posledního puntíku. Příběh je o jednom proutníkovi, který se snaží napravit, ale stále se mu to svým způsobem nějak sere, jelikož to je notorický děvkař, a z této "nemoci" se člověk jen tak lusknutím prstu nevyléčí. Josef Polášek (řečený též pan Delegát:-))) podává daleko věrohodnější a kvalitnější výkon než Jiří Macháček ve zmíněném českém propadáku od bývalého skvělého režiséra Hřebejka.

Protektor (2009)

Na české poměry poněkud originální historický film, a těch není nikdy dost. Že by se na české filmové scéně blýskalo na lepší časy.

Pochyby (2008)

Průměrné drama se stabilně výbornou Streepovou a Hoffmanem.

Mluv s ní (2002)

Tomuto filmu jsem nepodlehl tak jako v případě Volveru či Rozervaným objetím, ale tím nechci říct, že by byl horší. Zkrátka mi jen chyběli herci na které jsem si u Almodóvara zvykl (Portillo a božská Penelope) a poněkud pomalejší rozjezd filmu. Naopak co mě uchvátilo byly býčí scény, které byly natočeny s neuvěřitelný citem pro detail, a režisérská óda v podobě vsuvky němého filmu, který se zvrhne v poměrné ulítlou záležitost. Postava Benigna je napsána absolutně skvěle, ukazuje nám člověka, který trpí naprostou samotou a dá se říct, že také vyloučením ze společenského života. Jeho okolí si o něm myslí, že je divný (jiný) člověk, a tak nemá možnost s kým by si mohl popovídat o tom, co ho trápí. Jedinou spřízněnou duši najde v dívce , která je v kómatu a která je jediná, které se může se svými problémy svěřit. Zamiluje se do ní a je ochoten pro ni i umřít, když mu brání v tom vídat se s ní po jeho nechutnému prohřešku. Film poté ke konci nabírá opravdu skvělého zvratu, když se oslňující dívka probere z kómatu a zakouká se do Benignova přítele se kterým se skamarádil díky společnému pečování v nemocnici, protože jeho dívka při býčích zápasech taktéž upadla do kómatu. Dramaticky vybroušené střetnutí dvou příběhů.

Rozervaná objetí (2009)

Druhý film, který jsem měl tu čest vidět od vele uznávaného španělského režiséra. Tím prvním filmem byl Volver, který mě zcela uchvátil a ohromil, takže očekávání bylo velké. A zklamaný jsem nebyl, opět jsem se přesvědčil, že Almodóvar je schopný napsat skvěly a strhující scénář. Nalezl jsem zde vše, co jsem od tohoto žánru očekával - silný příběh, vášeň, zradu, nenávist, pomstu. Jedná se o jakousi ódu pana režiséra na filmovou práci. Dále se zde můžeme ujistit v tom, že člověk zničený nevěrou je schopný kvůli pomstě ochoten ničit životy jen aby se necítil odkopnutý. Blonďatý anděl na začátku mi napomohl k tomu, že zbytek filmu jsem se nemohl od filmu odtrhnout oči kvůli marnému doufání, že znovu pomůže hlavní postavě přes přechod :-))) Herecké výkony byly jedním slovem vynikající, Penelope tradičně skvělá, Lluís Homar nenápadně připomínal Patricka Swayzeho (co ten by za takovou roli ve své kinematografii dal), ale zahrál uspokojivě (překonávat slepecký výkon Al Pacina je nadlidský úkon) a u Blanci Protillo jsem se ujistil v tom, že je velká herečká, každé její gesto, úsměv, pláč, hlt ginu s tonikem, či pózička s cigaretkou jsou natolik upřímné a pravdivé, že před ní smekám.

Napříč vesmírem (2007)

Skvělé zpracování legendárních songů od The BEATLES, zastoupené od jejich začátků až po konec. Po tomto muzikálu musí každý docenit geniálnost jejich textů. Při některých cover verzích jsem měl husí kůži. Myslím si, že třeba taková If I Fell v ženském podání má své kouzlo. Bono a Joe Cocker přidali do beatlesáckých písní svůj nezaměnitelný styl. A ne jednoho hudebního nadšence musela odrovnat verze A Day in The Life pod taktovkou magického kytaristy Jeffa Becka. Na tomto filmu/muzikálu si cením také toho, jak zobrazil protivietnamské hnutí - tím že několik lidí protestovalo proti něčemu, o čemž neměli ani páru, vyvolali jen další zbytečné násilnosti. "CHYBY TU JSOU, ABYCHOM SE MOHLI UČIT !"

Taxikář (1976)

Úžasná psychologická studie člověka. Z poměrně obyčejného člověka dokáže špína velkoměsta, kterou vidí každou noc, udělat naprostého psychopata. Když vidí, že policie není schopna s tímto nešvarem nic udělat, rozhodne se vzít právo do svých rukou. Až komicky působí situace, že do doby než vykonal svou mravní vendetu o něj nikdo nejevil zájem, jenže poté se stane hrdinou a najednou je známým a v okolí uznávaným občanem . Dokonce ani u ženy do které se zamiloval a dělal vše pro to aby vše skončilo jak běžném rádoby romantickém filmu neměl úspěch a najednou tak zjistil, že svět na něho hází jeden velký bobek. Robert De Niro exceluje, ať už tleská s vyholeným proužkem na hlavě pochybnému senátorovi, či ukazuje policejnímu služebníkovi, ať jeho bolest ukončí, když už celou práci vykonal za něho. Pobavil i Scorsese v roli úchylného vyšinutého zákazníka, který se snaží zavraždit svou nevěrnou ženu. Nemám co bych vytknul, tento psychologický ponor do hlubin duše prostého člověka neměl chybu.

Počítání mrtvých (1999)

Bezpochyby nejslabší film od Martyho, který jsem měl tu čest shlédnout. Děj o chlápkovi, kterého stíhají vnitřní démoni v podobě mrtvých, které nedokázal jako záchranář zachránit ze spárů smrti a neustále ho v podobě duchů pronásledují. Myslím si, že filmu škodí poměrně dlouhá stopáž, kdyby byl film o půl hodiny kratší tak bych se vůbec nezlobil, ale dlouhé filmy a režisérsky um, to jsou jedny z mnoha osobitých znaků mistra. Zprvu na mě film působil jako slavný Taxikář, s tím že stejně zobrazoval očima hlavního hrdiny prostitutky, bezdomovce, drogové dealery a další podobné existence. Krásný to obraz té "rovnoprávné" a "svobodné" Ameriky, kterou se nám "amíci" snaží neustále vnucovat. Nedokážu si vybavit jiného režiséra jak Scorseseho, který svou rodnou zem nijak neidealizuje, protože vzhledem k filmům jako jsou Taxikář či právě Počítání mrtvých ho musí jeho rodná víska pěkně srát. Nicolas Cage mě přesvědčil podobně jako v Leaving Las Vegas, že dokáže role hlavních hrdinů bojujících se svým svědomím, zahrát opravdu bravurně. Potěšila mě i hudba R.E.M. Sice se tento film nezapíše do seznamu mých nejoblíbenějších filmů, ale žádný režisér netočí stále stejné kvalitní výnosné filmy. Jedná se tak o výborný důkaz toho, že si Marty chtěl trochu zaexperimentovat a natočit uvolněnější film bez snahy zařadit se s ním do seznamu nejlepších filmů v historii kinematografie. Holt "Tak trochu jiný Scorsese!"

500 dní se Summer (2009)

Romantická komedie, která je natolik svěží a originální v porovnání s rádoby jinými romantickými fláky, že musím dát plný kotel. Největší překvapení roku prozatím. "Nikdo nemá rád Ringa!" :D