Kobry a užovky (2015)

„Ty vole, ti musim říct ten plán, ty vole. Víš jak, vole. V Antverpách maj ten drahej diamant, vole. V muzeu, ty vole. To je jasný vole, že to vim. Vim to. Řikali to v AZ-kvízu, vole.“ Jo, jo, jo. Dočkala jsem se a konečně mohu s velkým potěšením pochválit snímek z českých luhů a hájů, ve kterém výjimečně nehrají Burianové ani Werichové, ale kupodivu herci, co jsou ještě naživu, tvl. Chválím špičkové hadí bratry, tvl. Chválím 'Na hadím ocase' bratrů Orffových, tvl. Chválím Žváčkův debutový scénář, tvl. Jo a ještě něco, tvl. Drogy, alkohol a automaty, to jsou nehorázně devastující démoni, tvl. To si pamatuj. Tvl!

Wilsonov (2015)

Přeci jen se uchýlím alespoň k 1*, a to za výpravu, kostýmy, maturitní oblek Thomase Jeffersona, tupé sekretáře Hanse a za Výkřik od Edvarda Muncha. Jinak jak by řekl sám Aaron Food: „Hodina času v řiti.“ No, kdyby jen hodina.

Pulp Fiction: Historky z podsvětí (1994)

Už je to velmi dávno, co jsem tenhle kousek viděla naposledy. Z ničeho nic jsem dostala zase chuť zaskočit do "Mazanýho králíčka" na koktejl za pět babek a rozjet na parketu twist. Až teprve teď, po těch letech, jsem schopna v pořadí druhé Tarantinovo dílo plně docenit. S neskonalou radostí zvyšuji na 5*. „Ezechiel 25:17. Cesta spravedlivého ze všech stran lemována jest nespravedlností, sobectvím a tyranií lidské zloby. Požehnán buď ten, kdo ve jménu lásky a dobré vůle vyvede slabé z údolí temnoty, neb ten jest skutečným pastýřem a spasitelem zbloudilých dětí. A já srazím k zemi mocným trestem a divokým hněvem všechny, kdo se pokusí otrávit a zničit mé bratry. A když uvalím svou mstu na tebe, seznáš, že jméno mé je Bůh.“ Quentin, give me a high five!

Teorie všeho (2014)

"The past, like the future, is indefinite and exists only as a spectrum of possibilities." Není pochyb, že Eddie Redmayne je mladý herec se zářnou filmovou budoucností. Bůh ví, kolik skvělých rolí mu ještě bude umožněno ztvárnit. Každopádně role Stephena Hawkinga bude jednou z těch horko těžko překonatelných. Souhlasím, Oscar za hlavní roli pro rok 2015 je ve správných rukou. Navzdory mému hodnocení a navzdory mé vyslovené chvále na excelentní výkon Eddieho Redmayna, nechci tento film už nikdy v životě vidět. Amyotrofické řetězy úzkosti svíraly mé hrdlo až moc.

Do posledního dechu (2016)

S čistým svědomím hodnotím 3* bez jakýchkoliv odřených uší, a to zejména díky 3D projekci, která vodním hrátkám přidala razantně na efektivnosti. Můj respekt k vodnímu živlu je v tomto okamžiku na maximu. Co se týče propíraného obsazení, mám také problém. Casey Affleck zřejmě rozdělí diváky na dva tábory. Na ty, již byli mile překvapeni a na ty, již byli tosisnaddělákurvaprdel taky překvapeni. Scénář udává herci směr, naznačení gest, výraz postavy. Pochybuji o tom, že ve scénáři námořního dramatu, kde jde o kejhák, byla zařazena role s výrazem "mouchy snězte si mě". Žádný náznak paniky, strachu, nervozity. Casey je nepochopitelně přehnaně vyrovnaný, klidný a na pohodu, i když hledí smrti tváří v tvář. Chválím soundtrack. Líbivá píseň: Zella Day - Compass

Chicago (2002)

"Pop! Six! Squish! Uh uh, Cicero, Lipschitz!" Sexy bohémský muzikál nejen na vlnách tanga s pod kůži se vrývajícími jazzovými písněmi. Naprosto vynikající obsazení hlavních rolí. Cítím závrať, má to grády!

Vykoupení z věznice Shawshank (1994)

Osudové datum: 27.3.1995. Den, kdy se planeta Země přestala na okamžik otáčet kolem své osy. Den, kdy americká Akademie filmového umění a věd dopustila, aby Shawshank neproměnil ani jednu ze 7 nominací na Oscara. Nepochopitelné, neuvěřitelné, nemožné. 100%

Tabu (1994) (pořad)

CO TABU - TO ÚCHYL. Ve své době byl pořad ještě tak trochu zakázaným ovocem a neprobádaným světem. V dnešní době snad žádné sebepeprnější téma není tabu. Dnes už se lidé leckterými úchylkami sami a ochotně chlubí na sociálních sítích. Čím více se chlubí a vystupují z "anonymní budky", tím méně jsou zajímaví. Jenže tenkrát, když mi bylo 8 let, byl Mark Zuckerberg sotva o 2 roky starší než já a od založení voyerského ráje jej dělilo dlouhých 10 let. Dívat se potají na Tabu, bylo stejně pikantní, jako sledovat potají porno.

Vzhůru do oblak (2009)

"Veverka!" Vzhůru do oblak je pro mě zatím nejcennější animák s nejhezčí cestovatelskou duší. Doufám, že mě cestování na stará kolena také nemine. Tou pravou nirvánou není pochopitelně turistický cíl, ale cestování samotné, což se nám film snaží říci nejen názvem Muntzovy vzducholodě: Spirit of Adventure. Ještě než jsem si toto héliové dobrodružství pustila, typovala jsem, že by se ke staříkově vizáži hodil hlas Vladimíra Brabce. I když má český dabing mnoho odpůrců, já na něj naopak nedám dopustit, kór u kreslených pohádek. 88%

Osm hrozných (2015)

Ten Tarantinův pocit, když ví, že dokáže vystavět kouzlo svých bijáků na vleklých dialozích pronášených s hrnkem kafe u krbu. Mimochodem, poslední dva filmy, které jsem viděla v kině, byla Tarantinova ̎8̎ a Kotkova ̎50̎. Pochopitelně nelze srovnávat Pavelku s Prachařem v zaváté chatě v Krkonoších a Russella s Jacksonem v taktéž zaváté dřevěnici ve Wyomingu. Ale pokud bychom hledali názorný příklad pro český výraz NEBE A DUDY ve filmové tvorbě, je tu. Za mě ledově krvavých 95%.