• Romantický

Pán prstenů: Prsteny moci - Stín minulosti (2022) (epizoda)

⚪Nebyť odkazu na známe meno a produkt, spadlo by to pre 80% divákov do škatuľky ,,priemerné fantasy, čo práve vyšlo," takto sa v tom budú rýpať všetci, a to bol asi autorský zámer.⚪Inak, námetom zase klasicky woke, po She Hulk je aj Galadriel silná žena, idúca za svojou pomstou, silnejšia ako všetci ostatní, motivovanejšia, zabíjajúca netvora pár ranami, i keď 10 chlapov si s ním nevedelo dať rady. Ale čert to ber.⚪Čert ber aj tie klauzuly, tých farebných elfov, tie neustále narážky na diskrimináciu, na ženské prebudenie, feminizmus, divný casting, v ktorom je 80% hercov absolútne nesympatických (nechápem, aj keby chceli tak by sa im niečo takéto nepodarilo, nie je tam jedna na pohľad sympatická postava), aj tie odkazy na Jacksonove dlhé nájazdy kamery a dronov na krajinu, ktoré asi majú aspoň naoko uspokojiť fanúšikov trilógie.⚪Čo už čert zoberie horšie je scenár a motívy v ňom, nepomáha ani zbytočné množstvo postáv, neustále prebiehanie z lokácie na lokáciu a očividné ťažkopádne CGI. Jacksonove filmy majú 20 rokov a stále mnohé z efektov ohromia, tu, vraj v najdrahšom seriáli sú otrasné efekty, strop sú zábery lode plávajúcej na mori v závere, niečo tak slabé sa už dlho nevidelo.⚪Celkovo zatiaľ priemer, okrem kamery a hudby nezaujme skoro nič, atmosféra sa zatiaľ nekoná, žiadny strach sa nevyvolal, a zaujímalo by ma, prečo tu hobiti žijú ako nejakí lesní špinaví kočovníci v hnusných domoch z látky, keď pôvodne mali svoje pekné domy s charakteristickou architektúrou atď. Zaklínač 3.0. Faaaakt treba vidieť.⚪

DC Liga supermazlíčků (2022)

⚪Vcelku priemerné, s priemernou animáciou, jediný dôvod, prečo film vznikol je pravdepodobne snaha vyťažiť z popularity komiksových hrdinov, inak neviem. Dokonca aj sem už sa prepašovali rôzne novodobé klauzule a kvóty ohľadom rasy, rodu, sexuálnej orientácie, až sa divák pýta: ,,Prečo a načo je to malým deťom?" Vtipy i celá premisa skôr predvídateľné, v motívoch nič, čo by už divák nevidel v iných (lepších) animákoch, i ten samotný presah a parafrázy pre decká už nie sú to, čo bývali kedysi.⚪

Dahmer (2002)

⚪Fajn hrajúci mladý Renner, televízne spracovanie a kĺzanie po povrchu. Tri body, ktoré vám po zhliadnutí zostanú v mysli.⚪Tento film je spracovaný nielen veľmi televízne a ,,trošku lacno," ale, predovšetkým, sa na Dahmera zameriava celkom povrchne, nerozoberá ani tak jeho ako vraha, to, ako konkrétne vraždy spáchal, ako ich kryl a pod., skôr chce Dahmera zobraziť ako psychopatického mladíka, ktorý spoznáva, že je gay, vyrovnáva sa s touto skutočnosťou, navštevuje gay bary, zdrogováva iných gayov, potom ich znásilňuje a popritom zisťuje, že sa mu celkom ,,zamlouvá" aj krv, ľudské vnútro, škrtenie a rozrezávanie.⚪Inak však film neponúkne veľa o Dahmerovi ako osobe či jeho živote, celá jeho minulosť dieťaťa sa ignoruje (už vtedy vraj zabíjal zvieratá), hlbšie monológy vedie iba s postavou otca, no i tie divákovi neponúknu hlbší pohľad.⚪Veľmi nešťastné je pre televízny film netypické nelineárne rozprávanie, kedy sa divák ťažko orientuje v tom, čo je retrospektíva, čo sa deje v prítomnosti, scény cez seba zbesilo skáču. Rovnako by sa pred filmom hodilo upozornenie pre epileptikov, keďže sa vo filme objavuje niekoľko dlhších záberov s blikajúcimi svetlami a lá stroboskop.⚪Pre akýsi úvod a zoznámenie sa divákov s problematikou a so životom tohto psychopata uchádzajúce, pre lepší zážitok však poslúži akýkoľvek dokument o ňom.⚪

X (2022)

⚪Spoilery⚪Myslím, že pri tomto filme pôjdem úplne proti prúdu a poviem, že práve prvá hodina, v ktorej sa ,,nič nedeje" je hodnotnejšia ako hororový záver.⚪Ono, všetky tie zábery statickej kamery, zábery z diaľky a budovanie atmosféry sú zvládnuté oveľa lepšie, ako triviálne scény zabitia, ktoré sa dnes už objavujú kdekoľvek. Tušenie niečoho nepríjemného prvú hodinu príjemné hrá, a aj keď sa dej zbytočne motá v porno zápletke, dá sa to obhájiť a vydržať. Potom ale príde zvyšných 40 minút, ktoré sú už klišé obligátne hororové hlúposti, v ktorých starí ľudia bez problémov zpacifikujú ľudí v najlepšom veku, v ktorom sa obete svojim vrahom nebránia a pri zabíjaní len staticky stoja, ležia atď. (čo neznášam osobne asi najviac) a v ktorom prichádza finálne odhalenie, ktoré je ale tak blbé a bizarné, až to bolí (predstava, že si nejaká seniorka doma drží sexuálneho otroka je naozaj nad hranice), samozrejme, idúce ruka v ruke s príhodnými náhodami (odrazená guľka, nepozretie sa pod posteľ...)⚪Aj samotné vraždy sú vlastne celkom odfláknuté, síce grafické, ale neinovatívne.⚪Ešte k motívu sexu, postaviť premisu na zabíjaní zo sexuálnej frustrácie....nádych-výdych... budiž, ale potom si túto premisu sám podkopať, to už chce talent. Pretože nedáva zmysel, prečo seniorka najprv chcela nejakého sexuálneho otroka, hľadala ho, takže očividne chcela sex, o čom vedel aj jej muž a asi to schvaľoval, no potom zázračne odsudzuje a neznáša ,,nemanželský" sex a tých, čo nakrúcajú porno chce zlikvidovať (aj jej muž), pretože to nie je správne? Pardón?⚪Ako istá pocta sedemdesiatkovým hororom typu Texaský masaker asi dobré, niektoré zábery z auta v úvode akoby film aj napodobňoval, no inak pointou či presahom slabé. Neustála narážky na Boha a samotný záver o hlavnej hrdinke ako zabehnutej duši tiež neprekvapil.⚪A je škoda, že sa film snažil aj o aký-taký charakterový vývin postáv, keďže sa niečo naznačilo, ale už nebol čas sa k tomu vrátiť, čiže všetky otázky o postavách ostali otvorené, až sa ako divák môžeme pýtať, na čo to tam vôbec bolo (narážam na zvukárku a režiséra a celú linku odsudzujem porno-točím porno). Škoda. To už radšej nech v hororoch nemá nikto žiadny charakter, ako toto. Ale kamera a budovanie atmosféry fajn, aj to, že ,,final girl" je sama divná antagonista by bol celkom svieži závan v žánrovke, no v presahu je to skôr problém, keďže film očividne zlé postavy neodsudzuje, skôr práve naopak, a držať palce ako liberálny divák máme feťáčke či št*tkám. No, asi radšej nie.⚪

Thor: Láska jako hrom (2022)

⚪Parodo-doku-komedo-drámy sa snažil Waititi nakrúcať už od počiatku, veď, Čo robíme v temnotách je toho jasným dôkazom, až na to, že tam tá parodická forma a vedomie si, že je to všetko prestrelené účelovo akosi viac zapadlo, tu to nedáva žiadny význam. Pokračoval aj v Ragnaroku, ktorý už bol žánrovo a formovo pekne mimo, ale, z nejakého mne neznámeho dôvodu, na 80% rovnaká hlúposť ako toto utŕžila v 2017 ovácie, a tak nabudený Waititi ,,začal byť hladný."⚪Celý film pôsobí ako mokrý sen akéhosi mladého režiséra - začiatočníka, ktorý si chcel nakrútiť film v niekoľkých žánroch, ktoré ho bavia, do každej scény ukryl pofidérne vtipy a narážky ako zo stránky ,,emefka" a to všetko doplnil svojimi obľúbenými rockovými retro piesňami. Vyliezlo z toho čosi, čo....som ešte nedokázala pomenovať, ale čosi to je. Niečo bez jasného žánru, bez pointy, bez jasnej formy, bez charakterových vývinov postáv, bez deju, ktorý by na seba aspoň jemne nadväzoval, parodizujúce v podstate všetko, čo sa na obraze objaví, od postáv až po repliky.⚪A pobaví, že Waititi si o sebe myslí, že v takomto mišmaši sa ešte môže snažiť o nejaký presah či sociálnu kritiku, napr. ľudí, ktorí využívajú svoj tragický osud na medializáciu, popularizáciu a speňaženie (scéna s Mattom Damonom, ktorému už tiež asi koruna nesmrdí), no, k jeho sklamaniu, všetko zostáva tak na úrovni snahy.⚪Najviac komentované (a memované) aspekty, t.j. kričiace kozy a lietajúca cgi hlava sú skvosty, ktorých otrasnosť dokážete doceniť až sami, po zhliadnutí. Potom sa vám v hlave usadia myšlienky, ako napr.: Ako je možné, že vytvoriť toto prišlo niekomu ako dobrý nápad? Ako na tento film vôbec zohnali partnerov a producentov? Ako si Waititi stále môže myslieť, že je komediálny boh? Ako je možné, že jeho kroky v scenári a réžii nikto nesledoval a neusmernil a dali mu toľko voľnej autorskej ruky? A hlavne, ako je možné, že účasť vo filme vôbec nejakí herci prijali, keďže 90% času sa všetci zúčastnení tvária, akoby boli na pľace z donútenia, buď ani nevedia, kam pozerať, alebo len postávajú, buď prehrávajú alebo nehrajú nič. Aj ten Bale nestojí za ,,starú bačkoru."⚪Marvel vďaka podobným počinom a svojej ,,firemnej politike" do piatich rokov utíchne a do ďalších piatich zatíchne :D, o tom som presvedčená už teraz.⚪

Sirotek: První oběť (2022)

⚪Spoilery⚪Už pred zhliadnutím filmu som si tu čítala všetky tie komentáre o zvrate v polovici a už vtedy, než by som o čomkoľvek vedela, som predpovedala dve varianty: za a) že sa psychopat Esther dostane do rodiny, v ktorej sú ešte väčší psychopati, alebo za b) že sa dostane do rodiny, kde jeden z rodičov zabil pôvodnú Esther, a tak ten bude vedieť, že nie je pravá. A čuduj sa svete, moje predpovede vyšli na 90%, netrafila som iba to, kto zabil pôvodné dieťa. A ak viete predvídať tieto ,,novodobé" zvraty múdrych scenáristov už takto dopredu (a neverím, že to som jediná, napadlo by to komukoľvek zručnejšiemu), nikdy to nie je dobre.⚪Totižto, rozšíril sa nám tu taký nešvar - poľudšťovanie záporných postáv, snaha scenáristu, aby s nimi diváci sympatizovali a držali im palce a ešte ich aj poľutovali - vidieť sme to mohli aj na nedávnom Muž v temnote 2, kde sa zo psychopata a antihrdinu, ktorí zabil niekoľko ľudí stal ,,dobrý chlápek," ktorý síce ,,má čosi na rováši," ale inak pomôže, ak treba. Veľmi podobne to funguje aj tu. Scenár chce, aby divák začal zo zápornou postavou sympatizovať, od polovice filmu, kedy sa objavuje spomínaný zvrat už doslova strieka z obrazovky, že Esther ako postava je tu ,,ten, komu treba fandiť," pretože je medzi slepými jednooký kráľ, teda, že jej nešibe až toľko, čo sa v praxi realizuje napr. narážkami postáv na jej výzor, na to, že je žena v tele dieťaťa, že nikdy nespozná lásku, pretože je iná, zrúda v detskom tele a pod. Paráda, už len to nám chýbalo.⚪Scenáristicky dej neponúkne zhola nič, obsahuje mnoho logických dier, aj takých, ktoré sú vyslovene hlúpe a účelové (niekto sa prihlási, že je vaše stratené dieťa, polícia neurobí testy DNA a len tak vám dieťa predá, postava Esther tu záhadne nemusí chodiť do školy, nerieši v podstate nič detské, od počiatku sa správa v rodine veľmi divne, vyspelo, vyslovene, akoby sa sama chcela prezradiť výberom slov, štylistikou viet atď., no nikto si to nevšíma, v závere Esther napr. šoféruje auto, zastaví ju polícia, ktorej to ale vôbec nie je divné, aj keď vedia, že by mala byť dieťa, zabíjané postavy sa nebránia, ak im aj vrah trieska hlavu o stenu, majú ruky pozdĺž tela a nerobia nič, iba pasívne čakajú, kým zomrú atď.) a využíva všetky možné klišé náracie žánru, len, aby bolo. Záver, v ktorom nerozumne postavy lezú na strechu namiesto toho, aby šli kamkoľvek inam, len aby potom mohli príhodne padať a ich smrť sa rýchlo vyriešila je úplne odfláknutý.⚪Pochvaly na kameru tiež nie sú úplne adekvátne - z 25-ročnej herečky ani cgi omladením nespravíte 12-ročné dieťa, je viac ako očividné, že v záberoch z boku či na celé telo je v zábere dublérka=dieťa a len v blízkych záberoch na tvár a do pol pása je hlavná herečka, asi kľačiaca. Celkom vtipné, ak sa na to divák zameria.⚪Inak, film zase len ťaží z nostalgie z prvej časti, na ktorú ale nedosahuje ani scenárom (aj tam boli logické lapsy, ale o dosť menej), ani kamerou, ani réžiou, keďže budovanie napätia sa v pôvodnom snímku vedelo skrz rôzne zaujímavé zábery, tu sa buď len recykluje, alebo používa klasická ,,b-čková" réžia. Ak by film nevznikol, nič by sa nestalo. A dúfajme, že táto značka sa už nechá ležať ľadom, naozaj nechcem vidieť, ako budú 35-ročnú herečku maskovať za 13-ročnú.⚪

Royalteen (2022)

⚪Spoilery⚪Nie, že rozprávka pre dospelých, ale debilita pre 13-ročných.⚪Strašné herecké výkony, otrasná réžia, všetko sa deje len tak, náhodne a skokovito, ako to vyhovuje scenáru, všetci mladí tu pijú a sexujú prvú ligu, pretože to je predsa dnešný štandard (som idealista a dúfam, že nie), ten, kto by to náhodou nerobil je spiatočnícky suchár, hlavná postava je jednak úplne nudná, no aj tak o ňu prejaví záujem princ (ok, žánrovka), ale že je aj neskutočne nesympatickou postavou, ktorá klame, zavádza, nevie, ako sa správať, je blbá a ešte žila očividne celkom bujarý=št*tkovský život už sa nedá prehliadnuť.⚪Zvrat, že mala celý čas ešte aj syna, no nestarala sa oňho a radšej chodila na párty, pričom jej nerealistickí pozitívni rodičia ju v tom ešte podporili a starali sa jej o dieťa je vrchol nonsensu, rovnako ako to, že hrdinke zázračne každý odpustí, pochváli ju, že je matkou v pubertálnom veku a ešte ju to spopularizuje. Extrém.⚪Ono, aj tie filmy pre mladých kedysi aspoň chceli mať nejaký presah či výpovednú hodnotu. Dnes už sa produkuje čokoľvek, kde sú scény s mladými na párty, so sexom a onálepkuje sa to ako ,,film pre mládež." Hnus velebnosti. A nielen po tej morálnej stránke, filmárska tiež nestojí skoro za nič. To, že očividne by mal mať film pokračovanie, je vrchol vtipu.⚪

Z každého konce (2022)

⚪Prekvapivo neškodná romantická žánrovka, ktorej sa nejakým zázrakom vyhli aj ,,povinné" Netflix kvóty a klauzule, no nevyhlo sa jej klišé a toposy, ktoré sa opozerali už v 90. rokoch 20. storočia.⚪Ako divák sledujeme život hlavnej postavy v dvoch variáciách - vo svojej postate však obe vyznievajú podobne - hrdinka prežije menšiu krízu, naučí sa niečo nové, čo ju posunie a žije ďalej, v oboch prípadoch skoro totožne. Bolo by lepšie tieto dve možnosti životného osudu viac oddeliť, než iba obligátnym ,,mám dieťa" a ,,mám kariéru," keďže hlavná hrdinka síce prešla rôznymi životnými udalosťami, no tie hlavné boli stále akoby rovnaké. A neprimýšľať si, prosím, parafrázy, že sa človek aj tak vždy dostane k osudu, ktorý má mať a podobne. O toto scenáru fakt nešlo. Skôr akoby nevedel, ako z toho von.⚪Celý príbeh skôr podľa scenára mal za cieľ zobraziť, že žiadna cesta nie je ,,tá správna," že je potrebné vyrovnať sa s hocičím, a že neexistuje niekto ,,pravý," iba človek, ktorého stretnete v správnom čase. A to by bol pekný presah, keby nebolo toho vyslovene ,,ružovo-červeno-knižného" oparu, v ktorom sú všetci dobrí, každý má hlavnú hrdinku rád, každý jej vyjde v ústrety, každý jej pomôže, navedie ju na správnu cestu, skrátka, hlavná postava ani v jednom prípade nežije vyslovene ťažký život sama za seba, vždy sú k nej všetci chápaví a milosrdní. Dobre, žánrovka, ale na toto by si scenár mohol dať pozor. Rovnako ako na to, že za nejakú 5-korunovú animáciu, akých je na Youtube tisíce vás isto okamžite nepozvú na festivaly atď.⚪Reinhart ako herečka nič moc, je veľmi pekná a fotogenická, ale jej schopnosti končia a začínajú Riverdalom, i keď na podobné b-čko sa hodila.⚪Nič svetoborné, na čo by si človek spomenul po rokoch a vracal sa k tomu, ale na jedno zhliadnutie jedna z tých lepších možností.⚪

Dalších 365 dní (2022)

⚪Scény bez ladu a skladu po tretíkrát aneb niečo ako tie softp*rn talianske a americké snímky zo 70. a 80. rokov, (ktoré vysielala toho času Nova o 1:30 a v ktorých vždy počas sexuálnej scény hrala monotónne inštrumentálna hudba dookola), ak by ste ich urobili ešte o 80x horšie.⚪Úvod, v ktorom sa striedajú zlé dronové zábery so spomalenýni zábermi na drsných mafiánov, ako si mimikou vybavujú, kto má kedy odkiaľ odísť, pričom ešte scenár chce oblbnúť diváka, že hrdinka zomrela (bohužiaľ, nie) sú skvost. Rovnako ako hlavná zápletka, v ktorej sa otvárajú staré krivdy (búúú??) z minulosti, Massimo je z ničoho nič potenciálny alkoholik a feťák (??), treba aj milostný trojuholník, lebo samozrejme, že treba a celkovo tu charaktery hrdinov skáču tak, akoby boli na nafukovacom hrade. Akoby charakter bola nálada, ktorá sa môže meniť v sekunde na sekundu.⚪Ono, vidno, že scenárista už pri tomto filme nevedel ,,kudy kam" a že aj tie 5-korunové zápletky vystrieľal už v predchádzajúcich filmoch. Toto je len klasicky nastavovaná kaša, v ktorej je znova viac klipových záberov krajiny s pop hudbou ako scén s hovoreným slovom, v ktorom žiadny z hercov nevie hrať (napr. herec toho ,,Gaspaca" bol vraj pôvodne účastník nejakej domácej pofidérnej reality show, ktorého si všimla produkcia a oslovila ho), a v ktorom už sa očividne väčšinu času ,,hrá na bizár," teda, že scenáristi aj herci vedia, že to, čo tvoria je úplne pod úroveň, ale pokračujú. Ha-ha.⚪Vrchol filmu nie sú tie otrasné a nudné sex scény, ktoré treba preskakovať, ale nanútený homo bozk (pretože... prečo nie??) a to, že aj keď je v knihách príbeh ,,iba" trilógia, tu sa očividne (podľa záveru) tvorcovia rozhodli žmýkať a dojiť dej dovtedy, kým neopadne po mentálnej lobotómii aj posledný divák.⚪Ps.: Celý film pôsobí skôr ako sebaprezentácia (inak už niekoľkonásobná) hlavného herca ako úžasného speváka, keďže okrem ,,hrania" vytvoril do filmu skoro 90% soundtracku. Tak za niektoré pesničky (ak si človek odmyslí kontext a počul by ich na Spotify) 1 *.⚪

Nene (2022)

⚪️To nás zase raz všetci tí zahraniční ,,filmoví youtubero-kritici" pekne oklamali. Big, big nope.⚪Jordan Peele ako režisér má akú-takú autorskú víziu, vyslovene po nikom známom sa neopičí, má očividne dobrú scénickú predstavivosť a vie, aký naratív zvoliť, aby príbeh, takpovediac, držal pohromade. Peele ako scenárista už je záležitosť druhá.⚪To sa veľmi jasne ukázalo už v prvotine Get out (tam akási logika príbehu šla bokom a pri hlbšom zamyslení sa celý leitmotív nedával v súvislosti s rasistickou tématikou žiadny zmysel), vykryštalizovalo sa pri Us (kde celá logika deja uhla bokom len pre snahu šokovať a vytvoriť nezvládnuteľný zvrat, ktorý by obstál snáď na pôde 20-stranovej poviedky a nie celovečerného filmu) a len sa potvrdilo pri Nope. Peele skrátka nevie pracovať s príbehom, vlastne ani s postavami, často vytvára akési symbolické scény, teda obrazy plné akýchsi pseudosymbolov, ktoré pôsobia len naoko, či sa snaží navodiť divákovi pocit, že v druhom významovom pláne odkazuje na ťažké sociálne otázky, no v tej primárnej rovine príbehu je v realite všetko skôr hop či trop, podľa hesla: ,,skúsime a uvidíme, čo z toho divák a kritika vyvodí."⚪Pretože áno, množstvo scén má výbornú atmosféru (to je zase ale spôsobené réžiou), no v rovine deju sa objavujú zbytočné nudné vatovité scény, hororové scény, predlžované až na pokraj znesiteľnosti či scény, ktoré v 2/3 stopáže filmu spomalia tempo a vytvoria nudu. Nehovoriac o vedľajšej dejovej linke Aziata s traumou z detstva, ktorá nemá logické ukotvenie v deji hlavnom a vo filme je iba tak, asi aby dodala postavám akýsi charakterový vývin a vytvorila pár minút napätia z ,,odhaľovania nelineárne vyrozprávanej záhady z minulosti." To, či má byť celá táto linka akousi kritikou na podnikateľov či manažérov, ktorí idú aj cez mrtvoly a aj na svojom nešťastí stavajú biznis ťažko povedať, keďže to z deju priamo ani nepriamo nevyplýva, a skôr je to moja nadinterpretácia. Nutno ale dodať, že ak by Peele celý scenár prerobil na príbeh o tomto Aziatovi a jeho minulosti, vyšiel by z toho o poznanie zaujímavejší, možno aj hororovejší kúsok.⚪️Ono už ten leitmotív ,,ufo" je sám o sebe tak vyprahlý a nadužívaný, že aj keby za ním v parafráze stálo desať sociálnych odkazov či alúzií, ťažko zaujme a prekvapí. Čo na tom, že vymyslí niečo svoje (nepozeranie sa na ufo, lebo vás vezme), keď aj tak v súvislosti s mimozemšťanmi a ich príchodom používa rovnaké stereotypné motívy ako v iných dielach, od Twillight zone až po Štvrtý druh.⚪Vlastne, dá sa polemizovať o tom, či vôbec daný film patrí do žánru horor, v závere sa dokonca objavuje hudba ako zo špageti westernu. Peele nemá žiadny patent na rozum ani nakrúcanie hororových filmov, to, že jeho priemerná prvotina mala dobrú mediálnu masáž a vytvorila z neho v spoločnosti kult ,,skvelého žánrového režiséra" na úrovni velikánov je rovnako prestrelená ako jeho ciele.⚪Ono, v závere totiž aj celé to privolávanie ufo hrdinami pripomína skôr film Četník a mimozenšťané, v ktorom chcelo pár chujov nachytať vesmírnych čudákov v lietajúcom tanieri. Aj u Peela chceli a tiež sa im to (asi) podarilo. Čo na tom, že vôbec ako diváci nevieme, čo tu tí mimozemšťania vôbec chceli, načo tu brali ľudí, čo s nimi v tom tanieri robili, prečo v závere napr. vedeli ľudí vycucnúť tanierom aj z domu, ale celý film to príhodne pre postavy neurobili, ale nevadí, to sa buď ospravedlní obligátnym ,,zlí mimozemšťania kradnú ľudí" či filmovým (nádych-výdych), že ufo nie je vesmírna loď, ale akýsi vesmírny predátor (áaaaa, akože tá inteligencia Peela, chápete, ani zvieratám nemáte spriama pozerať do očí, inak na vás zaútočia, no on je neskutočný macher...) Jáj, dobre, mój.⚪Tak nejak neviem. Film asi na rovnakej úrovni ako Us. Síce krásne natočený (aj keď to cgi ufa, no... to už aj u toho Funesa vyzeralo príhodnejšie), v 70% s fajn atmosférou, odkazujúcou na veľké odhalenia v deji (ktoré ale neprídu), ale hlavná myšlienka skôr nemastná-neslaná, aby aspoň ako-tak rámcovala dej, postavy sú skôr do počtu, niektoré vyslovene otravné (sestra hrdinu), niektoré pôsobia vďaka réžii a hercom, že ani na pľace nechcú byť (hlavný hrdina a jeho utrápený/znudený/na facku výraz). V zahraničí je z filmu väčšina kritikov či youtube filmových znalcov úplne vystriekaná (pričom ale väčšinové publikum, napr. na imdb píše úplne opačné recenzie), tak im to, samozrejme, prajeme a odporúčame im znova si pustiť aj toho Funésa. Lebo z toho budú istotne úplne mimo. A ešte nech si pustia aj film Zelňačka, z toho zobrazenia blízkeho kontaktu štvrtého druhu už asi od ohromenia ani nevstanú zo stoličky. :D⚪