X

Hororový snímek scenáristy a režiséra Ti Westa vypráví příběh skupiny mladých lidí, která v roce 1979 přijíždí na pustý texaský venkov, aby tam natočila film pro dospělé. Pronajme si farmu od postaršího manželského páru, který netuší, co se na jeho pozemku chystá. O filmaře však projeví neobvyklý zájem. Když manželé odhalí skutečné záměry štábu, noc plná výdělečné vášně se změní v krvavý teror. (Cinemax)

T2

║Rozpočet $1milión║ Tržby USA $11,765,309║ Tržby Celosvetovo $14,779,858▐  Tržby za predaj Blu-ray v USA ║ Tržby za predaj DVD v USA ║ Námet a atmosféra fajn, herci ako tak ujdu. Úvod sa pomaly rozkukáva, občas niečo fajn navodí, však mladý ľudia idú do nejakej usadlosti natáčať amatérske péčko ale toto trvá nakoniec celú polovičku filmu, než sa začne niečo vážnejšie diať. No a keď príde aj na napätie v scénkach, vždy to zadupe režisér nejakou lacnou predvídateľnou pitomosťou, okukanou banalitou a to sa v podstate deje celú druhú polovicu, až to úplne otrávi a nádejný horor to vrhne do šedého podpriemeru, škoda /40%/ ()

mzss1

[15%] Dávám kruté hodnocení, ale nedá se nic dělat … A to jsem i uvažoval o nudném odpadu, protože to fakt byla kurevská nuda! První půli filmu se snad vůbec nic nedělo, jen jsem sledoval nudné a trapné postavy, jak točí své domácí porno. V druhé cca části snímku se začaly dít nějaké ty paranormální scénky, v určitých chvílích to logiku mělo, ale celé mi to přišlo nezáživné, utahané, takže jsem ani nevnímal nějakou tu hororovou stránku, napětí apod. Herecké obsazení bylo též na prd včetně Jenny Ortegy, která zde vůbec nevynikala, a to jí mám poslední dobou rád … No nic, pro mě je to absolutní ztráta času. ()

Marceloo

Partia filmárov sa vydáva do odlahlého mestečka v Texase, kde sa chystajú natočiť film pre dospelých. Pri akte si ich ale všimne majitelka objektu, ktorá je spolu s manželom odhodlaná zastaviť ich hriešne činy za každú cenu. - Je mi vždy sympatické, keď si dá hororový tvorca po nepodarenom projekte na pár rokov prestávku a vráti sa s nejakou peckou. X bol pre mňa najočakávanejším tohtoročným hororom a sluboval som si od neho poriadne oživenie subžánru Hixploitation, ale nakoniec som mierne sklamaný. Uznávam, že vidláci sú extrémne nechutní. Dve gore scény sú taktiež pôžitkom pre oko diváka. Čo ale podla mňa vôbec nefungovalo, je erotická stránka filmu. V podstate tu okrem bradaviek a pár vzdychov nič nie je. Chápem, že film potreboval R-kový rating kvôli kinám, ale keď už sa Ti West rozhodol natočiť takúto čistokrvnú žánrovku, ktorá má byť poctou Texas Chainsaw Massacre, mohol obetovať nejaké výdělky a natočiť to ako poriadnu NC-17. Ono to bezpochyby skončí ako jeden z najlepších tohtoročných hororov, ale ja osobne som určite čakal niečo uspokojivejšie a hlavne explicitnejšie. Ti West stále stagnuje, ale na jeho ďalší horor, v ktorom bude opäť talentovaná Mia Goth v hlavnej úlohe, sa aj tak teším. P.S. Teraz som počas celého tréningu rozmýšlal, čo chcel vlastne Ti West dosiahnuť prostredníctvom final girl. Ak to malo namiesto cudnosti, ktorá bola od zrodu tohto žánru vždy hlavnou charakteristikou protagonistky, glorifikovať děvky, tak je horor v poriadnych problémoch. Ale na riešenie takýchto drobností tu sú iní gendermani, takže tie tri hviezdy sú tak akurát. ()

Eliott

Původně jsem sice předpokládal něco na způsob Texaského masakru, ale i tak mne dlouho očekávané X rozhodně nezklamalo. Možná má na můj vkus o trochu pomalejší rozjezd, ve kterém se absence násilí kompenzuje lechtivými scénami z natáčení. Jakmile však přijdou na řadu starci, rozpoutá se krvavá a dosti znepokojivá jízda. Masky důchodcovského páru byly přesvědčivě ztvárněny, i když jejich cíl byl pravděpodobně zaměřen na odpudivost spíše než věrohodnost. Nešlo tak ani o jejich vzhled, jako spíš jejich pubertální počínání spojené s nepřítomným bloumání po okolí a demencí, co tolik mrazí po těle. Oproti úvodu mi závěr připadal poněkud uspěchaný. V každém případě však značně zapůsobil a v jistých ohledech dokonce pobavil. V případě zpětného rázu a závěrečného double checku jsem se dokonce musel nadšeně uchechtnout. Není třeba dodávat, že jsem s výsledkem velice spokojený a v tomto dlouhém období hororového sucha, mne dílo nadmíru potěšilo. 70% ()

darkrobyk

-Tomu říkám Boží zásah! - Variace na buranské horory říznutá Psychem má nudnější první polovinu, pak už si fanoušek vraždění přijde na své. Na druhou stranu po řemeslné stránce není co vytknout. Zatímco divák sleduje natáčení pornofilmu, v prostřizích se dozvídá, co se děje u majitelů farmy. Solidní gore začíná rozšmelcovanou krávou, pokračuje syrovým ubodáním a přes vidle a pušku se přesune k rozmydlené hlavě. Samotným bonbonkem je útok krokodýla, kdy voda rudě vaří a údy se jen mrskají. V ten moment jsem měl konečně pocit, že sleduji šťavnatý horor. Největší psycho je ovšem stařena a největší horor stařecký sex. Poněkud černým humorem zavání občasné prostřihy na fanatického kněze v televizi a jeho kázání. West má hrozně nevyvážené filmy. Tenhle patří k jeho lepším, ale v hodnocení jsem kolísal mezi slabými třemi a slabými čtyřmi hvězdami. Výborná hudba! ()

• Film odohrávajúci sa v roku 1979 odkazuje na reklamy nezvestných osôb na kartónoch od mlieka. Prvé použitie škatúľ od mlieka pre nezvestné osoby však bolo až v roku 1984. (Arsenal83)
  • Deň po premiére filmu X (2022) na festivale South by Southwest scenárista a režisér Ti West prezradil, že počas povinnej dvojtýždňovej karantény COVID-19 vo svojom novozélandskom hoteli napísal pred začiatkom produkcie tohto filmu prequel Perla (2022). Spoločnosť A24 videla scenár a dala filmu zelenú ešte pred ukončením produkcie. Spýtal sa hviezdy Mii Goth, či chce zostať na Novom Zélande a nakrúcať pokračovanie, a ona ochotne súhlasila. Prequel sa dostal do kín neskôr v roku 2022. (molcan2)
  • Názov čerpacej stanice a minimarketu na začiatku filmu je priamym odkazom na film Tajemství starého hotelu (2011), ktorý sa odohrával v Yankee Pedlar Inn. (Arsenal83)

Pokračování X a Pearl nabírá hvězdné obsazení

Pokračování X a Pearl nabírá hvězdné obsazení