Sněhulák (2017)

Neznalý knižní předlohy jsem zasedl ke sledování  a čekal ,čím mě snímek pobaví. No, už od začátku to nebylo to pravé ořechové, tedy severské. Rozjezd klišé, včetně další ohrané desky na téma :počátek hledej daleko dřív.Na tom severu se asi nic zajímavého  neděje . Policajt ožrala, jak jinak než bez familíe, možná by nebylo od věci to trochu inovovat. Třeba by mohl být dyslektik aby to nebylo tak fádní ale co už. Ponurá atmosféra vytvořená hlavně zimou a sněhem.Dějově unylé a nezáživné s podivným propletencem figurek v různých časových rovinách s použitím zombie v roli V. Kilmera , který už je strašákem sám sobě.Krimi selanku jsem dokoukal , ovšem ničím nepřekvapila a zapadla do tuctových snímků na téma sériových vrahů, kdy kořala co to šetří si ani nedá dohromady kdo mu chodí po kvartýru, když už mu musí být jasné , že mu vrah posílá vzkazy nebo ho pošle za obětí. Možná měl zrovna nějaké delirium anebo ho to poldu málo bavilo , stejně jako M.Fassbendera .Není třeba se k tomu vracet ,ať to zůstane u ledu i s vrahem.

Bažina - Bažina 1997 (2021) (série)

Volné pokračování série z roku 2018 .Tentokrát časově posunuto blíže současnosti. Řada postav se vrací na scénu a prolínání jejich osudů a zájmů je kostra celého příběhu.Jako "inovace" slouží lesbická policajtka a její koktavý kolega.Nedá se tomu upřít trocha snahy o vykreslení maloměsta v jeho reálné podobě.Ovšem většinou to působí něchtěně komicky až trapně.Kriminální rovina a hlavně vyšetřování pak má punc amatérismu kdy jsou většinově policajti líčení jako nýmandi z balíkova.Hromada různých náhod jen s cílem propojit různé prvky příběhu.Nebyli by to Poláci aby se neobjevilo trauma II.světové války, pokřivených hodnot a mezilidských vztahů, které sice nejsou na první pohled znát ale o to intenzívněji jsou prožívány.Povodeň, zaniklý hřbitov,staré křivdy s nádechem mystéria těchto prvků se daly zpracovat lépe. Konec tradičně otevřený a tak se dá čekat další série.Snad lépe zpracována.

Prázdnota (2020)

Městské legendy namixované s psychárnou a sektářstvím.Přepálená stopáž která má snad posloužit prázdnotě celého snímku.Žánrově to horor rozhodně není, ti kteří to očekávají budou právem rozhořčeni.Samoúčelná slátanina která musela vzniknout v nějakém drogovém opojení.Přiběh detektiva který se cpe práškama a slaví narozeniny s jednou svíčkou na dortu.Bystřejší divák už v této chvíli pochopí, že tady něco nesedí.Chtělo by se napsat, že všechno máte v hlavě , pokud je to pravda tak neudělejte stejnou chybu jako moje maličkost a neztrácejte čas sledováním tohoto snímku.Trocha dobré kamery a zajímavý začatek nedá víc než na jednu hvězdu.Což je na dobrou zábavu proklatě málo.

Uwikłanie (2011)

Konspirační psychárna ze současného Krakova.Každy psychiatr je blázen na to si klidně můžete vsadit nejen v tomto snímku.Ten náš filmový si pozve partičku se kterou experimentuje , ovšem chybička se vloudí a terapie nezabírá.Jeden pacient je ráno nalezený s kudlou v oku.Na místo činu dorazí policejní komisař, samotář.Zároveň přijíždní ambiciozní a arogantní prokurátorka která však komisaře zná ze starých časů, no love story na sebe nenechá dlouho čekat. Prokurátorka která by nejraději zatkla celý Krakov se vyjeví jako obyčejná děvka která ma moralistických žvástů víc než podezdřelých , klidně podvádí milujícího manžela s panem ...ano komisařem.Nebyli by to Poláci aby do snímku nedodali otřepané klišé starých času před rokem 1989 a tak i tudy začíná mířit vyšetřování.Bývalí ale dnes snad ještě vlivnější než dříve pracovníci UB (polská STB) mají ovšem jiné zájmy.S vraždou pacienta na psychoterapii nemají nic společného ovšem potřebují záležitost uklidit.Psychiatr se v podstatě dozná k mordu ze staré křivdy a tak nějak hopne z okna. UB dnes podnikatelé mají kompro na paní prokurátorku a na samorostlého komisaře. Ten dostane po držce , prokurátorku trochu navnadí na penízky ale to se naším hrdinům nelibí. Tak komisař se přerodí do role snajpera a UB sejme.Uklizeno...Doufám, že bude pokračování ve kterém dostane komisař doživotí a prokurátorka bude uklízet někde na nádraží.A manžel ji pošle do hajzlu a její dcera rovněž.Typický polský snímek plný podivností , tentokrát ovšem těžce přestřelený v rovině logiky i faktů.Jednu hvězdu dávám za A. Seweryna a lokaci.Jinak odpad a slátanina .

Jeziorak (2014)

Solidní krimi/thriller z Polska.Většina atmosféry je však dána prostředím a kvalitní kamerou.Samotná zápletka zase není extra inovací včetně obecných klišé, napojení církevních témat a dávné-temné minulosti řady postav.Samotné vyšetřování je potom založeno na řadě náhod a psycho rovině komisařky Dereň.Snímek který si své diváky určitě najde i u nás ale ničím nadstandartně nevybočuje , včetně téměř lineárního děje hry na četníky a zloděje.Sice není jasné kdo je kdo ale s ohledem na malé množství postav se to dá rychle vyšetřit.Na Poláky docela průměrná záležitost.

Maharal - Tajemství talismanu (2006)

Rudolfínská doba je dodnes obestřená řadou legend a pověstí. Magové či alchymisté pátrájí po celá staletí po Kameni mudrců, stejně jako jiní po Golemovi.Provázání těchto příběhů do jednoho snímku , především pro mládež je celkem zábavný počinek.Zpracování děje už tak nápadité zdaleka není.Kulisy Prahy, potažmo Zvíkova jsou tím lepším co je možno vidět.Příběh poskládaný z nejrůznějších náhod , podivností a vaty , kdy si scénaristé velice usnadnili život na úkor pátraní po stopách.Samozřejmě dětskýma očima.Zalekli se snad vyslat mládež do pražského podzemí, či za zvíkovským dobrodružstvím? Bez mobilu, bez notebooku?Proč né trochu více dramatična?Slovenský Indiana Jones ve spolupráci s docela prkenou B. Seidlovou , to taky není žádný extra zážitek.Hloupý a zpackaný závěr, který se ke snímku vůbec nehodí si mohli tvůrci odpustit.Podprůměrná koukaná ve stopáži 105 minut celkem nudná.

Ortel (1958)

Okupace Polska nacisty je pro naše severní sousedy velkým a krvavým milníkem v dějinách.Hrdý národ byl v krátké válce během září 1939 opuštěn spojenci ,poražen Němci a napaden sověty.Nikdy se však během válečných útrap se svým osudem nesmířili a přes obrovské množství obětí kladli odpor v odboji. Zamach, je snímek který popisuje jednu z významných akcí které pozvedly na duchu těžce zkoušený národ.Bez přehnaného patosu nebo ideologie 60. let minulého století natočil Jerzy Passendorfer velmi zajímavý snímek ve kterém nechybí příprava k celé akci likvidace šéfa varšavského gestapa a policie Franze Kutschery.Samotná přestřelka je na svou dobu natočena mimořádně kvalitně, stejně tak jako kulisy celého představení jsou velmi věrné.Když k tomu přidáme začínající hvězdy polského filmu jakými byli Tadeusz Łomnicki nebo Stanisław Mikulski , tak má snímek svou kvalitu i z tohoto pohledu.Film byl natáčen ve Varšavě a v Toruni a získal řadu cen na mezinárodním foru.První ocenění získal již v roce 1959 na MFF v Mar del Plata .Z tohotu pohledu je zde na ČSFD mylně uveden rok vzniku 1960, správně má být 1958, jako rok produkce.Filmová premiéra pak byla 12. ledna 1959.

Lidice (2011)

Lidice ,symbol nacistické perzekuce v období Protektorátu.Heydrichiáda vrcholí,Němci požadují odplatu za smrt kata českého národa bez ohledu na to jestli je někdo vinen v této věci nebo ne.Takové nosné téma. Je o tom tento snímek? Ani omylem.Sledujeme příběh děvkaře a opilce který si toto období odsedí v base ve společnosti a za dohledu českého četnictva ,Po propuštění se vrátí do "nikam" kde spytuje svědomí s flaškou v ruce.Tohle mají být Lidice?Drama lidských osudů smrsknuté do alkoholické marnosti.Pokud by tuhle filmovou zoufalostt vyprodukovali za velkou louží, tak by mě to ani neudivilo. Natočit takový paskvil o vlastních dějinách? Styďte se pane Nikolaeve.Přepálená stopáž, minimum faktů a způsob vyprávění je vlastně jen tak na efekt zabalený do kulis Lidic o zcela jiném snímku.

Alfa (2018)

Alfa -Beta - Gama -Delta a celá další smečka ve filmu i za kamerou co nám servíruje snímek ze "zaváté historie lidstva". Evropa někde cca 20.000 b.c. Tak to zase jo !! Josef Augusta , autor knihy U pravěkých lovců by nejspíš zahodil propisku i psací stroj a odešel dělat topiče někde v jeskyni.Tvůrci tohoto snímku se pokusili podobné období ztvárnit filmově.Opět zde vítězí forma nad obsahem. Ukázat především mladému divákovi dávné období lidstva je určitě chválohodný počinek , ovšem nesmí to být naivní až hloupé.Propojení prvků ,kdy lidé žijí v tlupách a začínají spolupracovat při lovu zvěře , stejně tak jako při domestikaci divokých zvířat je určitě fajn. Nesmí to však ničit nesmysly, kdy mladý lovec kam vleze tam hoří oheň , bez ohledu na to jestli je tam dřevo.Vizáž,ošacení a dorozumivání dávných lidí takto ztvárněné je spíš parodie na dané téma a pak se stává celý snímek spíš trapný než zajímavý.Škoda. Třeba se někdy dočkáme díla, které bude věcné i zajímavé na dané téma.Toto je velmi slabé.

Monster Hunter (2020)

Všechno co jste už viděli aneb od Putování s dinosaury přes Dunu po Hvězdnou bránu.Snímek postavený na vizuálu s lineární dějovou linií bez ladu a skladu, kterému scénář evidentně překáží .V podstatě bez snahy být trochu originální.Těžko napsat jaké měl ambice s tímto filmem Paul W.S. Anderson ovšem odvyprávět zajímavý příběh se mu rozhodně nepovedlo. Přitom prolínání žánrů se dalo velmi hezky rozvést,no co už..Faktem však je, že si to nehraje na žádnou artovou podívanou a hnidopichové to mohou jednoduše odsoudit.Jako určité obrázkové leporelo to je docela zajímavé a několik vtípků se vlezlo:" Vy nemáte doma kočky?" Na jedno shlednutí se to dá a možná v budoucnu se dočkáme 2.