The Clearing (2020)

Otec má komplikovaný vztah se svou dcerou, situaci se rozhodne řešit pobytem v horách. Jako bývalý skaut se snaží aby jeho ratolest našla i jiné hodnoty v životě než jsou počítačové hry nebo internet.Situace se pro oba však dramaticky změní ve chvíli, kdy se přes noc stanou z ostatních táborníků zombie. Nastává boj o život...Céčkové provedení snímku formou i obsahem. Jeden karavan, nestartující auto (jak jinak, že..) tlupa otrapů co lační po krvi někde na kraji lesa, jsou kulisou pro skákaní z karavanu na auto, případně obrácně. Několik ran z revolveru , trocha kopanců v kombinací s údery kladivem jsou náplní většiny stopáže .Někteří z nás , zřejmě naivně, čekali , že dojde v rámci žánru k nějaké invenci. Přece jen zkušený skaut by se mohl pokusit o výrobu nějakých pastí, potažmo zbraní pro likvidaci té hordy prudičů.Nic takového však autory tohoto filmu zřejmě nenapadlo a tak natočili nudnou ohranou selanku která brzy právem zapadne do kouta . Není potřeba se k tomu víc vracet.

Překladatelé (2019)

Sebestředný nakladatel se chystá vydat poslení díl knižní trilogie která je čtenářským bestsellerem . Pro co největší zisk se rozhodne pro netradiční pojetí.Pozve několik překladatelů do přísně střeženého bunkru aby pracovali souběžně na překladu jediného textu který má v kufříku.Každý den mají přeložit 20 stránek.Bezpečnostní opatření mají zabránit úniku dříve než kniha vyjde najednou po celém světě. Za nějaký čas se však ukáže ,že tajemství není v bezpečí.Nakladateli chodí maily s žádosti o výpalné ,pokud nezaplatí bude kniha volně dostupná na netu.Kdo je ten co požaduje peníze? Jak se dostal k informacím a jak posílá zprávy když všichni museli odevzdat mobily? Co vlastně vyděrač žádá...? Snímek má slibný rozjezd i slušný nápad ovšem záhy sklouzne k intelektuální žvanírně, citatacím různých autorů a osobním dilematům a nočním můrám překladatelů.Napětí je kolísavé a dějové zvraty spíše kosmetické se skřípající logikou proveditelnosti jednotlivých událostí.Závěrečné rozuzlení je pak silně překombinované.Pro znalce literatury to může být zajímavý počinek jak sestavit literární thriller .Na jedno shlédnutí to není zcela marné, ovšem žádný hit to není.

Babicovy dobroty (2008) (pořad) odpad!

Kulinářsko-rétorické orgie v podání J. Babicy na tv NOVA. Nekonvenční "zábava" této stanice která hlavní postavu své "show" prezentovala jako KUCHAŘE , který strávil u tohoto řemesla řadu let v Německu. Co tam opravdu dělal? Na základě toho co jsme viděli je možné , že to nebylo ani škrábaní brambor ale spíš pucování hajzlů.Nemá smysl rozebírat všechny jeho šlichty, blafy a jedy za které by se nemusel stydět kdejaký chemik.Na některé věci je však třeba upozornit. Díly jako třeba :"Balon" ,"řízek Hawai" nebo ultra projímadlo "Plněná kapusta" lze shlédnout pouze na vlastní riziko a v žádném případě se o nic takového v kuchyni nepokoušejte !! Verbální prezentace jeho "receptů" je na podobné úrovni. "Dáme trochu sole" , "žloudek" a pak to "prokvedláme" možná vejdou do kuchařského Esperanta .Pokus o "lidové" podání kulinářských specialit z celého světa , jakož i těch našich se totálně míjí účinkem.Jednou, ovšem zdaleka ne jedinou "perlou" je díl :Španělský ptáček a jeho původ. Tohle už není jen kulinářský nebo rétorický blábol ale i historický masakr.Babica je naprostý neumětel a na Nově pracují diletanti, kteří neumí dramaturgicky ale ani odborně "mistra patlala" trochu korigovat .Žumpa.

S Babicou v karanténě (2020) (pořad)

Jirka šlichta opět v akci.Nová série hlášek navazuje na jeho již legendární výroky:"když nemáme italský sýr , tak tam dáme český,pokud nemáme český tak tam nedáme žádný!" V těchto nových dílech se seznámíme s tím, že kapustu do polévky dáme, protože je zdravá .Pokud ji nemáme tak ta dáme něco jiného.Tento pořad má ryze zábavní charakter a tak si Jirka spíchnul špagetovou kejdu a jiné "speciality". Škoda , že nám v závěru každého dílu nedal doporučení ,že konzumace pouze na vlastní nebezpečí.Dobrou chuť Jyrko.

Bitva o Ostravsko 1945 (2019)

Bitva o Ostravsko 1945. Dokument vyprodukovaný lokální televizí Polar, který popisuje události naší země z let 1939-1945 s hlavním záměřením na jednu z největších bitev II.světové války na našem území.Archivní snímky se zde prolínají s kvalitně zpracovanou počítačovou animací a skvělým i podmanivým komentářem Pavla Rímského. Pro mnohé bude asi překvapením polská okupace Těšínska a Karvinska v roce 1938.Zvlášť v dnešních časech , kdy je cílená tendence překrucování historie je tento snímek počinkem nevšedním. My starší si u toho trochu osvěžíme paměť, mladí by pak měli vědět kdo nesl hlavní tíhu válečných útrap , jakož i to , že válka se rozhodla na východní frontě a odkud přišlo osvobození naší vlasti. Smekám před tvůrci tohoto díla. Okamžitě ukládám do osobního archívu .

Démon zatracení (2019)

Sestra lesního ducha ,říkejme ji třeba Lesana se už na tu nudu někde v americkém zapadákově nemohla dívat a tak vyrazila do akce.Mrcha jedna ! Nebude to mít však lehké.Náctiletý hrdina odkojený snímkem Disturbia slídí po okolí , poněvadž u vody s místními křupany ho to nebaví.Když se sousedka začne chovat divně a její synek se bojí , hrdina okamžitě začne jednat. Bleskově nastaruje svůj notebook, najde stránku "čaropedie" a ví která bije! Trocha soli, malinko ohně a máme Kladivo na čarodějnice .Je to celkem mrazivý pocit , hlavně pro diváky kdy ta patlanina dostoupí vrcholu. Ti skauti u obrazovek, co dávali pozor, už jistě tuší, že to je celé klišé od začátku překopírováné z několika snímků co už dávno bavily diváky před tímhle "nervákem".Závěr je samozřejmě pozitivní.Druhý díl bude....

Důvěrný nepřítel (2018)

Československý pokus o mystery thriller. Velmi nezdařený. Nudná atmosféra vystavěná na několika málo hercích , jedné lokaci a něčem co sami autoři vlastně neumí popsat,možná proto aby se tvářili tajemně a sami sebe děravým a nelogickým scénařem neblamovali ještě víc, než je toho divák svědkem u jejich snímku.Snaha o zápletku se míjí účinkem z principu věci,poněvadž film s tím vlastně nepočítá.Manželské drama kde je v hlavní roli dům se dá těžko navodit domácími spotřebiči.Záměr ukázat nebezpečí zneužití nových technologií je velmi chabý a sráží celý dojem ještě níž.Podivinský soused,nájemný "vrah" najatý umělou inteligencí pod dojmem emocionálního vzrušení už dělají z celého díla i trapnou sci-fi.Propojení žánrů vůbec nemá správnou , mrazivou , atmosféru.Celý snímek je tak spíš obrázkové leporelo zabalené do pozlátka nějaké filmařské inovace. Píííp.Vypnuto.

Znaky (2018) (seriál)

Znamení. Polský seriál z českého sousedství.Soví hory jsou zalesněná oblast na dohled z naších kopců.Toto území během staletí měnilo několikrát majitele a svého času bylo i součástí Českého království. V době II.světové války zde nacisté prováděli řadu geologických, stavebních i jiných prací, mimo jiné na projektech jako byly "Wunderwaffe". Z těchto poznatků také čerpali tvůrci tohoto díla.Seriál však zdaleka není pouze o tom.Jak už u našich severních sousedů bývá zvykem ,napojili do příběhu daleko víc motivů. Dospívající mládež,drogy souboj světské i katolické moci stejně jako linii kriminálního vyšetřování staré a nové vraždy.Na můj vkus až příliš rozbředlosti a odboček z dějové linie. Nedá se napsat, že by seriál neměl tempo ale jede pořád ve stejné rovině dramatičnosti.Nuda to určitě není ale někdy je méně, více.Po řemeslné stránce kvalitka stejně jako nepříliš profláklé a okoukané tváře herců.Určitě zajímavá věc, které by však prospěla menší stopáž.

České tajemno - Prokletá hrobka (2020) (epizoda) odpad!

Prokletý Attila ! Raboval, mordoval a uváděl v chaos velkou část Evropy aby spočinul pod vrchem Štandl u Frýdku-Místku.Tedy alespoň podle tvůrců tohoto pořadu.Na základě jednoho střípku z vykopávek , ještě ke všemu vzdálenému mnoho kilometrů vytvořit takovou konstrukci? Tak to zase klobouček.Řada z nás slyšela hromadu legend, bájí nebo hospodských historek třeba o králi Ječmínkovi. Zajet do muzea umí kde kdo, kamera se dá koupit za rozumný peníz a scénář v pohodě spíchne jako slohovou práci průměrný školák Parta přátel z ochotnického spolku pak zajistí komparz..Ovšem...ne každý má nadstandardní vztahy na VŠB nebo v České televizi a tak se vysílá Prokletá hrobka.Mimořádně nepovedený díl.Snůška nejrůznějších povídaček bez argumentů v nudném podání.

České tajemno - Největší záhada templářů (2020) (epizoda)

České tajemno aneb Arnošt Vašíček opět v akci.Největší záhada templářů je prvním dílem cyklu pořadů vyprodukovaných Českou televizí.Nic proti tomu, jak pobavit diváka-koncesionáře.Má to ovšem svá úskalí. Už v roce 2015 vznikl seriál Labyrint záhad jehož 6. díl o stopáži cca 21 minut popisuje přesně tutéž záležitost.Co víc, další díl Voynichův rukopis je tam rovněž.Celý seriál vysílal tehdy kanál KINOSVĚT.Zvláštní...Další problém spočívá v oficiálním označení producenta , že se jedná o "dokument" Tato záhadologie není dokument ani omylem.Jedná se o pořad zábavního charakteru ,stejně jako svého času pořad, rovněž z dílny České televize s názvem Detektor .Ten byl ovšem za podivných okolností stažen z vysílání.Z jakého důvodu tedy producent přikročil k podobnému projektu ? Záhadu bych v tom nehledal. Je možné, že jde prostě jen o určitý druh kompenzace pro AV za nerealizovaný snímek Krev démona , jenž byl trochu tajemně odpískám těsně před natáčením.Mystérium templářů je určitě vděčné téma i pro naše území ,zpracování pořadu mi však přijde chaotické a nepřináší nic nového co by většina diváků už neznala.Jako tip na výlet do Jindřichova Hradce, Vsetína nebo Prahy však ujde.