Nadobro ztracený - Guillaume (2021) (epizoda)

Zatiaľ najmenej tradičný pilot spomedzi všetkých Cobenoviek. Skáčeme v čase sem a tam, ale našťastie nie príliš chaoticky a vždy máme titulok, v akom roku sa ocitáme. Tou zmenou je ale prostredie, nie sme v klasickom veľkomeste, ale v prímorskom a vyslnenom Nice a je to skôr prostredie, kde by som chcel tráviť leto a možno aj bývať a nie, v ktorom by som chcel vidieť napínavú kriminálku. Ale postupom času si zvykám a začína ma aj zaujímať, čo sa to s mladou priateľkou hlavného hrdinu stalo.

Nexus (1994)

Spojenie klasickej českej rozprávky a hard core sci-fi na cudzej planéte nefunguje tak tragickým spôsobom, že by sa tomu smiali aj talianski trashery zo šesťdesiatok až osemdesiatok. Scenár síce písali Španieli, ale vykrádačky Princa a Večernice alebo Ruženky asi dodali priamo na pľaci českí "umelci" a režisér iba uznanlivo pokýval nad ich genialitou hlavou. Ono sledovať film, kde tak extrémnym spôsobom nič nefunguje, nie je utrpenie, ale klasická previnilá zábava. Je teda otázne, ako film ohodnotiť, či to v takom prípade musí byť udelená oná NULA, alebo môžem byť zhovievavý a kvôli tomu, že ak by som neuvidel tak neuverím, dať jednu hviezdu.

Drž se (2022) (seriál)

Za mňa vydarenejšie ako až trochu príliš sa snažiace byť cool Temné lesy. Je fajn, že tvorcom napadlo oba vopred neprepojené svety spojiť do jedného, avšak nejde o klasickú ukážku polonadväznej seriality. Máme tu v podstate dva prípady, ktoré sa prepoja viac myšlienkovo než naratívne, čo je ale tentokrát zvládnuté lepšie než v spomínaných Temných lesoch. Skrátka naše deti sú naše radosti aj starosti, a tomuto tvrdeniu dávajú (tŕnistú) korunu práve záverečné momenty seriálu. Že sa niektoré veci, čo sa dozvie divák, nedostanú až k polícii, považujem za pridanú hodnotu.

Drž se - Epizoda 6 (2022) (epizoda)

Vyriešenie záhady zmiznutia Adama sa začalo črtať už v závere predchádzajúcej epizódy a veci sa len doklepli do konca. Komplikovanejšie to bolo s vraždami, tam treba trochu nad okolnosťami popremýšľať. V oboch prípadoch ale platí, že si treba počkať až na cca záverečnú minútu, kedy sa vám všetko v hlave vyjasní na základe pomerne prekvapivých odhalení, ktoré ale odhalené nakoniec nebudú a možno je to tak dobre. Nie je to najlepší záver Cobenovky, ale je vidieť, o čo spisovateľovi aj tvorcom ide, čo chcú čitateľovi/divákovi povedať.

Drž se - Epizoda 5 (2022) (epizoda)

Piata epizóda prináša do prípadu, či skôr prípadov, mnoho svetla, i keď vysvetľuje v podstate len Adamove zmiznutie a na riešenie vrážd si budeme musieť počkať. Dostávame ale na podnose motivácie niektorých postáv a opäť sa zaoberáme vzťahmi rodičov a ich potomkov, ako v prípade Temných lesov. Drž sa nemá vždy klasický cliffhanger, ale tentokrát si budete musieť pustiť záverečnú časť hneď, takže odporúčam epizódu nepozerať napríklad pred odchodom do práce.

Drž se - Epizoda 4 (2022) (epizoda)

Aby som sa príliš zbytočne nerozpisoval, štvrtá časť Drž sa je ukážkovým príkladom toho, aké množstvo deja sa dá vtesnať do jednej seriálovej epizódy bez akejkoľvek vaty. Čím sa vraciam k podobne ladenému francúzskemu Hvozdu, kde ale boli takto plnohodnotné všetky epizódy. Uvidíme, kam to celé smeruje a ako sa všetky dejové linky prepoja, Coben ale s týmto problém nemá a ani adaptátori jeho diel.

Epidemie (1987)

Neviem či je chyba vo mne, pretože som od Epidémie čakal niečo úplne iné a to aj napriek tomu, že som si prečítal, o čom tento film je. Pôsobí určite viac ako debut než napínavejší Prvok zločinu, ale predovšetkým na mňa pôsobil ako Trierova hra s intelektuálnym divákom, z ktorého si robí srandu. Ale aby bol fér, tak si ju robí aj sám zo seba ako z tvorcu. Ide o film, ku ktorému sa ešte vrátim, aby som si utriedil dojmy. A tubu zubnej pasty rozrezávať nemienim, je mi úplne jedno, čo je vo vnútri.

Drž se - Epizoda 3 (2022) (epizoda)

Nie je to síce horšie ako prvé dve epizódy, ale predsa len som čakal väčší ťah na bránku  a výraznejší posun v deji. Veľmi dobre sa stále na to pozerá, ono aj to vylepovanie plagátov s nezvestnou osobou vo Varšave má svoje čaro. Je to dané aj tým, že tvorcovia vedia ako snímať metropolu Poľska a ide tak akoby o ďalšiu postavu v deji. Kvalitne sú zahrané scény, kde sa podarilo pekne vystihnúť, ako sa cíti matka po smrti svojho dieťaťa.

Drž se - Epizoda 2 (2022) (epizoda)

Hneď na začiatku sa začne vyšetrovať vražda ženy nájdenej na smetisku, zmiznú dvaja teenageri a dôjde aj k únosu. Čo viac chcieť od Cobenovky, navyše keď mi sadne aj atmosféra a celkové vizuálne stvárnenie adaptácie. Či z toho bude aj uspokojivý výsledok, si ešte predpovedať netrúfam, každopádne ma prvé dva diely chytili viac ako prvé dve epizódy Temných lesov.

Drž se - Epizoda 1 (2022) (epizoda)

No tak tu ma prvá časť oslovila viac ako v Temných lesoch. Má to lepšiu atmosféru, nesnaží sa to byť akože cool svojou temnotou, ktorá bola vlastne iba o stlmení farieb. Máme tu viacero dôležitých postáv, prepájame oba fikčné svety poľských Cobenoviek do jedného a epizóda má drsné, prekvapivé finále. A tá škola mi pripomína Hvozd, takže sa teším, čo bude ďalej.