Simpsonovi - Všechna sláva, polní tráva (1999) (epizoda)

Špičkové hlášky od začiatku do konca, i keď dej je trochu nesúrodý, od Homera ako rekordéra v bowlingu sa dostávame k rozvoju jeho vzťahu s Maggie. Obe dejové línie sú ale výborné, tak ani nevadí, že sú na seba našróbované dosť umelo. A znova tu máme chudáka Rona Howarda, ktorý tento seriál berie ako nejakú vlastnú psychoterapiu, pretože v realite ho asi všetci zbožňujú a potrebuje k životu aj nejaké to sebazhadzovanie.

Simpsonovi - Fujtajbl (1999) (epizoda)

Homer ako vynálezca znova nesklamal, po snahe dotiahnuť sa na Edisona sa tentokrát vrhol na bio kombinácie. Čo môže vniknúť zo všetkého možného plus plutónium? ToMacco, nová droga celého ľudstva a dôkaz, že najlepšie sa zarába na závislostiach. Ale nebol by to Homer, aby to celé nespackal. Teda vlastne za to môžu kravy, kozy a dokonca aj slony, ale to sa ťažko vysvetľuje...

Love Life - Augie Jeong (2020) (epizoda)

Koncept seriálu dáva explicitne poznať, ako sa bude dej vyvíjať, čiže ak od začiatku viete, že sa pár za tridsať minút rozíde, tak ani nemáte dôvod im držať palce. Pričom v tomto prípade by týmto dvom sympošom fandil asi každý, s výnimkou najťažších cynikov a frustrátov. Uvidíme, čo ďalej, samotný záver (flashforward) zase dáva na známosť, že nás čakajú aj nejaké tie zvraty a že koncept snáď nebude až tak repetetívny.

Chraň nás od zlého (2014)

Nefunkčná kombinácia krimi, hororu a akčného filmu. Predovšetkým pridanie akcie k hrátkam s démonmi a nadprirodzenom málokedy funguje, ešteže je tu aspoň dusná, temná atmosféra. Niektoré scény pôsobia sami o sebe ako vystrihnuté zo Scary Movie, čo je myslím dané aj zlým castingom. Banov kolega a Ramirez ako duchovný sú úplne mimo, ale na druhú stranu sledovať ich je nefaľšovaná previnilá zábava. Bojovať s človekom posadnutým démonom s obrátenou šiltovkou na hlave má teda svoje čaro, len škoda, že to nebolo hneď už v spomínanej paródii. Derrickson sa teda snaží (scény v detskej izbe sú skutočne bububu), hlbší zmysel filmu ale dodať nedokáže. Metafora, že vojna v nás prebúdza to najhoršie zlo, je príliš jednoduchá a viackrát videná.

Jsem agent (2002)

Snáď jediným výrazným pozitívom je netradičné zasadenie skoro celého deja do historickej Budapešti. Okolo tejto výpravnej stránky je potom vybudovaný ničím zaujímavý a stokrát omletý špionážny-komediálny scenár so snahou vytvoriť z Wilsona a Murphyho funkčnú komediálnu dvojicu. To vyšlo asi tak na polovicu, ako aj všetko ostatné v tomto nezaujímavom filme. Ako oddychovka funguje iba na jedno pozretie, asi málokto sa k I Spy bude niekedy vracať.

Simpsonovi - Speciální čarodějnický díl (1999) (epizoda)

Asi nie ten úplne najlepší čarodejnícky diel, ale aj tak plný skvelých fórov. Možno je to dané aj tým, že som epizódu videl prvý krát až teraz a nemám k paródiám na I know what you did last summer, Xenu a prechod do roku 2000 nostalgický vzťah. Homer sa zase vyberá do vesmíru, tentokrát ale z trochu odlišných dôvodov ako pri jeho legendárnej ceste s mravcami a chipsami. Chuť na jedlo tentokrát v stave beztiaže mať nebude.

Simpsonovi - Hádejte, kdo kritizuje (1999) (epizoda)

Kto iný ako Homer by mohol robiť kritika jedál? Ale pozor, nenechajte sa zmiasť. Homer síce zje úplne všetko (aj konskú hlavu, fór série), avšak ako kritik je nemilosrdný. Príde to dokonca až tak ďaleko, že nahnevaní majitelia reštaurácií nachystajú pomstu. Možno to bolo tým písacím strojom, možno faktom, že Homer nevie písať, ale opäť išlo len o krátku záležitosť a Homer sa našťastie dostane naspäť do práce, v ktorej je skutočne "doma".

Simpsonovi - Bartovo napravení (1999) (epizoda)

Bart trpí poruchou sústredenosti, našťastie je tu ale riešenie, špeciálny liek. Ako každá správna medicína má ale vedľajšie účinky a osobne sa domnievam, že nový Bart je aspoň tak cool, ako ten starý. Ale ako dobre vieme, na konci sa všetko musí vrátiť do starých koľají, respektíve aspoň k starým dobrým sedatívam. Ešte predtým ale poteší návšteva u pána riaditeľa a jeho "grafy" a pokusné morčatá.

Simpsonovi - Cáklý Max jedna (1999) (epizoda)

Homer možno patrí medzi tzv. radového diváka, ale nezdá sa, že jeho nápady do scenárov by do kín prilákali radových divákov. Holt, s Melom sú už proste starí dinosaury násilia a doba si vyžaduje iný prístup, a nie remake Pána Smitha s krvavým masakrom v rámci finále. Najviac ale asi pobavil Robert Downey jr., ktorý zrovna nakrúcal prestrelku s políciou. Respektíve netočil... No a pokiaľ chcete vidieť nahý zadok Mela Gibsona, inde ho už neuvidíte. Homerov áno.

Příběh stoleté ryby (2016)

Vyznať sa viac v tejto mytológii, nemal by som problém s plným hodnotením. Občas je to teda pre "západniarskych outsiderov" miš-maš, ale tak krásne nakrútený a prerozprávaný, že v podstate sa stačí nechať iba unášať a užívať si pozitívne a občas smutné pocity, aké film vyvoláva. V záverečnej polhodine sledujeme skutočne monumentálne obrazy, až by divák chcel vidieť nejaký vydarený hraný remake, podotýkam ale, že skutočne vydarený. Prípadne celý seriál, ktorý by tú mytológiu poriadne rozvinul. Veľmi príjemné animované prekvapenie, pre mňa osobne väčšie ako tiež výborní Wolfwalkers.