Million Dollar Baby (2004)

Křehkost v těle bojovnice, mám rád tuhle postavu, mám rád jak ji Hilary Swank zahrála, mám rád dialogy mezi Clintem a Morganem. Promíjím filmu plochost postav, tlačení sentimentu a dojímání. Když máte někoho opravdu rádi, odpustíte mu ledacos. Film mé Top 10.

Pulp Fiction: Historky z podsvětí (1994)

Jako bych byl na tom nejpříjemnějším tripu, kterého lze zažít. Hraju fotbal s nejmilejšími lidmi svého života , slavíme góly bez ohledu do čí branky spadnou. Hluboké spříznění s režisérem a herci, kteří svým hraním přidávají další a další hvězdy. Nejvymazlenější dialogy vůbec. Jó a ta hudba.....

Kmotr III (1990)

Nevnímám trilogii odděleně. Kultovní film, který bude aktuální až do doby. kdy si lidstvo kompletně předělá genetickou matrici. Cibule, která má mnoho slupek a vy si můžete vybrat, kterou zrovna budete loupat. Trilogie ke které se mohu kdykoli vracet a pouštět si ji z jakéhokoli místa. Hluboké a zábavné zároveň, jedinečné.

Kmotr II (1974)

Kmotr (1972)

Jupiter vychází (2015)

Pamatuju se , jak jsem kdysi vycházel z kina po shlédnutí Matrixu. Uhranut, omráčen , hlava se mi motala se spostou myšlenek. Jednou z nich byl fakt, že jsem právě viděl zprávu o Matrixu vytvořenou Matrixem. Velkorozpočtový hollywoodský spektákl vypovídá o systému, kterému sám bezpodmíněně slouží. I tak je pro mne Matrix geniálním filmem dekády. Tvorba Wachowskich od té doby má však lineárně sestupnou tendenci. Vše nasvědčuje tomu, že byli odměněni a pohlceni systémem. Tento nejnovější film je asi důkazem, že jejich hvězda už definitivně pohasla. Druhou hvězdu dávám za jednu z hlavních vizí filmu, že totiž v budoucnosti vládnoucí elita si bude lidi pěstovat jako dobytek.

Noční běžec (2015)

Takže tzv. Neesonovky jsou vlastně jednotlivými epizodami seriálu, jehož pilotem byl v roce 2008 celkem zdařilý film „96 hodin“. V letech 2012 a 2014 následovala další čtyři pokračování. A pokud mi nic neuniklo, tak tenhle aktuální díl je v pořadí šestý. Šablona pilotu je vždy použita beze změny jen do kolonek s názvy: pohlaví a věk potomka s kterým Neeson řeší zapeklitý vztah; povolání hlavního hrdiny nebo místo děje, se vyplní nějaká alternativa dílu předešlého. Přitom žádný z dílů následujících nedosáhl kvalit pilotu. Přijde mi, že Neeson hraje tyhle šablony na 20% svého hereckého talentu, protože role si stejně víc nežádá. A to je škoda. Snad se na to už konečně vyprdne.

Rychle a zběsile 7 (2015) odpad!

Další pokračování série, která už několika generacím nabízí návod na štěstí v podobě velkých prsních svalů , rychlého auta a luxusní roštěnky na vedlejším sedadle. Kvalitně nafilmovaná akce mne nepřinutí dát vyšší hodnocení, protože tak silnou fyzickou bolest při sledování konverzací mezi hlavnímí alfa-samci a jejich partnerkami jsem už dlouho necítil.

Chappie (2015)

Silně neoriginální dětský Sci-Fi příběh v duchu zásady: "To je blbý, to se bude dětem líbit". Toto dětské vyprávění prokládá na mnoha místech R-ková estetika postaviček sociálního dna. Pro mne nestravitelná slátanina. Ale to možná platí jen pro ty, kterým je nad 30 nebo pro ty, co pochází ze středních a vyšších vrstev. Ve filmu hrají hudebníci z Die Antwoord , kteří ve své tvorbě používají ledacos /od melancholických podkresů po dost drsný rap, z úst zpěvačky, která v jednu chvíli vypadá jak studentka baletní školy a za chvilku jako monstrum z klasických japonských hororů/. Možná, že pro dnešní předškoláky, kterým jejich kulturní matrici vytváří podobná estetika společně s příběhy, které jim rodiče čtou před spaním, bude tenhle film naprosto srozumitelným. Z toho je mi trochu úzko, ale to je jen můj problém.

Temný případ (2014) (seriál)

Už ůvodní píseň s grafickým podkresem lecos naznačuje, že půjde o vyjímečný kriminální seriál. Dokonale a nejednoznačně prokreslené postavy, perfekcionistické navození hustotemné atmosféry, skvělé vedení prvotřídních herců , ústřední dvojice dvou zcela osobnostně rozdílných kriminalistů jejichž interakce nese celý příběh od začátku až do konce. Některé dialogy a monology jsem si pouštěl opakovaně, protože napoprvé jsem nestíhal anebo se mi tak líbily. Kdyby se trochu ubralo z okultismu a McConaughey tolik netlačil na pilu v některých svých vystoupeních, bylo by to na 5 *.