10 000 př. n. l. (2008)

Film o tom, jak kdesi na úpatí velehor žije parta zoufalých prehistorických lidí. Pak je přepadne tlupa vyspělejších lidi a část z nich unese. Hrdina a jeho průvodci jdou z kopce dolů, kde je prales, za pralesem řeka a za řekou poušť. Za pouští město pyramid, kde všichni společně se slony dřou od rána do večera. Je zde však ještě jakási věštba a ta dojde naplnění. Emmerich se zbláznil. On vlastně točí pořád stejné škváry, ale vtipné je, že od nich vlastně nikdy nic nečekám - vypiju hektolitr koly, zblajznu několik řízečků a docela slušně se pobavím. Na BD tenhle film vypadá kvalitativně opravdu dobře - a to prosím vypouštím z hlavy ty úplně pitomé dialogy a nechutně nesympatické herce, z nichž vítězí Camilla Belle - pravděpodobně s obočím ukradeným z hrobu Brežněva.

Wrestler (2008)

Tak konečně...konečně jsme se dočkali. Dva roky po uvedení do kin vychází Wrestler na DVD. jen další to důkaz toho, filmy z nezávislé produkce se k nám dostávají všelijakými a velmi zarostlými cestami. Plastické operace udělali z Rourkeho herce bez mimiky a chtělo by se říci, že jsou mu navždy souzeny role přitroublé a klišovité - jako v Iron Man 2, ale v případě Wrestlera jsem se přistihnul, že v obýváku řičím radostí a kdyby měl na hlavě klobouk, smekal bych celé dvě hodiny. Velmi temný, lidský, krásný, vtipný i smutný - takový je Wrestler.

Robin Hood (2010)

Měl jsem zde napsáno asi dva tisíce znaků o tom, jak na mne nový Robin Hood zapůsobil...nakonec jsem vše smazal a spokojím se asi s tímto. Ridley Scott tentokrát šlápnul do pořádně nacucnutého bobana, ten film je prostě ohavný.

Zprávař: Příběh Rona Burgundyho (2004)

Tenhle film je úplně ale úplně strašnej. Ferrell nehraje, ale přehrává, dialogům chybí mnohdy nějaká pointa a smysl, ale stejně jsem smál a bavil a vzhledem k tomu, že vůči tomuto druhu humoru trpím nějakou sebevražednou obsesí, dal bych i pět hvězd...ale to bych byl za blba...no tak trojku.

Souboj Titánů (2010)

Jen vizuální efekty film nedělají - jenže vysvětlujte to divákům, kteří prahnou po všem, co se urodilo na hollywoodských počítačích. Jít na nové zpracování Clash Of Titans byla vlastně povinnost - po shlédnutí restaurované staré verze na Blu-ray jsem měl ideální příležitost v krátké době porovnat obě díla. Neříkám, že film Desmonda Davise byl kdovíjak zázračný - v souboji s krátkovlasým a prkenným Worthingtonem pod taktovkou Louise Leterriera vyhrává na celé čáře. Příběh, postavy starého filmu mají duši a nějaký rozměr - jsou tím zajímavé a bavili mne. Novinka má jen ty efekty, hřmící digitální triky a hlavního hrdinu - pitomce, co neumí hrát, ale dobře deklamuje a ohání se mečem. Je to jen další snímek do nepřehledného zástupu děl, kde je důležité diváka ohromit a vše ostatní jde stranou...

Prolomit zeď (2008) (TV film)

Překvapivě velmi zdařilý snímek, popisují rozpad NDR pohled členů rodiny, která byla tak říkajíc u lizu tehdejšího režimu. Otec pracující v administrativě Stasi, revoltující synek, dědeček ironicky glosující dění ve společnosti vzpomíná na své tažení Evropou a zoufalá manželka utíkající do opozice... Režisér Richter velmi věrně zachycuje vztahy v takové rodině a zároveň ukazuje, jak tenká byla tehdy pomyslná čára mezi "věrnou službou režimu" a upadnutím v nemilost. Při sledování snímnku Prolomit zeď jsem si příjemně zavzpomínal na první polovinu devadesátých let, kdy každý strávený víkend v Berlíně byl čímsi neuvěřitelně příjemným a opojným. Po filmové stránce mne napadla ještě jedna věc - je zajímavé,. jak se německá kinematografie umí vyrovnat s touhle dobou a jak se to nám vůbec nedaří.

Valkýra (2008)

Naprosto strhující historický thriller, který se navíc drží dějinných souvislotí mnohem více, než je pro americký film typické. Valkýra není filmem, v němž se Singer snaží světu oznámit, že všichni v Německu nebyli stejní. Je to prostě dokonalý popis jedné mýty opředené události. Tom Cruise je skutečné postavě opravdu podobný, navíc ji dokázal zahrát překvapivě velmi dobře. Divák samozřejmě ví, jak celý film dopadne - pokud však nemá načteno, tvůrci mu ukáží, že opravdu nešlo o ledabylý plán, ale o precizně připravenou akci, která za splnění určitých podmínek měla i šanci na úspěch.

Podivuhodný případ Benjamina Buttona (2008)

Upřímně - pro mne byl Benjamin Button velkým zklamáním. Od filmu jsem až tolik nečekal, ale potemnělý epický příběh o chlápkovi, který "dospívá obráceně" na mých skráních nezanechal jedinou stopu. Řemeslně dokonale natočený příběh se utápí ve všelijakých klišé, které filmový průmysl zná.

Simpsonovi (1989) (seriál)

První sezóna kultovního seriálu The Simpsons vyšla konečně i u nás na DVD. Nijak nezpochybňuji kvality seriálu, který jsem si před lety pořídil v Německu, ale přeci jsem od české podoby čekal trochu více. Distributor příjemně překvapil obalem - čekal jsem spíš nějaký laciný vikslajvant, ale provedení digipack na naše poměry se překonalo. Trochu však netěší obraz, ten oproti verzi pořízené v zahraničí není mnohdy úplně nejostřejší a mnohdy neodpovídá kvalitě hodné DVD formátu. Otázkou je, z jakého zdroje výrobce a autoringové studio vycházelo. I tak však doporučuji k pořízení - nechybí zde samozřejmě vydařený český dabing.

Rok jedna (2009)

Upřímně, kdo nemá rád bizarní humor Jacka Blacka a zejména - komu nevoněla komedie Nacho Libre, pak bude z tohoto kousku silně zklamán. V druhém případě se však může jednat o celkem příjemné posezení u filmu s naprosto ujetým humorem. Problémem filmu může být jednak snaha vyhovět všem - což v případě Blacka prostě nejde, pak to může být i osoba režiséra, který svýžm přístupem patří spíš do jiné generace tvůrců.