• Krátkometrážní

Opravdová kuráž (2010)

Mezi Coenovkami nezáří, ale zklamaný určitě nejsem. Co mám u Coenů rád, to jsem našel. Na druhou stranu bych byl rád, kdybych Suburbicon (v době psaní poznámky zdaleka není hotový) přinesl víc než jen osvědčenou kvalitu.

Podkova pro štěstí (1946)

Po Vánočním snu jsou pro mě agitky Karla Zemana z druhé půle čtyřicátých let dost velkým zklamáním. Nechci kritizovat celkové vyznění nebo použitá hesla, to byla patrně věc zadání, ve své době to taky působilo jinak než dnes. Horší je, že filmy s panem Prokoukem Podkova pro štěstí a Pan Prokouk vynálezcem postrádají originalitu, chytrost, důmyslnost. Stejně tak jim chybí humor. V jednom: nemají vtip! Ten byl přitom silnou stránkou Karla Zemana. Nedovedu si to vysvětlit. Jako kdyby pana Zemana na čas opustil tvůrčí duch.

Persepolis (2007)

Značně povrchní, laciná agitka. Smutné je, že mnoho lidí v zemích Íránu vzdálených si na základě podobných snímků tvoří vlastní postoje, kterým se pak politici snaží vyjít vstříc. Jde tu o propagandu ze staré školy: optika je růžovo-černá a např. příslušníci milice Basídž (která plní mj. funkci náboženské či mravnostní policie) se všichni dělí o dvě tváře (sobě velmi podobné), asi aby nebyli "nevhodně" lidští... Vydařených vtipů je ve filmu málo. Vizuálně mi Persepolis připomíná starší učebnice cizích jazyků, ale oproti nim filmu chybí švih a nadhled, třebaže se o ně snaží. Zajímavý může být tento snímek možná pro ty, které zajímá myšlení a cítění sebestředné mladé intelektuálky z prominentní rodiny. Když Radek99 nadhodil podobnost s Valčíkem s Bašírem, mám za to, že blízké jsou si jen v tématu krvavých událostí a nevelké vzdálenosti dějišť těchto dramat. Jinak je Valčík po všech stránkách jiný - a lepší.

Přísně tajné premiéry (1967)

Třebaže nepatří Přísně tajné premiéry k všeobecně slavným peckám jako Zabil jsem Einsteina, pánové, Zítra vstanu a opařím se čajem nebo Kdo chce zabít Jessii, jde o povedenou svěží komedii s nadhledem a s výborným hereckým obsazením, Jiří Sovák, Čestmír Řanda nebo Vladimír Menšík byli výborní jako obvykle. Dobře jsem se bavil. "Proč neslídí, proč nezatýká, neudává, proč se plete do kritiky?! Fízl." ;-)

V Bruggách (2008)

Film má dva klady - Bruggy a hudbu. Za tou stojí Carter Burwell a odvedl velmi dobrou práci. Jako obvykle. Jinak velká slabota. Jestli někdy uvidím jiný film Martina McDonagha (to ale asi ne...), určitě nebudu nemile překvapen, protože po tomto filmu mám pana McDonagha za mizerného scénaristu i režiséra. Bruggy jsou plné rádoby originálních jadrných hlášek, které jsou o hodně jalovější a trapnější než v tarantinovkách a coenovkách. Úplně nepovedené jsou ale i ty dialogy, které mají být "normální". [Doplnění 17. 2. 2018:] přece jen jsem se podíval na Billboardy a dobře jsem udělal, jsou mnohem lepší.

Frajer Luke (1967)

Paul Newman byl jako obvykle skvělý, o tom žádná. Jinak je to ale slabší. Luke je hrdina westernového typu a film trpí v jisté míře obvyklými neduhy westernů - postavy jsou umělé, dialogy křečovité, celý příběh dost šablonovitý. Ale lidé to tak asi chtějí, na poměry žánru to nebylo tak zlé. Kdyby byl scénář rafinovanější a poctivější, byl by Frajer Luke výborný film. V mnohém lze srovnávat s Brubakerem. Ten je podle mě o mnoho lepší.

V běhu času (1976)

Kdysi jsem četl, že pokud člověka přimějete k bezúčelné činnosti, za kterou mu dobře zaplatíte, bude se svým činěním spokojen právě kvůli platu. Když mu ale zaplatíte jen symbolicky nebo nezaplatíte vůbec, začne ve své práci "nacházet smysl". (Pokud to dobře chápu, jde o směřování k tzv. kognitivní konsonanci. Má to zachovat naši integritu v reálné situaci.) Usuzuji, že na takovém principu stojí úspěch i tohoto snímku. Když nemá film kloudný scénář (má-li vůbec nějaký), ať o to déle trvá. Divák už si to nějak přebere. Tím ale nechci říct, že scénář je jedinou slabinou filmu...

Strašák (1973) odpad!

Směs neumětelství a nepoctivosti - ještě horší než Needle Park. Jerry Schatzberg je fotograf přinejlepším slabého průměru, který měl nicméně možnost fotit řadu osobností, a katastrofální režisér, který natáčel s výtečnými herci. A nijak tuto příležitost nevyužil, protože je prostě břídil. Pro mě je naprosto nepochopitelné, jak člověk zcela bez citu pro lidské charaktery může točit filmy, ale hlavně to, jak může film jako tento získat Zlatou palmu! Celý film jsou slyšet trapné dialogy úplně nerealistických postav, na jaké jsem jinak zvyklý jen ze starých ruských filmů. A kýčovitý námět postavený na špinavých tricích. Katastrofa.

Hranice ovládání (2009)

Buď je to ptákovina, nebo jsem tupoun. Tajenku jsem nevyluštil. Jarmush mě tentokrát zklamal. Vizuálně je film fajnový, hudebně taky. Dobrý komentář je ten movieho (jestli se movie skloňuje).