Americký sniper (2014)

Medzi tým čo je v knihe a ako sa jej obsah premietol na plátno je veľká priepasť ale pri Eastwoodovej réžii a výkonu Bradleyho Coopera (pravdepodobne do tohto filmu nebol nikdy lepší) viem prižmúriť oko ako čitateľ Kyleovej autobiografie. Vojna je zlá a ťažká. A to sa týka každého aspektu ktorý je v súvislosti s vojakom a jeho životom. Sila americkej armády nespočíva len v zbroji ale aj v odhodlaní či sne, ktorý sú títo hrdinovia kultúry Spojených Štátov ochotní podstúpiť. Každá vojenská jednotka je počas turnusu rodinou a tieto zväzky už len tak ľahko neskončia. Majoritná väčšina ľudu si ctí boj vojakov a uvedomuje si, že práve títo muži vkladajú do boja to najcennejšie čo majú a to život samotný. Netajím sa tým, že výcvik a boj jednotiek SEAL považujem za absolutne najlepší a najťažší. Niečo také človeka zocelí a upevní morálku. A tí ludia, ktorí prejdu krstom pekla SEAL sa stávajú vojakom s najväčším rešpektom. Príbeh o najlepšom a teda najsmrtonostnejšom sniperovi zahrňuje všetko to čo som vyššie spomínal a ešte niečo viac. O filmovej kvalite netreba zbytočne polemizovať pretože už samotné meno Eastwood pri réžii je garanciou kvality. Ono sa to skutočne stalo a samotný film je úchvatný. [90%]

96 hodin (2008)

Tak musí to byť dobrý film keď vám ho pustí Profesorka na Náuke o spoločnosti ako príklad únosu a mafie s bielym mäsom. Ale okrem toho je 96 hodín najlepším počinom spomedzi akčňákov, kde stojí jeden muž proti celému podsvetiu. Liam točí zväčša rovnaké filmy ale tento film stojí na vrchole jeho osobnej hereckej pyramídy. Len tak ľahko ho neprekoná nič a akékoľvek pokračovania sú zbytočné pretože tejto schematiky je v Hollywoode ale aj vo svete už prebytok. V kontraste s týmto faktom je to oveľa väčší úspech keď film dokázal v tej záplave akčnosti spojenej so zvučnými menami nadupaných hercov zaujať a udržať diváka v tej agónii z toho čo sa stane respektívne nestane. Je to ozaj tak dobré ako sa hovorí. [80%]

Kam orli nelétají (1968)

V dnešnej dobe je to už tvorba rokov minulých ale Kam Orli Nelietajú je jednoznačne najlepším špionážnym filmom. V dobe počítačov a umelej akcie majú filmy problém vytvoriť aspoň podobnú akciu a teda aj napätie ako urobili páni Burton a Eastwood. Vybuchujúce hniezdo esesáckych nemcov je schémou a učebnicovým príkladom vojenskej filmovej tematiky. Zachytáva dôvtip Britskej armády a MI6 či odhodlanosť a silu amerických vojakov. Skvelým kontrastom je krásna Mary Ure ako špiónka ochotná chytiť aj nejakú tú rýchlopalnú pušku a narobiť vrásky nemcom. [85%]

Čokoláda (2000)

Krásny príbeh o zaostalosti malomeštiakov, ktorých zmýšlanie je zviazané tradíciou a uniformitou v spoločenskom živote. Hlavný rozptyl je nevinná čokoláda, ako nám už napovedá názov filmu. Dej zachytáva vzťahy a súvislosti ludí a predsudkov. Čokoláda je presne tak dobrý film ako je dobrá táto pochutina. Herecké obsadenie poctivo vyskladané z viacerých národov už len dodáva tú špecifickú príchuť -príznačnú pre magickosť atmosféry zachytenej vo filme. Niečo ako ,,čili” v čokoláde :) Poctivých [86%]

Frajeři ve Vegas (2013)

Príjemný humor v podaní hereckých legiend (ktorým vek ani náhodou neublížil) na pozadí scenérie hriešneho Vegas. Príbehovo predvídatelný ale veľmi sviežy a hravý film. Repliky si Brooklynská banda posúva ako ping-pongovú loptičku a vtípky do seba zapadajú ako panoramické puzzle. Naozaj vydarená oddychovka. [70%]

Million Dollar Baby (2004)

Čo sa stane keď sa na jednom placi stretne drsný Clint Eastwood, intelektuál Morgan Freeman a pôvabná Hilary Swank ? Nuž iba zopár nominácií na Oscara a skvelý filmový zážitok. Šport-dráma-box-emócie-krv a bolesť. Million Dollar Baby je presne tým filmom, ktorých nebudem mať nikdy dosť. Eastwood je s každým rokom čoraz zaujímavejší režisér a ako herec -postarší mrzutý dôchodca, ktorý sa ešte tak moc dôchodcom necíti. Má skvelú charizmu. Vo filme ju upevňuje Morgan Freeman ako čerešnička na torte. On s jeho naozaj pekným a vycvičeným hlasom cez zahrnutý komentár vo filme, dodáva už len kúzelný šepot tomuto veldielu. Film je tak skvelo poňatý a natočený, že by dokázal zaujať snáď každú podkategóriu divákov. Kto vie ten vie. [90%]

Jeden den (2011)

Veľmi pekná a šikovne natočená romantická dráma. Miestami príjemne otravná no skutočná. Z filmu sála dobrá atmosféra a dvaja hlavní protagonisti tvoria čarovnú dvojicu. [80%]

Teenosaurus Rex (2017) odpad!

Uf tak toto je prúser. Tento film je snáď tak zlý, že by aj na súťaži najhorších filmov skončil druhý. Naozaj neviem čo by prinútilo človeka aby to pozeral. ( Mňa prinútil fakt, že v tom hrá Elyas M’Barek- lenže aj jeho vo filme sprznili). Chápem je to komédia ale urobiť dobrý humor je podobne ťažké ako operácia mozgu a tento film je trápny, je všetkým len nie vtipným. Vo filme som našiel iba jeden pozitívny bod a to scénu na policajnej stanici, ktorá podľa môjho zdania mala črtu režisérskej brandže Davida O’Russla. Takže aj to jediné jedno pozitívum si len namýšľam. Idea filmu je pritom bohatá na nápady, aj keď táto tematika je už dosť opozeraná. Som sklamaný a každý kto to ešte nevidel tak nech to ani nepozerá. [14%]

Krokodýl Dundee (1986)

Takéto dačo sa dnes už bohužiaľ netočí. Krokodíl Dundee spolu so svojími vtípkami nikdy nezostarne. Akýkoľvek filmový románik nebude tak cool ako Mike a Sue. Táto klasika nikdy neomrzí a človek si k tomu rád sadne keď to nejaká súkromná televízia zaradí do svojho programu. [85%]

Černý jestřáb sestřelen (2001)

Netajím sa tým, že mám rád vojenské filmy. Ten americký patriotizmus a odhodlanie či statočnosť v boji. Je veľmi tažké natočiť vojnu. My civilisti si uplne neuvedomujeme čo znamená pojem vojna. Preto považujem kvalitné a vynikajúco natočené filmy ( čo Black Hawk Down určite je...) o vojne za jeden z najväčších prínosov filmografie. Scottovi sa podarilo zobraziť vojnu perfektne. Vo filme je vela vojenskej stratégie, zbraní a ich účinkov, smrť a za tie dve hodiny sa divák vžije do strachu a hnevu vojakov. Kamera a Strih tvoria dokonalý súlad. Možno si to len namýšlam ale páčil sa mi fakt, že zábery strielajúcich povstalcov sú očosi roztrasenejšie než zábery vycvičených vojakov. O tom že Jastrab je jeden z najlepších vojenských filmov netreba diskutovať. [90%]