Hlas z kamene (2017)

Mysticita, ktorú musí utiahnuť štyri a pol herca. To je tažká úloha. Preto sa pýtam či sa to podarilo ? Toto béčko z talianskeho vidieka väčšina odpíše hneď na začiatku, ale roztomilá Emilia Clarke v dráme kde musí minimálne využívať svoju typickú ,,tvárovú gymnastiku” hrá a skutočne sa snaží vyťažiť maximum z každej klapky pred kamerou. Od chlapca divák nevie čo má čakať ale to nevie ani od hlasu z kameňa a práve pre to som minutáž dotiahol do konca a zistil odpoveď. Nakoniec to nebola taká nuda akoby si človek myslel. Občas ma trhlo, občas bol zdĺhavejší rozhovor ale pri týchto nezávislých filmoch to už tak býva. Zo skúsenosti vieme ako vyzerá reálna jeseň -_- a tu bol film popretkávaný veľmi peknými zábermi jeseňe, kontrastu sfarbených listov brečtanu a studeného kameňa bez citu... a ehm dalšia porcia úchvatných záberov Emilie.... [60%]

Kým kohút nezaspieva (1972)

Už písaná verzia (a teda predloha ) od Ivana Bukovčana je pre mňa najkrajšou spomienkou na školu. Maturitné dielo Kým kohút nezaspieva je vrcholom existencionalizmu v literatúre ale aj výborným príkladom filozofie existencionalizmu. Hraná verzia nie je o nič horšia, ba naopak je presne taká aká má byť. Jedenásť výborných hercov sa stretlo v jednom filme, ktorého náročnosť je viac než zložitá. Predstavuje jeden priestor, dej môže pokročiť len dialógom a strihom ale na druhej strane obsahuje postavy s bohatými charaktermi a vynikajúcu zápletku- existencionalizmu. Práve v ňom sa človek a teda postavy vo filme dostávajú do hraničnej situácie , čelia smrti tvárou tvár a pod vplyvom týchto okolností sa menia ich charaktery, mení sa ich myseľ a vzťah k iným. Nie každý si teda v hraničnej životnej situácii uvedomí, že proti násiliu má človek len jednu šancu a to zostať človekom.! [80%] a chcel by som vidieť túto drámu v novom šate. Aj keď už nikdy nikto nenahradí výkon zo 70-tych rokov.

Zelená míle (1999)

Nenahraditeľný veľkofilm, epos vo svojom žánri. Pravdu povediac bolo mi cťou vidieť Zelenú Mílu, Film s velkým F, ktorý je plodom zlatých devedesiatych rokov. Famózny Michael Clarke Duncan a Tom Hanks Príbeh, ktorý aj napriek svojej dlhej minutáži vôbec nenudí, upúta človeka a po jeho skončení je človek smutný, pretože skončil. Jeden z najlepších filmov vôbec ? Jednoznačne áno. Určitý chválospev si zaslúži aj ten zmrd Dough Hutchinson, ktorý sa svojej roly ujal bravúrne, až tak, že ho neznášam. Je to jeden z filmov, ktorý má schopnosť určite zmeniť pohľad na realitu. Je to nadčasová tvorba a podla mňa o kúsok lepšia než Shawshank, takže pán Darabont len vylepšil svoj rekord. Samotné finále nedoporučujem pozerať v zlom emočnom rozpoložení lebo celý ten umelecký zážitok človeka položí. Jedna jediná chyba je, že človek už nikdy nebude mať možnosť vidieť film znova prvý raz . [100%]_ bez debaty !

Pasažéři (2016)

Romantika na iný spôsob. Ako prvé musím schváliť výber hlavnej dvojice. Jennifer, ktorá hrá a vyzerá dobre v každom filme a Pratta- vtipálka s westernovým šarmom. Týmto dvom to pred kamerou naozaj svedčí a klape. Čo sa týka filmu tak je to klasické love story v neklasickom šate. Dobre sa pozerá na ich spoločnú promenádu citov a svet kozmickej lode a myšlienka civilizovania nového sveta je taktiež vítaným článkom. Dokopy to tvorí moderný film zahalený pavučinou tajomstva nad osudom stíhanou láskou dvoch ludí. Dej ťahá tak maximálne kvarteto ludí a o to viacej je tažšie vyhnúť sa chybám a držať pútavosť filmu na hornom leveli. Napriek týmto priťažujúcim okolnostiam sa film nielenže vydaril ale aj prekročil očakávania o jednu métu. [ 80%] A okrem toho aj efekty doladujúce atmosféru sú fajn..

Hon na lišku (2014)

Hon na líšku a nehorázna premena komika Steva Carella. On a aj Mark Ruffalo sa premenili na príbeh, ktorý otriasol športovou ale aj prostou spoločnosťou Ameriky. Do svojich postáv sa poctivo vložili a v medziach scenáru priblížili onen incident. Channing Tatum v herecky najťažšej pozícii jeho kariéry taktiež nesklamal a ja som si predstavenie týchto troch pánov užil. Pravdou je však mierne pochybná réžia, ktorá vzhľadom na dej mohla byť viac veľkorysejšia. Pretože v tomto svetle sa mi vidí neslaná, nesladká, taká bez chuti. Bolo s čím pracovať, bol záujem zo strany hereckej výpravy tak prečo sa trošku neodtrhnúť ? Dalšou chybou je rozpor medzi skutočnosťou a filmom, ktorý vznikol ako vedlajší produkt samotnej snahy o sfilmovanosť príbehu. ( skutočný Mark Schultz priznal, že film presne nevypovedá o realite ale aj tak si ho pochvaloval.) A podobne aj ja aj napriek drobným, estetickým chybám hodnotím [76%]. V celku pútavý film o sláve a páde. V živote vrcholového športovca je rovnako dôležitým faktorom ako je tréning aj vztah zverenca so svojím trénerom.

Výjimeční přátelé (2019)

Tom Hanks opäť na tróne ! A Beautiful day.... je výnimočný film pri ktorom je každá nominácia a uznaná cena jednoznačne opodstatnená. Čarovný a roztomilý príbeh , v ktorom nie je núdza o emocionálnu smršť a samotný filmový zážitok je umocnený nespochybniteľne perfektným hereckým výkonom predstaviteľov dvoch hlavných postáv a to menovite maestra Toma Hanksa a Matthewa Rhysa ( o ktorom zahanbene priznávam, že viem veľmi málo, ale tu ma presvedčil a prinútil sa pozrieť bližšie na jeho filmografiu). Fred Rogers dostal krásnu poctu a snáď neexistuje iná osoba ako je Tom Hanks, kto by mohol tak precízne vystihnúť dobrotu a láskavosť Rogersovej osobnosti. Nerozumiem tomu nízkemu hodnoteniu. Je to najlepším filmom 2019-tej sezóny. Rozprávkovo natočené a šialene výstižné [80%].

Křižovatka smrti (1998)

Rush Hour a jeho počiatok. Pravdou je, že Jackie Chan a Chris Tucker sú jednou z najsympatickejších a najvtipnejších filmových/policajných dvojíc a tých dvojíc teda existuje už kvantum. Samotná zápletka je priemerným sústom aj pre nenáročného diváka ale kašlať na to, pretože človeka baví pozerať sa na ich príbeh, ich svojské riešenie problémov a predovšetkým na ich chanovskotuckerovský humor. Fajn film na posedenie a vypnutie sa z okolitého sveta. Toto dielo so svojimi pokračovaniami dokáže vždy vyčistiť mysel a preto [70%]

Batman v Superman: Úsvit spravedlnosti (2016)

Priviesť na plátno súboj týchto dvoch fenoménov spomedzi komiksu ako univerza bolo až nepredstaviteľne tažké. A napriek všetkej kritike si úprimne myslím, že Snyder to zvládol a vysporiadal sa s tým ako poriadny borec spomedzi kolegovcov režisérov. Henry Cavill je skutočným mužom z ocele, je mi sympatický a toto filmové ego mu sedí, horšie to vidím s Afflecovím Batmanom. Snaží sa ale prekonať Balea to proste nejde. Vo filme sme však mohli vidieť aj mnoho iných, srdcu lahodiacich momentov. A to jest: bojové scény- pekne na seba nadväzujúce pohyby, pri ktorých priam šklbalo očkom. Ďalej by som vyzdvihol vynikajúci začiatok a koniec. Veľa scén malo silný podtón komiksu a nieslo sa v atmosfére ponášajúcej sa na temnotu a jas Gothamu a Metropolisu. Takže BvsS určite nie je takým nepodarkom ako si niekto myslí. Spravodlivo si zaslúži [75%]. Ale na druhej strane mi dráždil žlč Eisnberg, pretože pri ňom som mal stále pocit akoby bojoval sám zo sebou a chcel napodobniť psycho osobnosť iného oveľa známejšieho DC záporáka....

Machete zabíjí (2013)

Ja teda neviem či to tvorcovia mysleli naozaj vážne alebo to má byť horkotrpká komédia na štýl Tarantinovho umenia s umelou krvou a podobne. Ale pri všetkej úcte voči vlastnému zdraviu a snahe hercov by som nejak jemne chcel vyjadriť ten môj !zlý! dojem z filmu. Tak teda nie. Toto veru nie je môj šálok kávy. Nenudil som sa a ani nejak nerozčuloval na tej filmovine urobenej na kolene- teda že to točili snáď kalkulačkami nejaké opice a scenár teda bol produktom dobre šmakovaného čoko-LSD-koláčika. Celý nápad je dosť uletený aj na človeka, ktorý je otvorený všetkým možnostiam a preto bude pre mňa aj nadalej nevysvetlitelnou záhadou fakt, ako tam dostali také zvučné mená hollywoodskej filmovej brandže. [40%] a to Machete nemá zlú filmovú minulosť, horšie to je s tiu budúcnosťou...

Coach Carter (2005)

Banda chlapcov z nie príliš lichotivej komunity sa snaží vymaniť zo zlej situácie svojich rodín a okolia. Prečo by sa nemohli vymaniť z reťazí predsudkov, ísť študovať a získať lepší život ako majú ich rodičia ? Na univerzitu by ich teda mohol dostať hustý Samuel L Jackson ako kouč Carter, ktorý mal rovnaký problém ako oni ale vzoprel sa osudu. Chlapci teda basket hrať vedia, ale chýba im morálka, motivácia a niekto kto by im bol schopný ukázať ten správny smer. S.L.J. vo veľmi sympatickej role, ktorá mu naozaj sadla. Ďalší film písaný životom, výborná dráma obsahujúca sociálnu problematiku s športovným podtónom. Zachytávanie kontrastov a prekážok drží dejovú líniu a mnoho mladých hercov sa dostáva do povedomia pre svoju budúcu kariéru. ( aj keď oscarové výkony to nie su ) ťažným článkom je jednoznačne Jackson a príbeh samotný. [ 85%]