• Životopisný

Lov na boháče (2006)

Zábavná sonda do života zlatokopky. Ešte to asi nebude na tom svete úplne prehnité, keď sa aj zlatokopka zamiluje do chudobného chlapca. Bavil som sa od začiatku do konca. Záver ma milo prekvapil a stále som dobre naladený. Beriem to síce s nadhľadom, ale keď sa nad tým človek hlbšie zamyslí, tak tvorcovia v pozadí hlavnej dvojice ukázali osamelosť, povrchnosť a cynizmus európskej smotánky. Tento film by mal prinútiť človeka rozmýšľať o sebe aj o tom, čo v živote znamená láska. Tvorcom sa podarilo aby sa človek zabavil a zároveň sa vážne zamyslel.

Brubaker (1980)

Tento film som videl v kine keď sa dostal k nám a to som mal 19 rokov. Nikdy na tento príbeh z väznice nezabudnem a ten potlesk na konci filmu rezonuje vo mne vždy, keď si na film spomeniem. A spomenul som si neraz v rôznych životných situáciách. Robert Redford je jedna z legiend amerického filmu.

Spotlight (2015)

Po dlhšom čase jeden z kvalitných filmov z prostredia investigatívnej žurnalistiky. Pripomenulo mi to film z roku 1976 Všetci prezidentovi muži. Vtedy to bola aféra Watergate, ale problematika aktuálneho filmu sa nedotýka len USA ale celého sveta. Thomas Mc Carthy nám podal príbeh novinárov profesionálne a napínavo. Nedá sa tomu skoro nič vytknúť. Herecké obsadenie takisto korešpondovalo s vážnosťou problematiky a bolo perfektne presvedčivé aj kvalitné. Film by si mal pozrieť každý jeden človek aby konečne, ľudia pochopili čo sa deje okolo nich a nezakrývali si oči aj uši pred touto skutočnosťou. Žiaľ zneužívanie detí kňazmi sa stále deje aj u nás. Cirkev aj jej ovečky to stále banalizujú a páchateľov netrestajú ako si zaslúžia. Odkaz filmu je jasný a obetiam týchto zločinov dáva veľkú silu a zadosťučinenie.

Můj svědek (2012)

Veľmi krásny film o hodnotách života. O láske a priateľstve, nabitý emóciami a reálnymi dialógmi. Addison Timlin zahrala Ramsey tak presvedčivo a reálne, že som mal chuť sadnúť do auta a odviezť ju od maximálne protivného otčima. Myslím si, že má skvelú hereckú budúcnosť a budem sledovať jej kariéru. Hudba bola k filmu ako stvorená a tvorcov chválim. Kto má rád filmy o živote, tak ten sí príde na svoje. Tento príbeh vrelo odporúčam.

Bokovka (2004)

Kto si niečím podobným v živote neprejde tak nepochopí a zdá sa mu to nudné. Bola to veľmi vydarená konverzačka a Paynovi sa podarilo vystihnúť 2 rôzne typy mužov, ako z reálneho života. Víno je dar zeme a jeho zasadenie do filmu si pripísalo u mňa plusové body. Paul Giamatti zahral rozvedeného, depresívneho spisovateľa jednoducho perfektne. A pred Churchovým výkonom nadržaného parchanta smekám klobouk. Ženské duo vôbec nezaostalo a milo prekvapilo. Bolo to o láske, o víne a o nových začiatkoch. Tak za dva roky si to niekedy zopakujem. :)

Řidičský průkaz (2014)

Kedy si plánoval ejakulovať?Neviem. možno nabuduce. Čo robíš vo štvrtok? Môžem ejakulovať vo štvrtok.Táto hláška ma dostala do kolien. Každý kto čakal vážny film o vážnych problémoch či už partnerských, alebo o riešení prisťahovalectva, sa chvalabohu nedočkal. Learning to drive je nežná sonda do života ľudí z rôznych kultúr podaná celkom vtipne aj vážne. Zámerom tvorcov nebolo vtiahnuť človeka do manželských sporov pri rozvode a ani riešiť rasový problém v Amerike. Od začiatku som sa bavil a vtiahlo ma to do deja. Ben Kingsley zahral paar excelance a Sikha som mu uveril na 100%. Patricia Clarkson si strihla intelektuálnu editorku s hravosťou a seklo jej to. :)

Čistá práce (2008)

Malo to švih, kvalitné retro kostýmy a kamera nemala chybu. Bolo to mrazivé, pravdivé a tvorcom sa podarilo ukázať špinu vysokej politiky. Jason Statham a Saffron Burrows bodovali, všetci okolo kvalitne sekundovali. Filmy podľa skutočných udalostí mám rád a tento sa naozaj vydaril. Nemilo ma prekvapilo jedno konštatovanie v komentároch : Nepochopila som prečo ich pustili. Názor nech si urobí každý sám. Film vyslal jasný odkaz.

Dveře v podlaze (2004)

Knihu som nečítal takže nemôžem porovnať. Ale zo svojich skúseností viem, že filmy málokedy dosiahnu úroveň knihy podľa ktorej sú sfilmované. To nech posúdia, tí ktorí ju čítali. Film mal silný príbeh a až ku koncu sa odhalilo, že Ted Cole vlastne Eddieho zneužil, keď ho zamestnal. Boli tam momenty, keď sa človek v určitých situáciách aj zasmial. Ale nenazval by som to komédiou a už vôbec nie mysterióznou. Je to skôr dráma, v ktorej sa každý z manželov vyrovnáva so smrťou synov po svojom. Jeff Bridges a Kim Basinger dokazujú, že sú špičkoví herci a sadlo to aj Jonovi Fosterovi. Kvalitne, citlivo a sem tam s vtipnými prvkami vyrozprávaný príbeh, ktorý ma vtiahol do deja od začiatku do konca.

Před půlnocí (2013)

Jedna z najlepších filmových romantických trilógií v americkom filme. Dostal som sa k nej až teraz a pozrel som si všetky diely za 3 dni. Tvorcom sa podaril skvelý kúsok. Bola to sonda do života partnerských vzťahov akú nevidíme každý deň a každý tam určite našiel niečo zo svojho života. Ja teda určite a hneď v prvom dieli vo vlaku. Tretia časť ukázala, čo sa stane keď si svoj vzťtah s partnerom nepestujeme a nekomunikujeme o svojich pocitoch. Viedeň, Paríž, Peloponéz. Všetko to krásne zapadlo do seba a koniec nám ukázal, že láska je mocná čarodejka.

Životní šance (2014)

Hudba je jediná svetová reč a netreba aby bola prekladaná. Tu hovorí duša k duši. Tento citát Bertholda Auerbacha hovorí za všetko. Tvorcom sa podarilo vystavať príbeh problémového chlapca rečou hudby. Dustin Hoffman ako starý matador herectva ukázal, že ešte nepatrí do starého železa. Aj mladému predstaviteľovi Seta sa podarilo zahrať kvalitne. Zahral to presvedčivo a uveril som mu všetko. V príbehu sa objavila aj rivalita dvoch chlapcov, ktorá nám ukázala čoho sú ľudia schopní keď prehrávajú a závidia druhým, keď sú lepší ako oni. Dobre som sa bavil a vychutnával hudbu speváckeho zboru.