• Životopisný

Gangster Ka (2015)

Kvalitná sonda do politiky a podsvetia v Čechách. Česká produkcia nespí na vavrínoch a vytvorila kriminálku, ktorá pobaví a k tomu ešte aj ukáže ako funguje štátna moc. Je zaujímavé že v určitých momentoch aj pri takej vážnej téme som sa musel smiať. Hynek Čermák to zahral perfektne, presvedčivo a zábavne. Aj ostatných hercov vybrali na svoje role perfektne a k celkovej atmosfére prispela aj kamera Mareka Jandu. Tento film znesie aj konkurenciu iných produkcií daného žánru. Tlieskam a teším sa na ďaľšiu českú kriminálku.

The F Word (2013)

Konečne viem čo je Bláznovo zlato. :D Vtipné dialógy, príbeh zo života a celkom šťastný koniec. Čo viac si človek môže priať. :) Daniel a Zoe si v tomto filme sadli a Harry Potter ma svojim prejavom milo prekvapil. Je to film, ktorý sa určite dá zopakovať a stále pobaví. Človek po jeho zhliadnutí odchádza s dobrými pocitmi a skvelou náladou. :) Tak som si to zopakoval. Došlo k tomu síce po 4 rokoch,ale každý rok som to odkladal. Dnes bol ten správny čas a Bláznovo zlato mi vylepšilo náladu. :)

Dítě z Marsu (2007)

Mal som chuť si dnes pozrieť film s Johnom Cusackom a siahol som po filme, ktorý som ešte nevidel. Bol to dobrý výber. Od prvých minút ma to úplne pohltilo. John skvele ukázal, že vie zahrať aj otca dieťaťa, ktoré je uzavreté do seba a nájde k nemu cestu. Autori nám ukázali, že láska je najmocnejší cit vo vesmíre a každý potrebuje k životu objatie. Bol to neobvyklý príbeh a bol som na konci prekvapený, že bol inšpirovaný skutočnými udalosťami. Ale ako sa hovorí: Najlepšie príbehy píše život sám. Odporúčam všetkým rodičom, aby pochopili že deti sú živé bytosti a svetlo nášho života.

REVENANT Zmrtvýchvstání (2015)

Skoro všetko už bolo napísané. Čo dodať? Surové, krvavé, mrazivé, famózna kamera , herecké výkony DiCapria a Hardyho aké tu ešte neboli. Okrem nich si Oscara zaslúži aj medvedica. Ešte aj keď píšem tieto riadky sa klepem zimou a obzerám sa či nie som od blata. Iňárritov rukopis je nenapodobiteľný a už chápem, kde si Amíci vzali vzor na nesmrteľných hrdinov vo svojej kinematografii. :)

Nezapomenutelné prázdniny (2013)

Kvalitne natočená vzťahová oddychovka o problematike dospievania s rozvedenými rodičmi. Je to presne o tom keď si Vás rodičia nevšímajú a vy hľadáte miesto, kde budete šťastnejší. Tvorcom sa to podarilo vystihnúť a bolo to priamo zo života. Sam Rockwel ma veľmi milo prekvapil a pripísal si u mňa plusové body. Hudba bola vybratá super a ladila so scénami aj s prostredím. Milé, zábavné a plné správnych emócií. Je to film, ku ktorému sa o rok veľmi rád vrátim. :)

Most špiónů (2015)

Chodí sa registrovať veľa zahraničných agentov? :D Tak táto hláška ma rozosmiala. Po rokoch som videl vynikajúci špiónsky film podľa skutočnej udalosti. V 80 tych rokoch som si prečítal všetky dostupné informácie o prípade Abel, ktoré boli vtedy dostupné v literatúre faktu.Teraz po rokoch som videl pohľad z druhej strany a novými informáciami. O Pryorovi a Donovanovi som doteraz ani netušil. Spielberg opäť nesklamal a ukázal, že nestratil nič na svojej odbornosti a profesionalite napriek svojmu veku. Tom Hanks zahral perfektne a na Abelovu rolu nemohli vybrať lepšie. Mark Rylance svojím bravúrnym herectvom stvárnil Abela veľmi vierohodne. Takisto ma potešilo ako si tvorcovia poradili s vytvorením dobového prostredia , s osvetlením a kamerou. Skrátka všetko fungovalo ako švajčiarske hodinky a cítil som sa ako v Berlíne pri výmene.

Tah pěšcem (2014)

Film mal jedinú chybu a to, že sa tvorcovia vyflákli na podstatu geniálnych postupov Bobbyho Fishera v prelomovej 6 hre.Výber Tobyho do hlavnej úlohy bol dobrý ťah. Táto úloha geniálneho šachistu mu sadla a zhostil sa jej s ľahkosťou jemu vlastnou. Liev Schreiber nebol vôbec pozadu a v určitých fázach bol lepší. Malo to švih aj menšiu drámu, takže film splnil všetky moje očakávania aj keď sa sústredil len na prvú polovicu Fisherovho života a končil prakticky pamätným súbojom.

Stážista (2015)

Zdá sa že už aj Amíci začínajú chápať, že kult mladosti a 25 roční manažéri s 20 ročnou praxou nie je najlepšia cesta v zamestnaneckej stratégii. Tento film jasne ukázal, že skúsenosti starších sa znesú s dravosťou mladých. Už začiatok ma dobre naštartoval a bavil som sa pri otázke na vstupnom pohovore: Aká bola Vaša špecializácia? Pamätáte si ju ešte? De Niro s ľahkosťou a svojím šarmom zosobnil pravého gentlemana, ktorý si našiel novú lásku a stal sa hviezdou na pracovisku. V tomto bode tvorcovia nechávajú odkaz, že staršia generácia ma stále čo povedať tej mladšej ,tá sa má stále čo učiť a výmenou skúseností ide dopredu. V druhej línii tu bol načrtnutý aj problém workholizmu a otcov na materskej dovolenke. Nancy Meyers to skĺbila na jedničku a ako celok to hralo super. Bolo to zábavné, z časti veselé aj vážne. Mňa to veľmi bavilo a Anne Hathaway si pripísala u mňa s De Nirom ďaľšie plusové body.

Švindlíři (2003)

Celý film sa niesol v znamení podvodu a koniec bol vlastne finále celého podvodu, ktoré skoro nikto nečakal. Nicolas Cage to zahral s ľahkosťou a ekvilibristikou jemu vlastnou. Takisto bol perfektný aj Sam Rockwell. Všetci čo chceli tento film niekde zaškatuľkovať tak zrejme nepochopili zámer Ridleyho Scotta. Výsledok toho celého a hlavne konca sú zmiešané pocity. :)

Moje léto v Provence (2014)

Francúzi ma tentoraz nesklamali a Jean Reno si to v tejto pre neho nezvyčajnej úlohe užíval. Je to príjemná rodinná komédia, ktorá je aj plná emóciíí v krásnom prostredí Provence. Ukazuje ako zložito rôzne vekové generácie v rodine hľadajú cestu k sebe. Zvlášť keď vnúčatá vidia deda prvý krát v živote. Roselyn Bosch to zvládla na jedničku .Mňa svojim príbehom zasiahla, nakoľko som v podobnej situácii ako dedo vo filme ohľadom dcéry. Herci popri Jeanovi taktiež nesklamali a film ako celok zanechal vo mne skvelý zážitok. Určite si ho niekedy zopakujem.