Dvaasedmdesát jmen české historie (2008) (seriál)

Zajímavý projekt České televize, kde si každý fanda historie najde své. Profesor Charvát, jenž mě učil na vysoké starověk, moderuje skvěle. Jen se obávám, že 12-timinutová stopáž je pro nás historiky zoufale málo a z pořadu se tak stává obyčejná vlastivědná pomůcka pro základní školy.

Strážci - Watchmen (2009)

O komiksy se ani moc nezajímám, tudíž jsem k Watchmenům přišel jako slepý k houslím. Vlastně bych se na ně ani nepodíval, kdyby je nenatočil inovátor Zack Snyder. Jeho skvělé režijní vlohy se projevily hned od prvních minut, kdy nás při úvodních titulkách provázejí našlapané obrázky Studené války a života v Americe, to vše navíc s písní The Times Are Changin od Boba Dylana. Lepší komikové intro budete těžko hledat jinde. Podobně našlapanými momenty je celý film doslova prošpikován. Za všechny budu jmenovat tyto: pohřeb Komedianta a vzpomínky jednotlivých hrdinů na něj, zrození Dr. Manhattana či absurdní porada prezidenta Nixona s generály o jaderném útoku na Rusko. Akce ve filmu moc překvapivě není, což bych u rozpočtu, jaký měl Snyder k dispozici, nečekal. Ze skupinky hrdinů největší prim hraje Rorschach („Never Compromise“ zní z jeho úst dokonale) a potom Hedvábný přízrak II, v podání krásné Molin Akerman. Je vidět, že se na filmu vyřádil opravdový fanoušek předlohy. Svým vytříbeným stylem musel spousty diváků uhranout. Jen od toho zakončení bych s ohledem na průběh filmu čekal bombastičtější podívanou. Jeden z nejlepších komiksáků to ale je, to bych lhal, kdybych tvrdil něco jiného.80%

REC (2007)

Mám-li jmenovat jeden horor, u kterého jsem vážně myslel, že se podělám strachy, bude to bezkonkurenčně španělské Rec. Přitom ještě nedávno v mém případě měla tenhle primát Záhada Blair Witch, ale ta ztratila své kouzlo již po druhém zhlédnutí. Rec je natočené obdobným originálním způsobem, při kterém si divák skoro pokládá otázku, zda sleduje hraný film nebo skutečné autentické záběry. Televizní reportáž na hasičské stanici se přesouvá k běžnému výjezdu do jednoho činžovního domu, jehož obyvatelé jsou nakažení neznámou nakažlivou chorobou. Najednou je dům obklíčen armádou a nikdo nesmí dovnitř ani ven. A mezi nenakaženými v domě propuká panika a beznaděj. Veškeré dění je snímané ruční kamerou pracovníka televize, moderované reportérkou a vše vypadá neskutečně doopravdy! Díky přesvědčivým hereckým výkonům a zejména kameře máte pocit, že se to skutečně stalo. Nakažených přibývá, tempo se závratně stupňuje a atmosféra se dá doslova krájet. Poslední mrazivá čtvrthodina je už tak nervy drásající, že slabší nátury nebudou mít žádný nárok! Já měl co dělat, ale nakonec jsem ji zuby nehty přetrpěl. Zřejmě je to vůbec poprvé, co jsem u skvělého filmu viděl tak rád závěrečné titulky. Rec jsme si se dvěma přáteli pouštěli s cílem zabít čas na dobŕou noc a musím přiznat, že po jeho skončení jsme se i báli si sami dojít na záchod! Jestli se u filmů rádi bojíte a máte už dost těch laciných lekacích vyvražďovaček, Rec bude právě tou nejlepší volbou.90%

Star Trek (2009)

Svět Star Treku byl pro mě dlouhý čas vždy ve stínu Lucasových Star Wars a moje jediná zkušenost byl seriál z 60. a 70. let. Jakmile jsem se ale dozvěděl, že se Abrams chystá sérii restartovat, vrhnul jsem se na prvních šest celovečeráků a tento svět mě rázem pohltil. A očekávání na zbrusu nový díl byly o to větší, když se na něj objevily tak špičkové trailery. Hlavně ten poslední s hudbou Freedom Fighters byl něco extra. Od filmu jsem čekal lecos, ale že mě tak uzemní hned úvodní tolik emotivní scéna, to jsem se nestačil divit. Překvapilo mě také, jak moc jsou všechny postavy podobné svým původním představitelům, a to nejen vzhledem, ale i svými gesty a chováním. Když mi byla posádka Enterprice postupně představována, nemohl jsem se ubránit nostalgii. Není z nich nikdo, kdo by mě svým vystoupením nepřesvědčil. Navíc jako příjemný bonus byla postava kapitána Pikea, který se před tím poprvé a naposledy objevil před čtyřiceti lety hned v pilotním filmu první seriálové řady. Ale nebudu jistě jediný, komu vrtá hlavou avantýra mezi mladým Spockem a Uhurou. Příběh, do něhož zasahuje cestování časem, je celkem složitý, ale po několika zhlédnutí mi už vše pěkně dávalo smysl. Takový scifi námět dovolil do filmu vložit Spockovo starší já, tedy veterána Star Treku Leonarda Nimoye, a to je jen dobře, protože on se sem, i přes svůj pokročilý věk, hodil dobře. Akčních a humorných pasáží je tady víc než dost a tempo závratné. Z kina jsem odcházel plný nadšení a euforie. Jedenáctý díl je zkrátka vyjímečný a z těch předchozích mu může konkurovat snad jen čtvrtý díl s názvem Cesta domů. Jestliže bude pokračování opět točit Abrams, ničeho se nebojím. Dokázal totiž to, co se ještě před nedávnem zdálo být nemožné, pozvednout na vrchol jednu z nejznámějších sérií ve světě scifi. Je to zajímavé, jak se najednou Star Trek dostal na vrchol právě na úkor Hvězdných válek. Sakra, že by se ze mě ještě stával trekkie?90%

Kat: Válečná zóna (2008)

Již třetí pokus o zfilmování komiksového Punisheru. Po Dolphu Dundgrenovi a Thomasu Janeovi se v roli mstícího zabijáka představil poměrně neznámý Ray Stevenson. Coby Frank Castle nevypadá vůbec špatně a ve scénách, kdy vzpomíná na rodinu jsem mu ten smutný obličej z těch třech věřil nejvíce. Nejsem příznivcem marvelovské předlohy, ale myslím si, že právě tentokrát budou mít její fandové nejméně připomínek. Třetí Punisher je totiž nejkrvavější, nejstylovější a poprvé má toho pravého komiksového padoucha. Na to, že film točila žena, jsou akce a efekty s krví na hodně slušné úrovni. Našlapanému začátku a posledním minutám však podráží nohy několik věcí. Zaprvé to jsou dvě vedlejší postavy, které bych ze scénáře okamžitě vyškrtnul. Přihlouplý detektiv Budiansky, co Franka bezmezně obdivuje, ještě takový průšvih není, ale s Bin Jimem, sadistickým bratrem hlavního záporáka, to snad nemohli myslet vážně. Jeho souboj s Castlem, kdy skáče po stěnách jako nějaký Jackie Chan, je něco vážně strašného. V akčním úvodu a závěru jsem navíc napočítal dva momenty, co asi zřejmě cool vyznít měly, mně ale tak nepřipadaly. Díky potřebné R-kové přístupnosti a slaboučké reklamě se z filmu v kinech stal propadák jako hrom, takže o dalšího Punishera asi zase jen tak nezavadíme. Lexi Alexander natočila průměrný akční film se stovkami mrtvých, za chvíli po něm ale neštěkne ani pes.50%

Far Cry (2008)

Po zjištění, že se Uwe Boll pouští do zfilmování počítačové hry Far Cry, jsem docela zuřil. Jejím hraním jsem totiž strávil nemálo hodin a za jejího fanouška se můžu s klidem prohlásit. No a jak už je všem známo, na co Boll šáhne, to většinou končí na dně filmové žumpy. Tentokráte tomu však překvapivě není a světe div se, Far Cry v objektivním hodnocení dosahuje téměř průměru! Jeho smůla je ale ta, že srovnání s herní předlohou se přímo nabízí, a co si budeme povídat, ta byla na svoji dobu revoluční. Nízký rozpočet bohužel nedovolil natáčet na opravdovém tichomořském ostrově nebo do scénáře zahrnout skutečné vraždící mutanty. Namísto toho vidíme lokace jehličnatých lesů a jakési geneticky upravené lidské vojáky, o zcela překopaném ději ani nemluvím. Aspoň že postava bývalého mariňáka Jacka Carvera zůstala zachována. Hláškující Tiel Schweiger je v ní celkem sympaťák a já jsem mu docela fandil. Akce není nijak světoborná, přesto už měl Boll i slabší chvilky. Far Cry je zábavné béčko, při kterém když na chvíli vypnete, tak ani neurazí. Na druhé straně se však jedná o další nepovedený pokus o převedení herní klasiky na filmové plátno.40%

Gran Torino (2008)

Clint Eastwood je učiněný génius, jiný titul mě pro něj prostě nenapadá. Z představitele drsných chlapíků 60. a 70. let se zrodil uznávaný režisér, který bezpečně ví, jak u diváků zabodovat. Názory pějící ódy na Gran Torino jsem registroval, nečekal jsem ale, že až tak dokáže zastínit skvělou Výměnu! Ústřední postava je kapitolou samou. Walt Kowalski je veterán z války v Koreji, dnes zestárlý mrzout, co nesnáší celou společnost a marně vzpomíná na staré časy, všechny žluté i černé by nejraději postřílel a jeho rodina mu je absolutně cizí. Zkrátka chlápek, kterého když potkáte na ulici, tak raději přecházíte na druhý chodník. Jenže z klidného dožití stáří sejde, jakmile se do jeho sousedství přistěhuje početná asijská rodina a na ulici začínají mít hlavní slovo gangsteři. Spřátelení s mladým vietnamským chlapcem od sousedů vyústí až se střety s gangem, proto je Walt nucen oprášit pušku z války a bojovat... Inu dívat se na Gran Torino je téměř jako hrát GTAčko, to se mnou musí kde kdo souhlasit. Eastwood se se svým chraplákem do role starého morouse vžil dokonale a jestliže je to jeho poslední herecké vystoupení, tak se rozloučil fakt se vší parádou. Celý film hláškuje jako o život, že jsem si ani pořádně vydechnout nemohl. Po neočekávaném vynikajícím konci jsem při závěrečné písni neměl daleko k slzám. To jen potvrzuje fakt, že po Temném rytíři je Gran Torino zatím nejlepším natočeným filmem.100%

Výměna (2008)

Je mi skoro do pláče, když vidím, jak Oscarová akademie v hlavních filmových kategoriích opomenula Clintovu Výměnu! Ať se na mně nikdo nezlobí, ale umělecká hodnota Milionáře z chatrče je třeba ve srovnání určitě níže. Čím je Eastwood starší, tím věhlasnější se z něj stává filmař, o tom není pochyb. Drama o nešťastné matce, pátrající po svém uneseném synovi, a odhalení jednoho z nejhorších amerických zločinů na malých dětech mě připoutalo k židli jako málokterý film z poslední doby. K nejsilnějším momentům tu jistě patří scenérie z psychiatrické léčebny a pak zejména vyprávění malého chlapce o drastických událostech na opuštěné farmě. Angelina Jolie si za svůj výkon v hlavní roli plným právem vysloužila aspoň tu oscarovou nominaci. I při slušné délce filmu divák prakticky nemá šanci poznat pocit nudy, to hlavně díky tomu dokonalému příběhu plném nečekaných zvratů. Je až neuvěřitelné, že se něco takového doopravdy stalo. Úžasně vykreslena je i atmosféra Ameriky na přelomu 20. a 30. let, včetně korupce či špinavých praktik policie. Eastwood prostě zase natočil film, který je hoden jeho jménu. Názorům zlých jazyků, že Výměna si až příliš nápadně říkala o Oscara, se musím jen smát.90%

Odpor (2008)

Osobně vítám každý válečný film hollywoodské produkce. To se samozřejmě týkalo i Odporu, i když záchrana Židů před Němci mi už dnes přijde jako hodně provařené téma. Edwardu Zwickovi se ale jeho nový snímek povedl (i když na tržbách v kinech to opět znát nebylo) a ocenit by ho mohli nejen fanoušci tohoto žánru. V roli novodobého Robina Hooda nepříliš přesvědčivě vystupuje Daniel Craig. Tváře Jamese Bonda se zkrátka jen tak lehce nezbaví, navíc když ho tu ještě zastiňuje jeho filmový bratr ve vynikajícím podání Lieva Schreibera (že by životní role?). V Odporu je překvapivě málo akčních scén, ty jsou však zato skvěle natočeny, takže výslednému dojmu to neubírá. Trpký život v lesním táboře se prolíná se scénami partyzánského boje Rusů, já se určitě nenudil. Žádný Schindlerův seznam to není, spolu s novou Valkýrou je ale Odpor dalším z řady dobrých filmů z prostředí 2. světové války.80%

Labyrint lží (2008)

Diváci namlsaní velkým úspěchem předchozího Amerického gangstera čekali od Scotta asi stejně tak dobrou podívanou, když u části z nich vidím poněkud vlažnější reakce. Mně osobně se jeho představa o válce amerických tajných služeb s islámskými teroristy dost zamlouvá. Pravda, daný scénář jako by zpočátku byl jedním spletitým labyrintem, člověk se jím ale nakonec prokouše. Film je vynikající sondou do jinak složitého dění na dnešním Dálném východě, oblastí, ke které už válčení bohužel neodmyslitelně patří. V hlavních rolích předvádí opět skvělou práci Russell Crowe a Leonardo DiCaprio, hlavně u druhého jmenovaného můžeme s klidem říct, že svým výkonem drží film hodně vysoko. Scottův nesporný filmařský um poznáte i ve skvěle natočených a sestříhaných akčních scénách, na jejichž reálné pojetí se dívá fakt dobře. Na ty nejlepší režisérovy kousky Labyrint lží sice nemá, jako krátká zastávka před očekávaným Robinem Hoodem ale poslouží dokonale.80%