Knězovy děti (2013)

Viděno během Challenge Tour 2015: 30 dní se světovou kinematografií. Film číslo 5 - Chorvatsko. Zpočátku se Knězovy děti tvářily jako bláznivá balkánská komedie, pak z toho byla málem tragédie a v konečném výsledku překombinovaná a ztřeštěná tragikomedie. Tento film mi vůbec nesednul, a i když se chorvatsko-srbský souboj v mojí Tour nedá žánrově srovnávat, Srbové mě svojí syrovostí oslovili víc.

Elitní jednotka (2007)

Viděno během Challenge Tour 2015: 30 dní se světovou kinematografií. Film číslo 4 - Brazílie. Po islandském zklamání jsem si musel spravit chuť, proto jsem vsadil na jistotu. Elitní jednotku jsem chtěl hodně dlouho vidět a díky Tour jsem se k ní konečně dostal. Drsný příběh z Ria, jenž nám bez přiklášování nabízí pohled na každodenní realitu, v níž se nestíhají počítat zdrogovaní, zranění a mrtví. Wagner Moura je ve své roli naprosto špičkový. Díky Tour si taky mohu v duchu přemítat nad tím, do kterých států, jež jsem si vybral, bych se i rád podíval, případně bych tam rád nějakou dobu žil. O Brazílii, konkrétně Riu to druhé rozhodně neplatí a to první není v dohledné době na programu dne.

S milenkou mé matky (2000)

Viděno během Challenge Tour 2015: 30 dní se světovou kinematografií. Film číslo 3 - Island. První zklamání během Tour se dostavilo poměrně brzy. Ujetý film s nesympatickým hlavním hrdinou, jenž tápe ve svém životě, především v jeho milostné složce. Nudil jsem se docela dost, vtipné si vybavím snad jen dvě hlášky. Aspoň, že na tu Victorii Abril se příjemně dívá. Kormákur mě více oslovuje se svými krimi a akčňáky, ale beru to tak, že každý nějak musí začínat a jako debut to zase vyložený propadák není.

Bumerang (1996)

Jeden z nejlepších filmů devadesátých let a já jsem jej viděl až v roce 2015. Nicméně jsem si téměř jistý, že bych jej v roce 1996 nevnímal v tolika souvislostech jako nyní. Jiří Schmitzer předvádí životní výkon a obdržel svého nejzaslouženějšího Lva - scéna s propašovaným jídlem pro mě zůstane nezapomenutelnou. Zaujalo mě, že se ve filmu objeví několik vyloženě komediálních herců (Šteindler, Krampol, Vladyka) a film tím nijak neztrácí, právě naopak. A nemohu se nevyjádřit k hudební složce - Beethovenova 7. symfonie mi ještě teď zní v uších. Jen jsem ji filmově měl spojenou pouze se snímkem Ony, což je diametrálně odlišný film. Bravo, pane Bočane a pane Stránský.

Šišanje (2010)

Viděno během Challenge Tour 2015: 30 dní se světovou kinematografií. Film číslo 2 - Srbsko. Uvědomil jsem si, až v průběhu sledování Šišanje, že volba mých dvou filmů v rámci Tour může působit téměř politicky. USA a Srbsko, to by měla následovat Bosna, Izrael a Palestina. Ale volbu jsem učinil nevědomky. Srbské filmy jsou drsné, syrové, o to více autentičtější. Žádný jiný evropský stát asi nebyl v devadesátých letech více poznamenaný mezinárodní politikou, válečným konfliktem a bombardováním, z něhož se dodnes nevzpamatoval. Nic jiného než drsnost a syrovost asi nelze ani očekávat. Šišanje jsou slabší scénáristicky, kdyby zapracoval nějaký zkušený dramaturg, příběh by měl silnější efekt na diváka. Herecké výkony, kamera a třih solidní, celkově je to na tři a půl hvězdičky, jsem mírně rozpolcený, ale zvedám směrem nahoru. Pokud budu na vážkách u Chorvatska, tak zvednu taky, abych se nedopustil balkánské nekorektnosti.

Rychle a zběsile 7 (2015)

Viděno během Challenge Tour 2015: 30 dní se světovou kinematografií. Film číslo 1 - USA. Minulý týden jsem viděl totální operu v podání Bohuslava Martinů, takže dnes musím říct, že jsem viděl totální akci. 140 minut v podstatě nepřetržité akce z Rychle a zběsile 7 činí zasloužený akční hit roku. Zajisté přivírám obě oči nad nereálností a značným přeháněním, je to nejšílenější díl celé série, ale současně asi nejlepší. K tomuto tvrzení mě vede řada důvodů, z nichž ten hlavní představuje Jason Statham. Diesela a Stathama považuji za nejlepší akční herce posledních let, takže vidět je oba společně na plátně je pro mě adekvátní zážitek. Stathamův Deckard je pro Dieselova Dominica tím nejtěžším a tudíž nejlepším protihráčem. Z filmu nesmírně čiší nadšení hvězdné herecké sestavy, která se neustále doplňuje a obohacuje. Aktuálně své akční kolegy posílila akční hvězda spíše z let osmdesátých, Kurt Russel a další kráska do party, Nathalie Emmanuel. Nechybělo ani několik vtipných hlášek a tradičního černošského špičkování. Závěrečná pocta Paulu Walkerovi byla velmi tklivá a vkusně zpracovaná. V rámci žánru nemám, co bych vytknul, více akce se snad do 140 minut ani nemůže vejít. Naprostá spokojenost a skvělý začátek Challenge tour.

Láska na kari (2014)

Celý film je jeden velký útok na city, ale na to jsme u Lasseho už zvyklí. Příjemná romantická komedie na sobotní večer s odpudivou Helen Mirren, nacionalistickými Francouzi, kanadskou verzí Winony Ryder v dobách největší slávy a povedenou indickou rodinkou. Honba za michelinskými hvězdičkami může opravdu někdy trvat i třicet let, ale scénař si zasloužil krapet osekat, zvláště poslední půlhodina byla zbytečně zdlouhavá, když jsme stejně všichni věděli, jak to dopadne.

Miluj souseda svého (2014)

V poslední době mám radost z Billa Murrayho, konečně vystoupil ze škatulky herce jednoho výrazu, který pořád hraje ty samé postavy a konečně něco předvádí. Rolí "Svatého Vincenta" si evidentně zahrál s velkou chutí a výsledek je nad očekávání dobrý. Herecky je ostatně snímek silný, kupříkladu ruská angličtina Naomi Watts je neodolatelná. Pohodový, příjemný film s typickým americkým koncem, ale nad tím můžeme zavřít oči.

Tři bratři (2014)

Když někdo kritizuje, shazuje a dezinterpretuje obsahově a formálně vynikající film, který posbíral řadu cen, měl by si dát zatraceně záležet se svým příštím filmem. Dodnes jsem nerozdýchal, jak nevkusně a hloupě se Jan Svěrák otíral o 12 let v řetězech. Prozradil tak na sebe, že je závistivý, nízký a totálně neznalý historie. Jeho nepochopitelná vyjádření bych si dokázal vysvětlit snad pouze tak, že byl opilý, zdrogovaný anebo, že ten film vůbec neviděl. Ale nyní k Třem bratrům. Kdybych se snížil na Svěrákovu úroveň, tak pokud 12 let v řetězech bylo maskované sadomasochistické porno, Červená karkulka byla zase skrytým pedofilním pornem. K takovým závěrům však sklouzávat nechci. Když má Svěrák o sobě vysoké mínění, mohl zkusit přijít s něčím úplně novým, originální, původní pohádkou, s bohatým dějem a pěknými kostýmy. Místo toho nám naservíroval zmatený slepenec tří notoricky známých pohádek, které překroutil a doslova zprznil. Scénář je jedna velká tragédie, nudou jsem se mohl ukousat a zoufale jsem posouval čas, abych to měl už za sebou. V první pohádce sklouzává do nejhlubšího propadliště nechtěné parodie, trapnosti a dějové zmatečnosti. Jelikož se mi příčí být negativní a sázet odpady, jednu ušmudlanou hvězdičku uděluji za jediné světýlko v podobě Jiřího Lábuse a uznávám, že vizuální stránka snímku je poměrně slušná. Míčová a Kaiser jsou excelentní herci, již si zaslouží naprosto jiné role. 3. nejhorší film roku 2014.

Mezi náhrobními kameny (2014)

Klasická role Liama Neesona. Někdy si dám záležet a spočítám, kolikrát hrál rozervaného samotáře, alkoholika a policajta (bývalého). Nevadí, on mě baví pořád. Tenhle film je ale dosti specifický, má svéráznou atmosféru a dokonce bych jej dokázal označit za moderní film noir. Přesto spatřuji největší problém v kostrbatém scénáři, je to zbytečně příliš dlouhé a postrádá to ten správný náboj. Čistočisté tři hvězdičky, což je na Liama asi málo.