La Californie (2006)

Od Georgese Simenona jsem četl jednu detektivku s jeho slavným Maigretem, která mě děsně nudila. Pokud ale psal i tak zajímavé povídky a romány jako tenhle film, tak klobouk dolů. Ikona francouzského filmu, Nathalie Baye, vévodí tomuto snímku a září po boku dalších skvělých herců - Ludivine Sagnier a Roschdy Zem. Ludivine Sagnier mám rád, ale co kdyby její místo zaujala Laura Smet, tedy skutečná dcera Nathalie Baye? Snad se jednou dočkáme filmu, kde si obě spolu zahrají.

Barevný závoj (2006)

Kvalita Barevného závoje je založena na přesném obsazení rolí. Domnívám se, že kdyby si Edward Norton a Liev Schreiber vyměnili role, působilo by to komicky a silně nevěrerohodně, takže nudný bakteriolog zažraný do svého bádání jedině v podání Eda a svůdník-konzul jedině v podání Lieva. A mezi nimi krásná, křehká, naivní, nikoliv však zlá Naomi Watts. Souhlasím s tím, že se jedná spíše o komorní snímek a drama manželského páru. Skvěle zahráno, skvěle natočeno. Už tady nežijeme bych asi s Barevným závojem do souvislostí příliš neuváděl, i když je pravda, že v mém nitru bude drama milostného čtyřuhelníku hlouběji zakotveno.

À boire (2004)

To byla tedy "alkoholická komedie" se vším všudy. Zpočátku mírně nahořklá, ale pak už docela bláznivá. Hlavní trio je naprosto famozní,a vévodí mu vždy výborná, přitažlivá a svůdná Emanuelle, která se opět svlékne. Myslím si, že tyhle scény jsou dělané fakt jen kvůli režisérům a když už Emanuelle má na place, proč by toho nezneužil. U Edouarda Baera jsem měl trochu problémy s porozuměním, což připisuji tomu, že téměř celý film měla jeho postava v sobě nějaké to promile. Škoda, že se do České republiky takové příjemné komedie nedostanou, zatímco Taxi a Asterix to u nás má předem jisté.

Kasandřin sen (2007)

Božský Woody se po tradiční bláznivé komedii Sólokapr pustil do vážnějších vod. Cassandra´s Dream v něčem nápadně připomíná Match point a to zejména dva hlavní hrdinové - u postavy Colina Farrela jsem nalezl styčné body s postavou Scarlett Johansson v Match point, zatímco postava Ewana McGregora se podobá záletníkovi Rhys-Meyersovi. Woody chce asi dokázat a dokazuje, že umí natočit nejen komedie plné vynikajícího humoru, ale také lidská dramata. Napětí opravdu graduje a sám jsem netrpělivě čekal, kam příběh dospěje. Nemohu v zásadě příběhu nic vytknout, přesto mě Match point chytnul víc. A nyní vzhůru na Vicky Cristina Barcelona!

Příběhy Richarda O. (2007)

"Paříž na vás sere, turisti!"....Vynikající a trefná hláška uprostřed výborného a originálního filmu předkládajícího jeden z možných návodů, jak vést život v Paříži. Mathieu Amalric je geniální, těším se na jeho padoucha v nové bondovce, i když to bude úplně jiné kafe než Richardovo životní tápání. Počítám ovšem s tím, že tento film neosloví široké publikum. O to mu ale určitě ani nešlo.

Báječná léta pod psa (1997)

Jediný z románů Michala Viewegha, který jsem dosud nečetl, takže nemohu jako u ostatních filmových adaptací srovnávat s literární předlohou. Přesto některé hlášky a postřehy jsou lehce identifikovatelné, takže lze poznat, že v tom nějakým způsobem měl Viewegh prsty. Asi je to jedno z nejlepších Vieweghovských zpracování. Jsem zvědavý, jestli se někdy dočkám na plátně Vybíjené, nejlepšího Vieweghova dílka.

Oprávněné vraždy (2008)

Velmi těžce se mi opětovné setkání Ala Pacina a Roberta de Nira hodnotí. V temném a téměř prázdném kině jsem v důsledku dvoudenní absence spánku usnul, takže si pamatuji začátek a konec. Ale v hlavní pointě jsem se chytil, ale připadala mi až příliš okatá. Škoda, Al Pacino je vedle Johnny Deppa můj nej nej nej herec a v kombinaci s de Nirem to mohlo dopadnout mnohem lépe. Přesto nejsem zcela objektivní, nevím však, zda si do francouzštiny přeloženo jako "La loi et l´ordre" zopakuji.

Nestyda (2008)

Michal Viewegh by si měl scénaře k filmovým adaptacím svých knih psát sám, Nestyda to jen potvrzuje. Kdo jiný by uměl z několika povídek vytvořit jeden příběh tak zdařilým způsobem, než jejich samotný autor. Měl jsem trochu pochybnosti, jestli zvládne Jiří Macháček Oskara, postavu, která musí oplývat nesmírným kouzlem a silným charisma. Myslím si, že se Macháček nemá za co stydět. Ostatní herci také předvedli slušný výkon a malinká role Romana Luknára mě nadmíru pobavila. Vynikajícího Medvídka Nestyda nepředčil, přesto jsem rád, že jsem jej viděl.

Závan smrti (2007)

Dokud jsem tento film neshlédl, vážně bych pochyboval o tom, že mě může devadesát minut udržovat v napětí horor odehrávající se v autě za hluboké tmy a v podstatě jen se dvěma hrdiny. Jsem spokojený, rozhodně tento horor řadím mezi ty lepší.

The Hire: Beat the Devil (2002)

Tonyho Scotta považuji za jednoho z nejlepších akčních režisérů, jeho klipovitý styl mi nesmírně vyhovuje, avšak tohle dílko mě zklamalo svým dějem. Jinak funguje vše na výtečnou, kdo jiný by měl zahrát potrhlého ďábla, než Gary Oldman, kdo jiný by měl hrát jeho pravou ruku, než Danny Trejo a kdo jiný by se měl na konci objevit a vyvolat záchvat smíchu, než Marylin Manson....