Velká hra (2017)

Další velká role Jessicy Chastain, jež zase potvrzuje, že jde v současnosti snad o nejopomíjenější herečku, pokud hovoříme o velkých cenách. Velmi dlouhý příběh vyprávěný ve třech časových rovinách, takže je potřeba vyšetřit si dostatek času a pozornosti, protože tohle není film pro unaveného, opilého nebo sjetého diváka, přestože ve filmu se to alkoholem a drogami jen hemží. Jsem moc rád, že jsem Mollyinu hru viděl, jedním dechem dodávám, že Miss Sloane nepřekonala.

Last Christmas (2019)

Je to velmi zvláštní film, rozhodně bych ho nepřirovnával k žádné Lásce nebeské, Deníku Bridget Jonesové a dalším britským romantickým komediím, dokonce bych ho do tohoto žánru ani nezařadil. A to jak to Emma Thompson krásně vymyslela a napsala, mě až dojalo. Navíc písničky George Michaela, stříbrná neděle a překvapení od mojí holky, že nám sehnala poslední dvě vstupenky do vyprodaného kina. Takže nemohu hodnotit jinak než plným počtem.

Deštivý den v New Yorku (2019)

Neděle, mám svátek, na co jiného bych měl jít se svojí milovanou holkou do kina než na nový film Woodyho Allena, jehož nasazení do distribuce zbrzdila aféra, jež se dotkla spousty umělců v USA? Woody Allen zůstane navždy mým nejoblíbenějším režisérem i scénaristou a pokud by tohle měl být jeho poslední počin, je to víc než důstojné rozloučení s neskonale dlouhou kariérou. Melancholicko-romantický klasický Woodyho koktejl inteligentního humoru, série hlášek, u nichž je vyžadován poměrně slušný faktografický přehled jeho diváků a fanoušků, skvělé hudby, kamery, nezaměnitelné atmosféry jeho milovaného města a co nelze opomenout - výborných výkonů fyzicky atraktivní mladší herecké generace. Chalamet a Fanning se výtečně doplňují a mě osobně velmi mile překvapil spíše akční Liev Schreiber. A lámal jsem si hlavu nad tím, jakou roli přiřkne Woody Kelly Rohrbach, hm, hm, hm, no jasně, mohlo mě to napadnout :-)

Dokonalost (2018)

Parádní psycho úchylárna, která je výborně napsaná a stejně tak skvěle zahraná, přičemž velký podíl na úspěchu má famózní hudební složka a brutální střih, který se někdy zarývá až moc do morku kostí. Allison Williams jsem si oblíbil v Uteč a evidentně jí podobné role přitahují. V rámci ne úplně tradičního a jasně vymezeného žánru nemohu hodnotit jinak než plným počtem.

Deadpool 2 (2018)

Pořádný nářez akce, humoru, vulgarit a sebeironie. Přesně tohle v USA masivně chybí. Deadpool je samostatná kapitola, svérázná postava antihrdiny s vražedným sarkasmem v každé druhé větě. Přitom mu nechybí srdce a smysl pro spravedlnost. Ryan Reynolds se našel, krásná narážka na Green Lanterna a ostatně úplně na všechno, co v dnešním světě frčí. Brolin se nezadržitelně prodírá na piedestal všech možných drsňáků, darebáků a padouchů, Moreny Baccarin bylo málo. Řval jsem smíchy u první akce-výsadku skupiny X-Force. Tím, jak je Deadpool jiný, věřím, že těch filmů s ním uvidíme ještě několik.

Brimstone (2016)

Brimstone je brutální oslavou silného ženského ducha, jenž vzdoruje mužské ohavnosti a perverznosti. Navzdory mnoha odporným a dost násilným scénám, kdy dvě pro mě byly již naprosto za hranou, považuji Brimstone za dokonale propracovaný moderně pojatý western s vynikajícím scénářem a excelentními hereckými výkony. Zvláště Guy Pearce hraje to zrůdné hovado tak dokonale, že jsem si masochisticky představoval všechny možné scénáře, jak jej umučit a zlikvidovat. V dokonalém kontrastu k němu vystupují do popředí křehké krásky Dakota Fanning a Emilia Jones. A všechny fanoušky Her o trůny nejspíš potěší přítomnost dvou hvězd tohoto seriálu. Nějak se mi nedaří vybrat adekvátní filmy na velikonoční svátky, ale přebíjí to fakt, že jde o jednu větší perlu než druhou.

Špičák (2009)

S poděkováním uživateli RUSSELL za doporučení musím konstatovat, že jsem před chvíli zkouknul zatím nejlepší a nejoriginálnější Lanthimosův film. Je to asi nepatřičné, ale já jsem se u některých scén hodně nahlas smál. Líbil se mi celkový nápad, o podstatě a smyslu slov se můžeme dlouho přít a diskutovat, co si kdo představí pod pojmem klávesnice a zombík. Zajímal by mě názor nějakého odborníka z řad psychologů, ale neočekával bych úplně negativní reakci.

Vymazaný kluk (2018)

Povinný film pro všechny pokrytce, popírače, tyrany a fanatiky, kterých znám i ve svém okolí bohužel dost. Zbožňuji filmy na téma pravda-lež, normálnost-nenormálnost, co je v pořádku a co ne. Edgerton si vybral prvotřídní casting - kromě sebe samotného vsadil na zkušenosti Nicole Kidman a Russel Crowa, což nemůže nikdy zklamat a poskytl další velkou příležitost mladému Lucasu Hedgesovi - tomuhle klukovi věštím zářnou budoucnost - líbl se mi jeho výkon v Místo u moře, ale tady dostal mnohem více prostoru, který absolutně zužitkoval. Zásadní příběh, z těch faktických čísel na konci mrazí.

Sidney Hall (2017)

Sidney Hall je přesně zářným příkladem toho, proč mám rád filmy s příběhem. Nádherně poskládaná mozaika, která do sebe zapadne až v posledních minutách celé stopáže, proto je nezbytná divákova pozornost od první do poslední minuty. Silný zásah do srdce, několikrát jsem se otřásl, protože ten film je o lidech žijících sinusoidně čili aktuálně pro mě jak stvořený. Logan Lerman fantastický, Elle Fanning roztomilá a rozkošná, Michelle Monaghan k nakousnutí. Zážitek par excellence.

Vice (2018)

Konečně pořádný film mezi oscarovými nominanty. Sice mi není příjemné dívat se na tu americkou politickou verbež, která rozpoutala chaos v některých částech světa, což se dodnes nedaří vrátit zpět do nějaké minimální rovnováhy. Snímek Vice se svým polodokumentárním stylem, mnohdy jízlivými komentáři, zvláštními uměleckými postupy a celkově neotřelým aranžmá diváka strhne, ačkoli jej nutí být neustále ve střehu a orientovat se mezi střídáním časových rovin, ale ani minutu nenudí narozdíl od některých osatních oscarových konkurentů. A pak je tady pan herec Christian Bale, jenž už dlouho patří mezi chameleony, a to platí i o fyzickém vzezření, dokáže se objevit jako na kost vyhublý, stejně jako pořádně přifouklý. Jeho ztvárnění Cheneyho je mimořádné, výrazně převyšuje Maleka, takže očekávám napínavý souboj v mužské hlavní kategorii. Moje milovaná Ady Adams je zase pro jednou šedou myškou, ale zásadní osobou v životě Dicka Cheneyho, konečně by toho Oscara už mohla dostat. Vedlejší mužské role, zvláště Steve Carrell jako Donald Rumsfeld, jsou neuvěřitelně přesně zahrány. Bravo a držím pěsti.