Film Vymazaný kluk vypráví odvážný příběh Jareda Eamonse (Lucas Hedges), syna baptistického pastora v malém americkém městě, který musí překonat následky přiznání své homosexuality rodičům (Nicole Kidman a Russell Crowe). Ti bojují s tím, jak uvést v soulad svou víru s láskou k synovi. Ze strachu ze ztráty rodiny, přátel, komunity se Jared nechá dotlačit k návštěvě terapeutického programu přeměny. Během pobytu se dostane do konfliktu s jejím lídrem (Joel Edgerton) a začíná jeho cesta k nalezení vlastního názoru a akceptování sama sebe. (Magic Box)

playboxguest

Kdybych Erased Boy na toto téma (snaha o převýchovu v sexuální orientaci) viděla jako první film, možná bych alespoň o tom i chvíli přemýšlela. Takhle je to jen nenásilně natočené drama, které by mohlo být i na úplně jiné téma natočené stejně, protože jede tak nějak podle šablony. A kvůli tomu se mi taky nejpozději do týdne vymaže z hlavy, takže má alespoň celkem doslovný název. Slušné řemeslo bez nápadu a emocí. ()

Lacike

Je k neuvereniu, že ešte aj v súčasnej prehnane politicky korektnej dobe existujú v USA tieto prevýchovné lágre pre gayov. Trochu vtipné mi pripadalo, že sa chudák zmätený gay má stať heterákom na mieste, kde je oblokopený takým množstvom bukvíc ako nikdy v živote. A aj všetci dozorcovia, ehm pardon vychovávatelia pôsobia ako chlapi, ktorí si potlačanú homosexualitu vybíjajú na mladých chudákoch, ktorých tam väčšinou poslali správni zbožní kresťania, aby z nich toho gay diabla vymietli. Scény v antigay lágri boli celkom zaujímavé. Bolo fascinujúce sledovať akými primitívnymi metódami sa snažili z človeka vyhnať gay diabla. Aj keď sa nejedná o nič prekvapivé. Trochu fyzického a psychického a hneď si rozmyslíte, či budete tvrdiť, že ste stále gay alebo už nie. Bohužiaľ táto línia tu nemá až toľko priestoru. Často je narúšaná spomienkami ako si hlavný hrdina postupne uvedomil, že je gay, čo pôsobilo skôr rušivo. O niečo zaujímavejšie pôsobí línia v ktorej sledujeme ako sa vyvíjal vzťah medzi hlavným hrdinom a jeho otcom - babtistickým kazateľom - hnusne vypaseným Croweom. Zase sa ukazuje, že keď rodičia nemajú pochopenie pre svoje deti, nech sú akékoľvek, tak je rodina v riti. Takže téma zaujímavá, ale radšej by som bol, keby sa celý film venoval buď tomu lágru, ale aspoň bol zostrihaný chronologicky. 6/10. ()

Flego

Treba si uvedomiť, že Edgertonov snímok mohol vyťažiť z témy podstatne viacej. Navzdory tomuto faktu by som však film nezatracoval, práve naopak. Jeho nosnou témou je stredoveké ponímanie homosexuality v súčasných pomeroch. Je až neuveriteľné, že v modernej spoločnosti niekto fabuluje o homosexualite ako o chorobe, ktorá sa dá liečiť. Herecké obsadenie je skvelé, aj vedľajšie postavy majú svoje party a zahrali ich dobre. ()

VanTom

Necitlivá převýchova (normalizace) mladého homosexuála ve jménu Boha a rodiny (a viny za iluzorní hříchy) se v první polovině svou subtilní výpovědí skutečně zarývá do srdce a svědomí. Mnohem úspěšněji, než závěrečné doslovné melodrama sklouzávající ke kýči, které právě tak moc chce poukázat na onu nesprávnost a omezenost. ()

elanius

(31/2023) / Hutná slowburn dráma s hviezdnym obsadením. Mne to celé sadlo a užíval som si to fakt pomalé tempo. Dôležité je, že príbeh mal hlavu a pätu a Joel presne vedel, čo nám chce sprostredkovať. Boy Erased je presne ten film, kde netreba nasilu dolovať bohvie aké emócie, stačí cez kvalitné postavy vyrozprávať príbeh. Ostatné je už na každom divákovi. Na záver, každé nastavenie zrkadla bigotým kresťanom a konzervatívcom sa proste ráta. V USA momentálne duplom. (8/10) ()

• Celosvětová premiéra proběhla 1. září 2018 na filmovém festivalu Telluride. (ČSFD)