John Wick: Kapitola 4 (2023)

Najprv podotknem, že film som si užil. Ako sa to pri filme s Johnom Wickom len dá. Napriek tomu moja púť s touto frančízou sa končí tu (spin-off s Anou ešte asi čeknem, keďže ide o ňu, ale inak bye). Kúzlo a sila jednotky spočívali v tom, že to celé bolo ešte ako tak uveriteľné. S každým ďalším pokračovaním divák jednoducho hlúpne. Je to natočené neskutočne, akcia a choreografia sú na najvyššej úrovni, ale to je všetko. Dej je stále o tom istom, už tretí film po sebe. Pokiaľ by ste si dali panáka zakaždým, keď sa niekto Johna spýta, kde to celé smeruje a ako vidí svoj koniec, tak by ste museli ísť na výplach žalúdka. Po dejovej, no ani emocionálnej stránke to už nefunguje. Snaha to prepliesť s jednotkou bola márna, divák si na jeho ženu už ani nepamätá. Väčší vzťah máme ako diváci s jeho psami a tie stále hrajú ústrednú rolu v týchto filmoch. Bohužiaľ je to už ohrané. Dialógy sú z 80% buď celkovo zlé alebo najväčšie cliche pod slnkom a je to síce hanba, ale až do teraz mi nedošlo, akým je Keanu slabým hercom. Áno, je to azda (spoločne s Nickom Cageom) najcharizmatickejší a možno aj najpríjemnejší chlapík v Hollywoode, no nedokáže prejaviť väčšiu dávku emócie, ani keby mu šlo o život a v týchto filmoch paradoxne aj ide. Je to pastva pre oči, ale skoro tri hodiny stopáže sú na kriminál. It was good while it lasted, but no more, let him rest in the ground.

Království (2007)

Jeden z filmov, ktoré patria do klobúka tých, ktoré pozerám skoro úplne naslepo. Kráľovstvo je filmom, ktorý nenudí a to platí aj napriek tomu, že poriadnu akciu vidno na začiatku a potom hlavne na konci. Ide stále o citlivú tematiku. Natočené to je však obstojne, herci hrajú čo majú a síce občasný dialóg padá na úroveň sklennej vaty či cringu, vo výsledku ide o počin, ktorý nenudí a to je azda tá najväčšia a najpodstatnejšia pocta, ktorú takémuto filmu môžem zložiť

The Covenant (2023)

Je pravda, že Guy dnes bude točí svoje gangsterky alebo si šialenou kamerou a strihom plní sen o točení Bond-like filmov. Samozrejme, že tu je aj Aladdin, ale aj toho Guy poňal po svojom. Natočené to je par excellance. Je však pravda, že sa nemožno vyhnúť pocitu, že sledujete 2 odlišné filmy. Záver sa snaží trochu pripomenúť to, čo sme videli asi pred hodinou, no tento akýsi nesúlad je cítiť. Nemôžem však povedať, že by mi film nesadol. Je to silná tematika, ktorá je stále relevantná. Ak toto mala byť akási skúška pred Ungentlemanly warfare, tak som natešený. Kedy ale na nový film od Ritchieho nie som ??

Pásla kone na betóne (1982)

Dedina na východe v kocke. Výstižné, presné, smutno pravdivé, také naše východňarske. Toľko hlášok, ktoré vytvoria až nostalgicky pocit, hoci ich v tejto podobe či forme počuť prvý krát. Východ to ina žem.

Dungeons & Dragons: Čest zlodějů (2023)

Uvedomujem si, že celý tento svet, či teda aspoň to, na čom je film založený, je o tom, že postavy idú zo sidequestu do sidequestu a to ich posunie k vytúženému cieľu, no celý čas som si vravel, že nejak ideme príliš dookola. Nevadilo mi to, len som si to nemohol nevšimnúť. Film ale je energický, zábavný, vtipný (aj keď podľa mňa mohol byť aj vtipnejší) a v neposlednom rade pútavý. Spĺňa väčšinu kategórii, ktoré film tohto žánru má mať a zarobil na seba kráľovský, čiže očakávajme riadny nástup ďalšej franšízi. Postavy boli fajn, Hugh Grant hral v podstate sám seba, no to je vždy výdatné, len pre pokračovanie by som prišiel s o niečo lepším dejom. Dá sa to.

Strážci Galaxie: Volume 3 (2023)

Trvalo to síce 6 rokov (odhliadnuc od eskapád a cameo v iných projektoch), no dočkali sme sa zakončenia tejto trilógie. James Gunn nás obdaril touto skupinou vydedencov a čudákov a oni sa stali súčasťou nie len Marvel loru či hollywoodskej produkcie, no aj našich sŕdc. Nikdy som sa netajil tým, že ide o môj obľúbený kút MCU a tento záverečný návrat do ich sveta má naplnil opäť raz radosťou. Film mi dal všetko, čo som chcel a aj niečo navyše. Odsýpalo to ako každý príjemne strávený čas a ja som síce bol mierne smutný, že ide o dernieru pre väčšinu z týchto postáv, no bol som rád za krásnu cestu, ktorou nás previedol Gunn za týchto skoro 10 rokov. Koľko ľudí, toľko chutí, no ja som nemohol byť viac spokojný.

Operace Fortune: Ruse de guerre (2023)

Ani zďaleka to nie je tak sofistikované ako Guyove iné počiny, no film obsahuje viacero scén, kde Guyov rukopis srší na diváka ako vodná pištoľ v rukách malého chlapca. Obsahuje to množstvo jemu čudných dialógov či rozuzlení, no niečo tomu akosi chýba. Nie je to jeho najlepšia dramaturgická práca. Zase je to natočené obstojne. 3 a pol *. Že je to ten Guy tak to zaokrúhlime nahor.