Americká fikce (2023)

Možno kandidát na prekvapenie roka. Ohlasy na túto prvotinu režiséra a scenáristu Corda Jeffersona boli nadštandardne skvelé a tak boli aj isté očakávania. Film je však krásne nenútený, odsýpa a oplýva ako vtipnými, tak aj ťažšími scénami, ktoré diváka nenechajú nehybným. Rovnako tak je vždy zrejmé, keď si herci svoje role užívajú. Vtedy to filmu maximálne pomáha. Tu to nie je výnimkou. Najsilnejšou stránkou filmu je ale jeho scenár. Ten je chytrý, svieži, vie presne o čom vraví a hercom ponúka dostatok priestoru na sebarealizáciu. Hodnotenie na ČSFD je opäť raz v korelácii s jeho drvivou väčšinou užívateľov (a aj menším počtom hodnotení) a tak sa ani nedá polemizovať nad jeho výškou. Neodzrkadľuje kvalitu a veľkosť filmu.

Chudáčci (2023)

Snažiť sa vyjadriť pocity, ktoré vo vás vyvolá tento film, nie je jednoduché. Yorgos Lanthimos je jedinečný, nikto netočí filmy ako on a aj tak sa zdalo, že koncipovanie filmu akoby vyliezlo z niečoho od Wesa Andersona. Inak sa to pri postmodernej coming of age, emancipačnej dark komédii v podstate ani nedá. Emma Stone sa stala pre Poor Things Bellou. Bella je postavou, ktorá stelesňuje dramatický vývojový oblúk. V rukách šikovného režiséra a uceleného scenára však táto postava dokáže absolvovať celú túto náročnú cestu. Všetko vo filme kričí jasnou a štylizovanou presnosťou a to sa vždy cení. Ide určite o najodvážnejší počin Lanthimosa v Hollywoode. Dokonca aj Homár je menšia nálož.

Království nebeské (2005)

Film, ktorý som mával v obľúbených. Film, na ktorý som vždy mával dobré spomienky. Film, ktorý s odstupom času má svoje chyby. Film, ktorý si ale stále do istej miery užívam. Film, ktorý je skôr o pocite, ako o rozume. Film,ktorý nemá cenu. Film, ktorý má cenu nesmiernu.

Saltburn (2023)

Rozhodoval som sa medzi 4 a 5*. Film si ma v podstate od začiatku získal, no hneď vo mne vyvolal otázku, kam vlastne smeruje. Prezrádza to až posledná cca pol hodina a tú teda nebudem spoilerovať. Barry, Jacob a zvyšok hercov sú spot on. Je to vizuálne a štylisticky tak opojné a režisérska taktovka tak presná a vypointovaná, že som sa rozhodol trochu nadhodnotiť a zadeliť 5*.

Rebel Moon: První část – Zrozená z ohně (2023)

Je to detinsky prihlúple ?? Iste. Je to banálne priamočiaré ?? Bez debaty. Je to absolútna vykrádačka všetkého čo sa odohráva vo vesmíre ?? To si píšte. Je to však iné ako som čakal ?? Ani v najmenšom. Zack Snyder je dušou malý chlapec, ktorému z nejakého dôvodu stále dávajú štúdia peniaze na svoje eskapády a vo väčšine to potom ľutujú. Čakal som presne to a ľudia, ktorí čakali nové a vylepšené Star Wars očividne klamali samých seba. Aj napriek všetkému tomu, film sa pozerá fajn. Herci sú správne rozmanití a dávajú celej tejto predraženej šaráde pozerateľný rozmer. Síce chápem stratégií režisérskeho cutu, no stále mi to príde dementné. Druhá časť hádam ale prinesie viac debilných spomaľovačiek. To potom znamená viac akcie. Toto si to totiž vyžaduje.

Karaoke blues (2023)

Na jednej strane, rovnako ako sála, v ktorej som to sledoval, nádherné seversky chladné a strojené. Na druhej strane, aj napriek neutíchajúcemu dead-pan delivery nečakane ľudské a plné emočného prejavu. No a netreba dodať, že je to ukrutne vtipné. Veta - „počkajte sekundu, muž v kóme vydrží 5 minút ”- je už hlbko vpísana do môjho podvedomia. Primerane krátke, štylisticky jedinečné, dejovo síce repetitívne, no z nejakého dôvodu očarujúce. Nemôžem inak ako 5*.

Napoleon (2023)

Na začiatok uvediem, že som si film užil po vizuálnej stránke. Inak to bolo ako od režiséra videoklipov, ktorý sa snaží skrotiť svoj prvý veľký film. Už od začiatku mi prišiel Joaqin ako mist-cast a iba sa mi to potvrdilo. Film je o ničom konkrétnom. Historický film, kde si len porozprávame od bodu A do bodu Z čo sa stalo a vynecháme pritom zvyšok abecedy, sa nenosil už koncom minulého storočia a nie ešte dnes. Napoleon prišiel, nakoniec nedobyl a odišiel. Ridley z neho neurobil reálnu osobu (a teraz nemyslím len historickú), ale obyčajného šaša. Nemalo to koherentnú víziu, film sa rozutekal. Nevidel som všetky Scottove filmy, ale tento sa mi rozhodne páčil najmenej.

Pianista (2002)

Prvý raz epizodicky zhliadnuté ešte na strednej škole, to nezanechá patričný dojem. Po rokoch som sa vrátil k tejto dnes už klasike a aj keď som vedel, že pôjde o ťažké pozeranie, som rád, že som tak učinil. Silný a realistický Brody, naturalistický, no účelne selektovaný Polanski a téma, ktorá bolí dodnes.

Zabijáci rozkvetlého měsíce (2023)

Rutinérsky Scorsese v nekonečnom opuse o utrpení kmeňa striekujúcej ropy a nenažranosti bledých tvári. Je to fajn film a herci ako vždy super, no prvýkrát som v kine prosil ktovie aké deity, aby už bol koniec.

Ještěr (2023)

Výborné obsadenie, neskutočná atmosféra a aj zápletka fajn, no filmu chýba nejaké to poriadné zakončenie. Ku koncu som mal pocit, že hoci film sledujeme už vyše 2 hodiny, ale narácia začína byť rozlezená, veci nedokončené, odnikiaľ nevystavané. Kľudne to mohla byť 3-4 dielna miniséria, zaslúžilo by si to. Bol som v deji, dostal som sa do toho, no 30 minút pred koncom som si nebol istý, či film dokáže rozuzliť všetko čo načrtol. Odpoveď bola, že ani nie a veľmi na hrubo. Ale inak som si to v rámci možností užil. Benicio Del Toro je pán herec. Je to fajn, no mohlo to byť aj lepšie.