• Krátkometrážní

Dívka na přání (2009)

Tenhle film mě ochromil. Dokumentární forma snímku umožňuje ukázat dnešní povrchnost v celé její odporné nahotě. Záběry na naleštené povrchy nábytku, luxusní interiéry, hra se světlem, to vše nádherně doplňuje nablýskaný povrch avšak vnitřní prázdnotu hlavní představitelky. Pocity, láska, seberealizace, to vše je zde nepodstatné. Důležitý pro hlavní představitelku je zde jen úspěch.

The Road to God Knows Where (1990)

Mám rád Nicka Cavea, a líbí se mi tenhle dokument. Někoho by možná mohl nudit (i fanouška), ale mě se na něm právě ta bezprostřednost líbila. Jasně, režisér mohl říct: "tak kluci, točím tady dokument, tak mi teď něco do kamery řekněte". Místo toho kameru někam "položil" a tak vznikl přirozený dokument o jednom turné.

Seber prachy a zmiz (1969)

Kupa vypointovaných nápadů, díky jejíž absurditě se divák jen směje a směje.

Tisíc a jedna noc (2006) (seriál)

Po zhlédnutí pěti minut u prarodičů už opravdu věřím, že konec světa v roce 2012 příjde.

Borgiové (2011) (seriál)

Chronologie vyprávění mi připomněla knihu Rodina od Maria Puza, která taky pojednává o osudech rodiny Borgiů. Původně prý chtěl Neil Jordan natočit o Borgiích film, ale kvůli objemu materiálu se rozhodl pro seriál. Těžko sice hádat, jak by dopadl film, ale jsem rád za jeho rozhodnutí. Vznikl seriál se skvělým Jeremym Ironsem, ke kterému se ještě rád vrátím. První série končí příjezdem francouzské armády do Neapole a narozením syna Lukrécie, tudíž jsme ani ne v půlce příběhu této dynastie, takže se třeba druhé řady dočkám... Každopádně tenhle přírůstek (nijak komplikovaný formou narace, jako například Battlestar Galactica) do "nové seriálové americké vlny" mě svým vyprávěním, jeho formou (a Ironsem) oslovil ještě víc, než třeba Boardwalk Empire.

Má mě rád, nemá mě rád (2010)

Zrovna skončily závěrečné titulky a já se usmívám. Ani nevím proč. Asi tou celkovou atmosférou, který tenhle film pro mě měl. Hezký film :-)

Sucker Punch (2011)

životní pravdy (ne jen formou citátů) v audiovizuálně podmanivém a rádoby povrchním díle? ano jde to

Americká noc (1973)

Zpověď člověka který miloval samotný proces natáčení filmu i se všemi jeho komplikacemi víc, než výsledné dílo. Člověka který filmem žil a dýchal. Člověka, který nejdřív o francouzské kinematografii psal, později díky této vášni udával její směr a tvořil její dějiny.