• Rodinný

Poločas rozpadu (2007)

Tak Táňa Pauhofová bola super. Scenár na Slovenské pomery kvalitný, záver neočakávaný. Odporúčam pozrieť si to.

Once (2007)

Tak toto je presne ten tip filmu,, ktorý buď miluješ alebo ťa nudí. Mňa viac nudil. Nevravím atmosféru to malo, aj pesničky mali dobre texty. Ale uvedomte si, že polovica kapiel dnes spieva a rozpadnutých vzťahoch a nenaplnenej láske. Ja by som viac rozvinul dej to mi tam chýbalo. Dialógy boli fajn, hoci trošku nevierohodne. A do kontrastu sa dostávajú dialógy hlavných postáv o ťažkom živote a naproti tomu, veselý život kapely ako celku. Film pôsobí práve vďaka hudbe odľahčeným dojmom - hoci texty piesní sú smutné a dialógy riešia krach manželstva hlavnej hrdinky. Je to celé zvláštna a pomerne nudná zmes.

Lemony Snicket: Řada nešťastných příhod (2004)

Nápad je to skvelý. Namiesto rozprávky plnej pozitívnej a akčnej atmosféry natočiť pochmúrnu rozprávku s nádychom archaickosti. Lenže po pol hodine doľahne na diváka nefalšovaná skľúčenosť z až príliš veľa negatívnych emócií v tomto filme. Výrazné charaktery a predovšetkým hororové výzory "strýkov a tiet", ktoré sa spočiatku javia ako zaujímavá podívaná, začnú človeku čoskoro liezť na nervy a je rád, že aspoň tie tri deti vyzerajú ako normálni ľudia. Jedná sa a akúsi kombináciu Spy kids a Frankensteina, ktorá sa tvári, že je rozprávkou pre deti. Ale úprimne, ak by som bol malé dieťa, nedopozeral by som to, lebo by som sa bál. Ak by som bol teenager, nudilo by ma to. Takže pravda, podľa mňa je, že tento film si pozrú hlavne dospelí, ako exoticko - novátorskú rozprávku. Ale po jej zhliadnutí každý ocení pozitíva starej klasiky tipu hoci aj Mrázika. Čo sa týka scenára jeho neprepracovanosť je vo filme zjavná, ale myslím, že sebelepší scenár by tej pochmúrnej atmosfére veľmi nepomohol. Chýbali tam proste svetlé - pozitívne momenty, ktoré by každá dobrá rozprávka mala obsahovať.

Ztracená (2001)

5 hviezd. 4 za dej a 1 navyše za výkon M. Burton. Nesúhlasím s názorom, že film je povrchný. Je pravda, že niektorých potenciálnych konfliktov hlavných hrdiniek sa vôbec nedotýka, ale to nevadí. Prepletenec vzájomných vzťahov 3 spolubývajúcich je hlboký a dobre vykreslený. Skrátka super.

Armin (2007)

Nedostatkom tohto filmu je absencia výraznejšieho deja. Hoci sa jedná o psychologickú drámu motívy konania postáv sú len naznačené, hoci by filmu pomohlo ich rozvinutie resp. vysvetlenie. Poznám ľudí, na ktorých film pôsobil pohodovo, mňa skôr deprimoval. Všetkým odporúčam porovnať so skvelým bosenským filmom Grbavica.

Kill Bill (2003)

Tento film sa mi nepáčil. Je to 1 z tých snímok, ktorá je podla mňa nadhodnotená oslavnými ódami priaznivcov akčného žánru. 2hviezdy. A teraz ku komentáru. Film má skvelú kameru, výbornú réžiu a originálne prevedenie (striedanie animovaných sekvencií a rôznofarebných sekvencií. Ale je tu jeden zásadný nedostatok, - absencia vývoja deja, psychiky postáv, akéhokoľvek myšlienkového odkazu (teda okrem tej skvelej stártrekovskej citácie, že pomsta je jedlo, ktoré treba servírovať chladné). Všetko od začiatku do konca je vlastne len samoúčelná prehliadka násilie pre násilie samo. "Je to čistá práca ruky profesionála. A nejaký magor by to (tento film) dokonca mohol obdivovať." Sám Tarantino týmto kúskom dialógu možno nič netušiac ohodnotil výstižne aj vlastný film. Pulp Fiction bol skvelý, možno najlepší akčný film aký som videl. Mal obsah, vtip, akciu ale hlavne odrážal pestrosť zločineckej duše. Zatiaľ čo Uma Turman v Kill Bill 1 až na svetlé výnimky bola len vraždiaci stroj.

Ostrov (2006)

Má to dobrú hlavnú myšlienku, za ktorú dávam 4 hviezdy, lebo takýchto filmov je dnes málo. Je to vizuálne pekné, ale hrozne zdĺhavé, Chcelo by to polovičnú minutáž a snáď aspoň jeden dejový zvrat, o ktorom by divák nevedel už na začiatku filmu.

Tajnosti (2007)

Tak toto prekonáva aj Svěrákovské filmy. Netušil som, že v čase dlhodobého úpadku českého filmu sa môže objaviť taký skvelý kúsok. Ten ženský pohľad na veci Alice Nellis je pre film zásadným pozitívom. A tie tanečné scénky som si vychutnával. Nepochybne 5 hviezd a s veľkým potešením.

Leon (1994)

Až budem veľký, chcem byť čistič. Pekná, neštandardná a veľmi zaujímavá gangsterka so skvelými dialógmi. "Budu ti vařit, prát a uklízet a ty mě za to naučíš odklízet."