Cesta do pravěku (1955)

Ked som bol malý bol som velmi velkým maniakom do dinosaurov. Preto som tento film vzdy rad pozeral a atak isto ako to bolo za mojich detsých cias je tomu tak aj teraz. Takze hockedy ho uvedu v TV mam o zabavu vystarane :)

Červený trpaslík (1988) (seriál)

Ked som zacal sledovat prvy diel nejako ma to neoslovilo ale uz v polovici prveho dielu som zistil ze je to neobycajny serial ktory si moju pozornost urcite zasluzi. Kvalitný humor (niekedy dost cierny ale bohovský :)) dobre herecké výkony lacné seriálové kulisy, to je to co robí s tohoto serialu kult. A radím vám pozrite si to lebo tolko vtipných hlášiek na jeden diel som naposledy videl len u Simpsonovcov.

Sin City - město hříchu (2005)

Veľmi zvláštny film. to sa musí nehať. Aj názory naň sú zvláštne. No mne veľmi páčil. Mám rád réžiu Roberta Rodrigueza, mám rád Millerovu comicsovú sériu a keď som videl prvý trailer začal som sa neskutočne tešiť. Moje nadšenie bolo však schladené prívalom viac negatívnych reakcií na tento film. No to čo som videl bol takmer dokonalý film. Perfektné comicsové zábery, atmosféra je presne taká istá ako som mal pri čítaní comicsov a herecké výkony (až na Rosario Dawson) sa mi zdali veľmi dobré. Najmä Bruce Willis a Mickey Rourke svietili. A aj výstup Michaela Madsena sa mi páčil. Inak nechápem čo vám vadilo na Jessice? akože beriem nezahrala prakticky žiadne city ale mne to nevadilo (tie city dobre zahrala predstaviteľka 11 ročnej Nancy) proste to čo tam hrala hrala celkom dobre. Ďalšia vec s ktorou sa s niektorými nestotožňujem je tvrdenie že vo filme je absencia hudby. Kdeže! hudby je vo filme akurát a na správnych miestach. Jednoducho sadne tam ako riť na šerbeľ. A tá rocková vypalovačka s traileru mi ale vôbec nechýbala, lebo si ju celkovo vo filme neviem predstaviť ale v traileri fungovala perfektne. No aby som len nechválil tak poviem aj niektoré veci ktoré sa mi nepáčili. Hlavnou chybou filmu bolo držanie sa comicsovej predlohy od slova do slova. tu vzniká problém z vnútornými monológmi postáv. Sú pridlhé a na niektorých miestach pôsobia predsa len trošku trápne. Ale to je vlastne asi všetko čo mi vadilo. Inak vo filme je veľa perfektných hlášok, ktoré však fandovia comicsu už dávno poznajú ale to nič nemení na tom že sú zábavné ("delás obrovskou chybu! Obrovskou chybu!" "ty jsi uz jednu udelal. Zapomels spláchnout!"). Proste radím Vám pozrite si Sin City samy a urobte si vlastný názor lebo toto je film na ktorý sa každý pozerá inak. Ja osobne pod 4* ísť nemôžem lebo som sa bavil, nenudil a cítil som sa fakt príjemne. PS: hobit nehodnotím comics tie už mam dávno okomentovane na www.brloh.sk ;))

Battle Royale (2000)

Uff tak toto bolo niečo. Začiatočné titulky ako keby boli vyhodnotenie ročnej správy o stave Slovenskej republiky vás krásne vtiahnuť do deja. Film je celý taký trpký a veľmi smutný a to sa mi na ňom páčilo. Netreba sa na to pozerať len ako na vyvražďovačku s pekne comicsovými smrťami ale treba ísť pod povrch. Proste komu sa podarí zavŕtať do príbehu a nechať sa vtiahnuť atmosférou ten má skvelý zážitok istý. Najkrajšie na celom filme je že nie je predvídateľný. Po celý čas neviete kto vlastne prežije a to je dobre. Herecké výkony sú fakt na úrovni a to sa cení hlavne pri tom aký mladý herci tu hrali. A Kitano je kapitola sama o sebe. Veď kto iný by dokázal tak chladnokrvne zabiť dieťa, alebo vyhlasovať mená mŕtvych na pozadí klasickej hudby? To bolo proste niečo neopakovateľné. Ale najväčšou silou filmu je tento zázračný režisér. Dokázal niečo nemožné. Perfektne vykresliť jednotlivé charaktery postáv. A že ich není málo. Jednoducho Battle Royale je film ktorý by mal vidieť každý. proste je to klenot.

O dve slabiky pozadu (2004)

Tak v prvom rade musím povedať že toto je za posledných 10 rokov asi najlepší čisto Slovenský film. Alebo aspoň ten pri ktorom som zažíval najmenej trápnych momentov. Najväčšou slabinou filmu je scenár, pretože príbeh nám neponúka prakticky žiadny dej. Dívame sa len na sled viac či menej podarených scénok. A predsa len je viac tých menej podarených. Hlavná hrdinka je veľmi pekné dievča ale povedzme si na rovinu je to pekná kurva. Má jedného chlapa v Blave a druhého obrába v Paríži. Toto sa nerobí :) Ale mne to vo filme nevadilo :) čo my však vadilo boli tie pokusy o art film kde sme sa dívali na hrdinkine sny z otcom. Neviem čo tým chcela povedať a či tým vôbec dačo povedať chcela. Dialógy sú ďalší dosť veľký problém. Asi najtrápnejšie mi prišlo že Bratislavský priateľ hlavnej hrdinky na začiatku rozpráva po slovensky, potom nasleduje scénka s Číňanom kde hovorí po čínsky, a hneď potom po celý zbytok filmu bľaboce po česky. Neviem asi pani režisérka medzi zábermi zabudla akou rečou sa to dorozumievali predtým. V dialógoch mi ešte vadilo veľmi časté šušťanie papierom. Proste bolo to sakra cítiť. Inak musím uznať jednu vec že som sa počas filmu asi dvakrát pristihol, že sa spokojne pousmievam, čo sa mi pri žiadnom za posledných 10 rokov natočenom slovenskom filme nestalo. Inak najlepšou postavou celého filmu je jednoznačne pán Hollý, ktorý bol takmer bezchybný. Jediné čo mi na ňom vadilo bolo to, že si mohol odpustiť to nadávanie na Star Wars. Ale po technickej stránke musím film pochváliť. Kamera bola podľa mňa skvelá a bolo vidno, že kameraman urobil kus roboty. Na záver to zhrniem takto: Je to celkom dobrý film, ale žiadny prevrat v slovenskej kinematografii sa však nekoná. Ale ak sa režisérka poučí z vlastných chýb, obsadí lepších hercov, napíše trošku prirodzenejšie dialógy a vytvorí nejaký príbeh, jej ďalší film môže byť o triedu lepší. Ale tých 60 korún čo som dal za lístok mi rozhodne ľúto nebolo.

Zamilovaný profesor (1996) odpad!

Co to je za blbost??? Co to vlastne je? Trapne prdiace vtipy absloutne nesympatický Eddie Murphy. Nie toto nemusím. Uz nikdy viac... uff len tolko som chcel. PS: Vyhnite sa tejto sracke velkým oblúkom!!!

Yeopgijeogin geunyeo (2001)

Tak toto bolo moje prvé stretnutie z juhokorejskou kinematografiou. A musím povedať že to bolo príjemné stretnutie. Ale poďme k filmu. FIlm ako celok je rozdelení do troch častí: "prvá polvica", "druhá polovica" a "epilóg". Prvú polovicu by som ohodnotil tak na slabšie 3*. Je podla mňa dosť nevýrazná a herci v nej na niektorých miestach neskutočne prehrávajú. Druhá polovica má odo mňa 3.5* pretože herci sa už naučili hrať a obsahuje aj pár vážne silných scén (výročie 100 dní spolu), ale vrchol celého filmu nastáva pri Epilógu. To je tých najviac citmy naplnených 20 minút aké som kedy v svojom živote videl. Epilóg som sledoval s otvorenými ústami a s neskutočne krásnym pocitom. Film ako celok po ňom nadobudol celkom nový význam a zmysel. Musím povedať že je to skvelý film, ale určite nie dokonalý (čo má na svedomí hlavne rozpačitá prvá polovica). Dlho som zvažoval či dať 5 alebo 4*, ale nakoniec som sa rozhodol pre 4, lebo, po 1. čakal som niečo viac po tom aké chvály som na ten film počul, po 2. ako komédia to nie je nič moc a po 3. kôli už mnou viackrát spomínanej prvej polovici. PS: Nechal som si film rozlezat v hlave a konecne prisiel na to preco sa ustredna dvojica za cely film nepobozkala. Hlavny hrdina urcite stratil chut na bozkavanie hned na zaciatku ked videl hrdinku zvracat :)

Město bohů (2002)

Od tohoto fimu som nič moc neočakával. O to krajší som mal pocit pri jeho sledovaní. Áno je to surový film, ale je natočený tak perfektne, že som v ňom nenašiel ani jedno hluché miesto a všetko do seba krásne zapadalo. Film by som s miernou dávkou nadhľadu mohol označiť ako Brazílske Pulp Fiction. Jasné nemé to moc s PF spoločné, ale nájdeme tu niekoľko hlavných spoločných bodov. Tak za prvé je to film o ľuďoch, ktorý sú na druhej strane zákona, a nie sú nám podávaný ako čistý grázli (jasne ich krutosť a zlo je tu ukázané tiež), ale máme možnosť vidieť ich aj ako normálnych ľudí, ktorý majú trable s holkami a s takými normálnymi vecami. Ďalej tu je poprehadzovaná chronológia deja. To čo vidíme na začiatku je hned zrusene vyrozprávaním histórie tej či onej udalosti, a potom neskôr navrátenie sa k tomu čo sme videli na začiatku. A posledná podobnosť je rozdelenie do kapitol. Sledujeme tu niekoľko príbehov rozličných ľudí ktoré sú nejako spolu poprepletané a všetko je to rozprávané mladým fotografom. Príbehy sú rozprávané pútavo a nechýbajú im emócie. Napríklad rozlúčková party a jej záver mi dostal aj slzy do očí. Na záver nemôžem inak ako tento film vrelo odporučiť. A to každému.

Pohled z okna (1998) (TV film)

Hitchov originál som nevidel, ale toto malo tú správnu atmodféru tajomnosti. Určite to nie je také dobré ako originál, ale nenudilo ma to, a stále ma to držalo v napätí. Na televízny film je to viac než dobré.