Star Wars: Poslední z Jediů (2017)

Je konec roku, a jak Disney slíbilo, tak nám opět nadělilo film z vesmíru Star Wars a panečku, že to je povedený dáreček. Dnes si budu připadat jako kolovrátek, ale jinak to bohužel nejde. V nedávné recenzi na Justice League jsem se pozastavoval nad tím, jak každým dalším filmem z DC vesmíru dokážu ocenit ten předchozí i když jsem ho v době zhlédnutí neměl moc rád. A tento stejný syndrom zastihnul i Star Wars. Po promítání Force Awakens (FA) jsem měl problém s tím, že příběh byl zrecyklovaný více než toaletní papír za 4 kč, a ten jak víme solidně škrábe. On ani tak nevadí podobný příběh v jiných reáliích, ale FA bohužel přebírá příběh předchozích dílů, což ho jaksi degraduje na předělávku, ale budiž s tím se člověk nějak srovná. Ale co považuju za rakovinu nových Star Wars jsou nelogičnosti a náhody. Náhody se týkají hlavně FA (a Rogue one), vesmír je obrovský, dá se říct nekonečný, a jaká je asi šance, že se potkáte jen tak? Jaká je asi náhoda, že jdete do hospody a tam najdete lightsaber člověka, kterého hledá celá galaxie. Tady by se dalo pokračovat hodně dlouho a proto ještě pár situací přihodím, můj oblíbený moment byl když Finn, jakožto obyčejný Storm Trooper, věděl jak nejlíp zničit celou vesmírnou stanici (vysvětlení, že byl udržbář či co neberu). Jediové jsou považování za vymřelé a přesto se najdou Storm Troopeři vybavení zbraněni schopnými se postavit lightsaberu, viz oblíbená scéna s „Traitor“, ale jenom tehdy když si to žádá scénář! Vím, že se najde mnoho lidí, kteří se mi to budou snažit vysvětlit, že jsem to špatně pochopil, že všechno chtěla Síla a ta zbraň je standardní vybavení atd... Ale pojdmě se radši podívat na The Last Jedi. 1.) Nereálnosti – SW nikdy nebyly nějakým hardcore SCI-FI, vždy to byla pohádka ve vesmíru. Ale z dokumentů vím, že Lucas vždy dbal na to, aby každý stroj (stavba, prostě cokoliv) mohl fungovat aspoň na teoretické rovině. Do staveb vymyšleli i věci co nejsou vidět, přívod kyslíku např. pokud město bylo pod vodou. Ale odkdy se můžou naprosto volně otevírat dveře do vesmíru bez přetlakové komory to nevím a není to tam pouze jednou. To by Lucas nikdy nedovolil. Tohle bych nechal, každý si tam najde minimálně 20 WTF momentů. 2.) Díry ve scénáři (plot holes) a nenavázání na předchozí díl – Postavy se zde chovají naprosto stupidně a nelogicky. Proč dočasná velitelka rebelů neřekne svůj plán Poeovi? Způsobilo to akorát zbytečnou vzpouru a Poe vypadá jak totální idiot, ona zas vypadá, že je na druhé straně barikády. Chápu, že se takto ve filmech vytváří umělé konflikty, ale pokud si postavy záměrně něco nevysvětlují (neříkají) musí to mít nějaký důvod(!) a dopad, zde je to zbytečné. A to nemluvím o Snokeovi, který je vyobrazen jako bytost ovládající Sílu na nejvyšší úrovni, dokáže spojovat lidi napříč galaxií, bez mrknutí oka háže s lidmy, nechá je levitovat, čte myšlenky všech a Bůh ví co ještě, ale neví, že na svojí lodi má přístroj na sledování lodí, a nevšimne si zrady co se koná před ním? Uff to bylo trošku silné kafe. To, že Rey ovládá Sílu a Lightsaber (bez jakéhokoliv tréninku) lépe než Darth Vader, se taky špatně překusuje. Opět něuběhne ani minuta filmu, kdy se mozek neskáče do „to snad není ani možný“ módu. Ve FA bylo naznačeno mnoho mini příběhů či událostí, které tu jsou zcela vynechány nebo zcela nevysvětleny, proč je proboha někdo vůbec načínal? Zdá se, že režisér TLJ vůbec neviděl FA. Proč byl Finn zraněn, když je v tomto filmu zcela zdráv a jeho zranění vůbec nereflektují, že se něco stalo? Proč se mu zázračně opravila bunda? Proč zmizela Kylova posedlost Vadarem? Bylo to tím, že Snoke, řekl je to trapný? Člověk by řekl, že Snoke ho zkrz ten odkaz a helmu zmanipuloval, ale zase to vyšlo naprázdno... Kdo jsou rodiče Rey, nic se nedozvíme možná příště. Kdo je to Snoke, bohužel tohle je největší bolístka filmu, co provedli z touto postavou je na úrovni Cčkového filmu. A můžeme pokračovat a pokračovat, pokračovat... 3.) Humor – SW vždycky byly takovým lehčím filmem, nejelo se v nich nějak extra na drama. Ale TLJ je plný humoru, se kterým obecně nemám problém, ale zde ten humor absolutně nefunguje. Občas jsem si připadal, že jsem na filmu od Adama Sandlera. Hned v první scéně, kde generál vyhrožuje Poevi, že zničí všechny rebely a on „dělá“, že ho v rádiu neslyší a ještě si z něj a jeho mámy dělá srandu, totální humor Adama S. Ve finální bitce tam řve Kylo ať přestanou střílet, jeho generál se na něj podívá a zopakuje příkaz, měl to být takový HAHA moment jak z parodie Spaceball, nulový respekt k veliteli... 4.) Záporáci – Originální SW trilogie měla skvělé záporky, ze kterých šel strach a nikdo by si kolem nich nedovolil vtipkovat. Prequel trilogie už na tom se záporáky je celkem bídně, nějací jsou ok, někteří na zvednuté obočí, ale furt z nich máte respekt. Ve FA byli Snoke a Kylo představeni celkem epickým způsobem. Snoke tajemný leader o kterém divák prahne se cokoliv dozvědět, Kylo vládnoucí nespoutanou temnou částí Síly, který zastavuje letící střely z blasteru, ale zároveň totálně rozpolcená osobnost, takové mám přesně rád. Ale režisér nám tady z nich udělal pitomce a naštvaného puberťáka, který kolem sebe kope, jak když ho máma nechce pustit na diskotéku. Když do toho započítáte špatný humor, co je kolem nich, tak vám vychází záporáci ražení seriálu Power Rangers. Když to vemu kolem a kolem TLJ nejsou vůbec cítít jako SW. Ať už prequel trilogie je jaká chce, tak z nich byly ty SW aspoň cítit, Lucas do toho opravdu dával sebe, i když z toho udělal politické drama. FA byla fajnová práce od J.J., která respektovala SW a i když to mělo svoje chyby musím teď docenit, že to byl vlastně fajnový úvod a super SW. Ale TJL je nejhorší ze všech SW a já jen doufám, že diváci jim to dají sežrat a film nevydělá více než FA, aby se trošku chytli za nos. Přetáčky Rogue One a dělání filmů v kanceláři musí přestat, když už si najmu režiséra se stylem a vizí tak ho nechám udělat i když se to může za kafem zdát jako risk. Hodnocení – nechutné mléko z mimozemšťana co měl Luke (neskutečně odporná a zbytečná scéna)

Liga spravedlnosti (2017)

DC filmový vesmír (meh nesnáším český překlad) umí jednu neuvěřitelnou věc. Přesvědčit mě o tom, že minule to vlastně tak špatné nebylo. Je to jako chodit do té samé restaurace a vrátit se domů s bolestí žaludku a říkat si „kdyby ten průjem byl aspoň jako minule“. Nevím co se děje v hlavách kuchařů v DC (a WB), ale už by jim tam měl někdo udělat pořádek, třeba se Zdenda Pohlreich pochlapí a půjde jim poradit, je to sice „jenom“ kuchař, ale jsem si jistej, že by je tam dal do latě. Už několik let se rozhodují jestli chtějí omáčku temnou nebo světlou. Ze začátku sázeli na tu temnější variantu, aby se odlišili od nenáviděného Marvelu a lidi si stěžovali, ale ne kvůli tomu, že jim vadí barva, ale prostě protože jim to nechutnalo. Tak začali do receptů přidávat trochu té světlé jížky. To, že tam chybí esenciální igrediece, hlavně scénář dávající smysl, je nezajímá. První tenhle experiment jsme ochutnali v hrůzostrašném Suicide Squad, a panečku to byl paskvil dělající ostudu i paté cenové někde daleko na východě, na východě Slovenska pravděpodobně. A nyní nám DC naservírovali další znepokojivě vypadající hlavní chod v podobě Justice League. To co mělo být zlatý hřeb, je spíš takový nemasný neslaný guláš (přemýšlím jestli toto přirovnání není urážka guláše) špatných rozhodnutí, nesmyslů, nepřehledné akce, neexistujícího příběhu... Někdo někde si musel splést koš s hrncem, jinak si to nedovedu vysvětlit. Mnozí vyzdvihují to, že to není až tak hrozné, na to, že po dosažení varu v hrnci, eee teda v koši, musel odejí šéf kuchař a nahradil ho jiný s úplně jinou vizí a jiným stylem. Bohužel tím se z toho vytratilo to, co předchozí kuchař umí nejlépe a to je vizuální stránka věci. Ať si říká kdo chce co chce, tak Snyder prostě ví, jak udělat krásný záběr nebo sekvenci. To, že není dobrý vypravěč víme, ale pokud má striktně napsaný recept a má zakázano u toho vymýšlet, tak to prostě funguje (Dawn of the Dead, 300, Watchmen). Whendon je proti tomu rutinář stylu Nohavici, všechno je to fajn, ale nikdy to nedosáhne na hranice vyjímečnosti, a jelikož se přetáčelo jak za dob VHS, zak tam zůstalo spíš to horší z obou a jen kapička toho co opravdu umí. Kvůli abolutní neexistenci scénáře, zde zcela chybí příběh, respektivě náznak tu je, ale vešel by se neušpiněnou část ubrousku po špagetách. A garantuju každýmu, že když vemu figurky z tohoto filmu a půjdu na první pískoviště a a dám je prvnímu dítěti co uvidím, tak vytvoří lepší příběh než je zde. „Tenhle je zlej, a tihle hodný“, „Jo, a proč je tenhle zlej?“ „Protože je červenej a vypadá zle! Má rohy přece! Koukej, koukej tenhle letí a bum plác a bam a bum, podívej vidíš jak mu tenhle dal pěstí? A už je mrtvej!“ Asi takhle by se dal popsat příběh. Prvních pár (desítek minut) je to jako být na degustačním menu, každá scéna je jako jiná lžička, bohužel v dobré restauraci se snaží mít lžičky na nějaké společné téma, zde je to jakási soustava „videoklipů“, představující jednotlivé hrdiny a kdyby to neunudilo k smrti tak nasledují expoziční scény, které vám musejí říct co se vlastně děje, film totiž nedokáže fungovat sám o sobě. Takže se tak nějak dovíme, kdo je ten „červenej zlej s rohama“. Steppenwolf je naprosto úžasné jméno, ani v komiksech to nebyl nějaký zázračný záporák typu Jokera, ale tímto filmem byl degradován na úroveň boxovacího pytle v upocený Žižkovský tělocvičně, toho prasklýhlo v rohu. Nedovíme se proč to dělá, většinu času ani co dělá, kde se tam vzal... Je prostě zlej, jen kvůli tomu jak vypadá, aspoň takovej jsem z toho měl pocit. Jediné co drží film aspoň trochu nad vodou je tým superhrdinů, respektive herci co je hrají, i herec co propůjčil hlas Stepenwolfovi je v pořádku. Gadot se s WW úplně sžila, až to pro ní v budoucí kariéře možná bude spíš na škodu, aby se o ní neříkalo „to je ta co hrála WW“. Miller jako Flash vypadá sympaticky, bohužel mu do úst nasázeli spíše zkažené ovoce. Největší překvapení je však Momoa nejenže si roli Aquamana užívá, tak i jeho postava je zábavná, z trailerů to vypadalo, že to bude jen tupoun a mláticí mašina a vyřvávat jen „Hey!“ „Yeah!“ Musím říct, že tohle je přesně to co Whendon umí nejlépe, poličtit nám neznámou postavu o které toho většina lidí moc neví. Fisher je ok, nedostal však dostatek prostoru se nějak projevit, funguje v podstatě jako takový google pro tým, říká co mají dělat a kam jít. Affleck je opět výborný a musím říct, že jako jeden z mála jsem mu věřil už úplně od začátku, je skvělý jako Batman tak i jako Bruce Wayne. Jen se obávám toho, že toho starého a unaveného Batmana/B. Wayne nehraje, ale je to skutečně jeho postoj k této roli. Když se mluví o tom, že chce od toho vše utéct, což je velká škoda, původně si měl sám točit svého Batmana a teď od všeho uteče. Ale upřímně se mu nedivím. Cavill je opět v pořádku, nevím co proti němu lidi mají, tahle verze Supermana se mi líbí, i zde je citít vliv Whendona, kde ho více poličtil. O tom co se ve filmu děje (neděje) se dají mluvit hodiny, tak to radši nechám být... Ani technická stránka věci se pochválit nedá, CGI je tu až přes příliš, od záporáka, který vypadá jak když vypadl z videohry z roku 2010, po všechny souboje, které jsou až na jeden (dva) aboslutně nepřehledné, rozmazené a člověk se nich orientuje jako v semínkách rozvařené čočky na talíři. A pro mě aboslutní bolístka je hudba, dřív se v DC odlišovali hudbou vytvořenou konkrétně pro film, kde i každá psotava měla svůj jedinečný motiv (WW v BvS), zde máme jakousi podivnou směsku moderní hudby s hudbou volně stažitelnou z internetu, nevím proč od toho bylo opuštěno, někdo by jim měl říct, že hudba vyvoláva v lidech napětí a atmosféru. Třeba když postava není na plátně, ale vy slyšíte její motiv, tak vás to uvnitř lechtá, protože víte, že se něco chystá, zde nic a byly pro to příležitosti. Ano, Justice League je lepší jak Suicide Squad, to asi většina filmů, ale není lepší jak BvS, který teď hodnotím jako ucházející film, v něm byl vidět aspoň potenciál, stačilo tam pár změn, nebudu do nich zacházet a byl by to super film. Zde ani nemám tušení co by tomuhle guláši pomohlo.

Wanted (2008)

Nevím, jak tohle někdo může hodnotit tak vysoko (docela by mě zajímal komiks a to ne kvůli tomu, že mě zaujal příběh nebo nápad nebo děj ale jestli je to taky tak špatné). Ze začátku jak hlavní hrdina kňučí, naříká, stěžuje si, mě doháněl k šílenství. James McAvoy mi vůbec nesedí jako akční hrdina, podle mě velice špatná volba. Postava Morgana Freemana mi přišla skoro až nadbytečná. Tohle, že je záporák? Pche. Tak jednoduchou postavu nemá ve filmech ani Zdeněk Troška. Béčkovitost z toho přímo čiší (závěrečná bitka s tlustým řezníkem, jako kdyby měli jinou kameru). Bohužel tady je všechno myšleno všechno vážně, tak se to ani nedá brát s nadhledem. Bohužel, přes velké očekávání ze zdejších komentářů, obrovské zklamání. (Jedna * za Ladu která nepatří do starého železa. A druhá * za to, že tenhle film naláká do čech nějaké turisty, sice nevím kde najdou tu propast, ale budiž.)

Comeback (2008) (seriál)

Na televizi nekoukám, tak sem málem o tohle "dílko" příšel. Šel jsem si do kuchyně pro něco na zub a tam byla puštěná televize, kde seděli oba moji rodiče zcela opařeni, beze známky mozkové aktivity. A to moji rodiče jsou, velká třída když koukají na takové extra kusy jako ordinace, ulice atd. Takže když jsem je takhle viděl, musel jsem si to pusiti i u sebe. Dejdar není špatný, Matonoha je divný, prostě ten jeho herecký výkon mi nesedí, jakoby to hrál jenom kvůli prachům, jakoby se tím hraním vůbec nebavil. Ta holka je zcela mimo její smích mi přijde umělý jako smích "umělých" diváku. Občas se směje, jakoby fakt šla kolem kulis na záchod a cestou viděla herce jak hází jednu "vtipnou" hlášku za druhou. No a teď se dostáváme k tomu klukovi, tenhle ten "týpek" mě odradil nejen svým vzhledem, ale svojim neskutečným uměním přehrávat, něco tak strašnýho nebylo viděno od dob Eda Wooda. Tenhle ten zjev je největším mínusem (a že jich není málo) tohle seriálu. Podtrženo sečteno česká paradie na sitcomy. (P.S. čeští autoři nejsou připraveni dělat sitcomy na úrovni britských sitcomů, naše česká mentalita tomu není nakloněna, náš smysl pro humor je zcela jiný, my češi musíme mít jiný formát než je situační komedie)

Umění plakat (2006)

Jsou to sice slabší 4 hvězdičky, ale tento film si je zaslouží. Vyhledávám přesně takový typ filmů (knih). Disfunkčnost rodin, sebelítost atd. Každej sme úchyl, každej máme v sobě něco co není společensky přijatelnýho. Ale ne každej svoje zvláštosti dává na "obdiv". I když tenhle film je tak na 3/4 cesty co bych si přál. Odpustil bych si ty fraškovité scény s rodinou. Dal bych víc křiku, napětí, slz, bolesti, kontroverze... Jinak jak tu někdo psal, že je tu krásně vidět dětská oddanost, to je sice pravda, ale to mi přišlo jako nejvíc odporná věc v tomhle filmu, tá slepá závislost na otci. Ta viděná bolest jenom na otci a na svojí sestře nic... To se mi prostě strašně příčilo.

Americký gangster (2007)

Vůbec nechápu proč tenhle film má tak vysoké hodnocení. V průběhu filmu jsem se několikrát podíval na timer, kdy už se konečně začne něco dít. Bohužel nedělo se nic. Krom té akce na konci která byla opravdu kvalitní. Celou dobu jsem se nudil, bral jsem do ruky kytaru abych si zabrnkal abych si zkrátil nudu, ani jsem neslodoval co se děje jen tak jsem poslouchal co kdo říká. Tří hvězdy za hudbu, režii a atmosféru.

Východní přísliby (2007)

N tomhle filmu jsou, aspoň podle mne, nejpůsobivější herecké výkony. Hlavně teda Viggo Mortensen vypadá neskutečně elegatně a je to jakoby mu ta role byla napsáno na tělo. Naomi Watts je také skvělá a taky by mohla klidně dělat zdravotní sestřičku. Samozřejmě kvalitně řemeslinicky provedené a docela i přístupné, film nestrácí tempo, vůbec se nenudíte Mohu jen vřele doporučit.

Já, legenda (2007)

No, nevím proč, si každý stěžuje na závěr filmu, podle mě nebyl tak špatný a "americký" jak to kde kdo říká. Skutečně špatný konec by byl kdyby Will Smith přežil a přijel taky do toho "kostela". Spíš by mě tam trápilo to, že jsme se nedozvěděli nic o viru o tom jak se přenáší atp. Dále bych se zajímal o nelogičnosti jako proč psi mohou být nakažení, ale ostatní zvířata nikoliv, např ti lvi. Dále pak ti animovaný zombíci nic moc, lepší by byli namaskovaní lidé jako v Ústvitu mrtvých (2004). Ale jinak v celku na mě film působil nadprůměrně jsou to takové horší 4 hvězdy. P.S. Ale co mě trápí nejvíce je co vlastní žerou zombíci, když nežerou lidi?