Cry-Baby (1990)

Spektakulární muzikál se střeštěnou zápletkou od velmi odvážného režiséra a scénáristy v hlavní roli s mladým Deppem, kdy se ve stejném roce proslavil coby Edward, v tomto filmu po boku Iggyho Popa, pornohvězdy Traci Lords a také Dafoeho.Je zajímavé, jak se po úspěchu Dirty Dancing hned vyrojilo množství hudebních filmů zasazených do 50. let, tento snímek však od samého počátku postrádal větší ambice, ač není zbytečný, není to ani žádné veledílo.Nejzajímavějším však zůstává fakt, že pan Waters vůbec dobrovolně zvládl přiblížit se konvencím mainstreamových diváků, které tímto filmem zřejmě hodlal získat na svoji stranu, což se povedlo jen částečně.

Teorie tygra (2016)

Čas od času je třeba spáchat harakiri a se soustředěnou snahou shlédnout i něco ze současné domácí kinematografie.Předem platí, že výsledek není tak moc strašný, ale současnost sama, která umožňuje vzniknout tak zbytečným počinům, ta je snad ještě horší.Hlavní problém je hloupý scénář ruku v ruce s nerežisérským vedením kdysi skvělých herců, téměř mám pocit, že posledních 30 let v Českém filmu by mohl spasit jen a pouze nový nástup nějakého totalitního režimu, aby se všichni neplácali jen po ramenou a místo toho čelili nesnesitelnému tlaku, protože bez toho u nás asi již nic hodnotného nemůže vzniknout, tak jako tomu bylo ještě v 70. letech v Československu.Pan Kohák svoji přítomností film ještě více otupil, i tak však platí, že výsledek je nakonec alespoň koukatelný, tedy lehce pod průměrem.

Svatba jako řemen (1967)

Tento film téměř nemá chybu, ostatně v něm nehrají pan Liška ani paní Vihelmová.Je přitom ze snímku dobře znát již tehdy uvolněná atmosféra 60. let, nekonečně skvělé herecké obsazení je samozřejmostí a myslím si, že je dobře, že hlavní roli nakonec získala Iva Janžurová a nikoliv méně známá sestra Jany Brejchové Hana, která by jistě nepůsobila tak výrazně.Režisér Krejčík byl již tehdy znám svým nesnesitelným perfekcionismem, ale přes nemalé změny v obsazení film drží pohromadě, pouze role nevěsty Jiřího Hrzána byla ztvárněna poněkud mdle (ostatně, pan Krejčík v jednu chvíli dle svědectví Stelly Zázvorkové paní Walterovou málem zaškrtil :-) , ostatně, pro ní to byl jediný film, který kdy dle dostupných informací natočila.Jistým bonusem a vykreslením jistého českého charakteru je pak role mladého, nadějného policejního vyšetřovatele.Toho hraje Vladimír Pucholt a jeho naturel jakoby plynule přešel z filmu Lásky jedné plavovlásky a zejména pak Formanova Černý Petr

Kids (1995)

Určitě existují i slušňáci a maminčiny mazánci, o těch ale Kids není.Nehezky pěkné okénko do neslušného světa jisté komunity mladých teenagerů bez nejmenšího kašírování, spíše psychologická sonda v intencích nezávislého filmu.Nesouhlasím se zdejším popisem dílka v kategorii OBSAH, že film varuje před drogami ( ve filmu děti pijí alkohol a kouří trávu), neboť nijak nemoralizuje, spíš vystihuje absolutní neukotvenost jednotlivců ve společnosti, která je pro tyto děti vlastně uzavřená.Ve své době mohl film bourat i jisté konvence svým naturalistickým a popisným znázorněním, potěší, že ani dnes po téměř čtvrt století nepůsobí nijak prvoplánovaně a ona možná kontroverze se již mezitím stala všeobecně platnou normou.

Bohemian Rhapsody (2018)

Reklama na skupinu, která v historii patří k tomu nejlepšímu, ač později spousta hudebních kritiků zcela oprávněně nenechávala na hrdinech 70. let nitku suchou.Otázka zní, mají Queen vůbec zapotřebí sami sebe velebit tak nepodařeným počinem a vzápětí se vkrádá jednoznačně kladná odpověď z kanceláře společnosti EMI.Kdo sleduje, kolik jen různých kompilací i dalších pokusů vydělat na této značce po smrti Mercuryho již bylo, ten se vůbec nemůže divit, jak špatně film dopadl a naopak, jak skvělé reakce má ze strany publika.Dle psychologů je dokázáno, že ve společnosti jsou vždy dvě celé třetiny lidí se stádním chováním a přesně na ty, bez urážky, Pan May s panem Taylorem míří.Pro mne tedy obrovské zklamání!

Hnüs (2019)

Pravý opak velmi konvenčního snímku Bohemian Rhapsody vznikl na základě stejnojmenné knihy, jež vyšla i v českém překladu a nebyla jediným podobným počinem na našem trhu, samotná kapela však před lety v Praze místní arénu naplnila sotva jen z jedné třetiny, oproti vždy vyprodaným koncertům pouhého torza Queen.Ani film tedy nejde cestou nějakých kompromisů, ostatně historie Crue je na šoku přímo postavená, tam kde Kiss provokovali umělou krví a maximálně groupies nahoře bez, tím tito z části také maskovaní chlapci ze Sunset Stripu teprve rozjížděli své mnohem extravagantnější vystupování, což si žádala doba poloviny 80. let v prostředí zvaném hair - metal.Nějaký snímek o těchto zhýralcích je tedy samozřejmostí a protože karma je zdarma, vedle třeskuté zábavy jsme svědky i opravdových tragédií, o které v historii kapely nebyla nouze.Film Dirt oproti Bohemian Rhapsody ani nijak nemanipuluje s fakty a také po herecké stránce se tvůrcům vydařil, ač se šíří i hlasy, pro které je toto zábavné a poučné dílo velkým zklamáním, ti se však mohou donekonečna kochat pseudodokumentem o "Královně"..k filmu také bylo vydáno, Mötley Crüe ‎– The Dirt Soundtrack, 22 Mar 2019

Spring Breakers (2012)

Trochu nepochopená satira o post - dekadentní mládeži, které k uspokojení již nestačí jen sex & drogy, jež je založená na klipovém flashbacku, se přece nemůže přehoupnout v hodnocení většinové společnosti nad 50% ! Výborný film, který ovšem vyžaduje jisté zkušenosti a empatii v jednom, přitom při jeho sledování k pochopení úplně postačí to druhé se střízlivou hlavou.Je tu příběh, samozřejmě poselství, ale způsob přirozeného vyjádření prostředí musí mnoho lidí znechutit, ač to takto přesně dnešní mládí prostě mají.Není přitom nutné jim cokoliv závidět, smyslem filmu je i poznání, že pro někoho i zvrácené hodnoty zůstávají stále alespoň nějakou konstantou pro ty, co jsou šíleně znudění svoji prázdnotou.

Urgh! A Music War (1981)

Výborný dokument z různých koncertů, který zachycuje stále ještě nezkomercionalizovanou éru post - punku, prakticky na jejím vrcholu.Z temnějších představitelů minoritní americké scény zde nechybí Wall Of Voodoo, Oingo Boingo a The Cramps.Největší excentriky Evropy zde zastupují Toyah a Klaus Nomi, naopak klasiky britské New - Wave Echo And The Bunnymen, Orchestral Monoeuvres In The Dark, The Police, UB40, Gary Numan, Magazine a zejména The XTC.Mimo kategorie jsou pak Dead Keneddys, Devo a Joan Jett.Ve stejné době jako tento film vyšlo i 2LP na značce A&M Records a jistě by si dnes zasloužilo také svoji reedici.

Pašerák (2018)

Film, kde vám předem musí být jasné, že jeho ústřední postava nakonec nemůže nikdy vyhrát, ale i tak se lze s ním velmi rychle ztotožnit, protože jeho syrovost, nadhled i snaha alespoň na sklonku života leccos napravit, je naprosto nepřehlédnutelná! Záměrně volné tempo, trocha vtipu, napětí a jistá porce tzv. politické nekorektnosti, to je přesně to, proč se někomu film líbí (a někdo jiný se naopak nudí).My jsme z kina Lucerna odcházeli přesně s tím pocitem, který jsme předem očekávali..