Tintinova dobrodružství (2011)

Děti: "Skvělé!", Dospělí - "Mohlo to být lepší... a originálnější." Exotická místa a výborné akční sekvence ještě nedělají majstrštyk. Zvláštní mínus - Tintin ve 3D vypadá oproti 2D předloze moc "naštvaně"/ "výrostkovsky"/"zlomyslně"(?) - trochu jako reportér Blesku při honbě za Lucií Bílou. Každopádně jeho výraz se převést nepovedlo, postava tak dostala pozměněné vyznění a to je hřích na všech správných holkách a klucích, kteří s ním po dekády vyrůstali.

Osamělost prvočísel (2010)

Film, u kterého si budete říkat "Je to dost originální" - a pak si uvědomíte, že ani nevíte proč. To není špatná věc. Dusná atmosféra, šikovná hudba - a celé je to podáno velmi lidsky, tedy uvěřitelně. Ale jaké je poselství filmu... těžko říct. Pozn.: aby "oficiální text distributora" takhle spoiloval - za to by se mělo pokutovat.

Barva kouzel (2008) (TV film)

Fanda Pratchetta - tedy já - je spokojený. A víte proč hlavně? Ač se mi tomu nechce věřit, postavy vypadají z velké části tak, jak bych z knížek čekal - za to je čtvrtá hvězdička. Dvoukvítek dokonalé, původní Arcikancléř a knihovník v obou podobách taky, Cohen je prostě cool. Mrakoplaš by mohl být trochu hubenější v obličeji; Patricij je skoro bezchybný, rozhodně Jeremy Irons byl skvělá volba: jen bych v něm malinko ubral pitvoření a přidal zachmuřenost - opravdu ale jen malinko. No a zásadní věc: poprvé jsem před sebou viděl obstojného Smrtě - tohle film "Otec prasátek" ani Divadlo v Dlouhé nedokázali. Jinak knížka(-y) převedena na plátno obstojně (vzhledem k ději husarský kousek), možná škoda zkrácené scény ze Smrťova domu, pozměněného závěrečného souboje a absence (skutečně) diamantových zubů: jenže kdo by na ty všechny nutné efekty sháněl peníze, když už tak to stálo nejspíš jmění. Celkově hodně příjemné překvapení, dodržení laťky předlohy a pro mě výrazné zlepšení oproti Otci prasátek (který ovšem sám o sobě taky nebyl špatný).

Obchodník se smrtí (2005)

Tohle si zaslouží místo v Síni slávy filmu už kvůli svému tématu. Vysílat povinně ve vyšších ročnících středních škol... Kromě toho šikovně natočené, Cage v hlavní roli válí - no a samozřejmě ta slavná, geniálně hrozivá úvodní sekvence. Bravo!

Bournův mýtus (2004)

Skvělý film s jedním VELKÝM mínusem. Syrově natočené - máte pocit, že takhle nějak by se mohl ten chlápek v reálu opravdu cítit. Skvělá kamera a střih - dynamika pracuje na 100%. Výborně odhadnutá hlavní postava - Damon boduje. Tak co je to mínus? Šikovně maskovaná agitka proti Chodorkovskému, dnešnímu štvanci Kremlu. Tenhle film financoval Putin a Svobodné Rusko, nebo co?!? (Pozdější vývoj událostí v Rusku mi dává za pravdu.)

Teorie velkého třesku (2007) (seriál)

Horký kandidát na cenu "Nejnepravděpodobnější úspěch námětu." - ale i v tom je to kouzlo. Jsem tak trochu zainteresovaný v dané sociální skupině, takže víc hodnotit nebudu. Jen 1 noticka, čtěte si Vanity Cards na konci titulků;-)

Alois Nebel (2011)

Už jen za atmosféru si ty 4* zaslouží. Animace+hudba - skvělé. Příběh mohl být víc rozvinutý, ale 1) zpracovává vážná témata tak, že vyzní obstojně, 2) lyrika tu epiku víc než vyvažuje. Jestlipak bude pokračování?

Jak se zbavit přátel a zůstat úplně sám (2008)

Teze: jakýkoli film, který ukazuje, co všechno (kurzíva, kapitálky) je dnešní showbiz, zasluhuje uznání. Navíc zapojený kontrast UK vs. USA, civilní Kirsten Dunst, pár dobrých vtipů a průměrná technická stránka. Ještě, že se taková témata pořád zpracovávají; zájemcům doporučuju taky film Televizní hrátky. (Takže ve skutečnosti 3 a 1/2 *)

Životy těch druhých (2006)

Tohle vám učebnice dějepisu, dokumenty ani projevy státníků nedokáží vykreslit - tak se jděte kouknout na tenhle snímek, ať konečně víte, jaké to OPRAVDU bylo, žít v totalitní šedi socialismu. Plus krásná slovní hříčka na závěr.

Kůže, kterou nosím (2011)

Povrch: vkusná, řemeslně mistrovská provokace. Pod povrchem: můžeš sebelíp změnit povrch, ale nitro člověka nezdoláš. Koutek čtenářů Aha!: swingers v parku jako bonus:-)