Black Panther: Wakanda nechť žije (2022)

Je ešte vôbec možné klesnúť na hlbšie a hlbšie scenaristické dno? Efekty možno stačia na zaujatie nerozmýšľajúcej tiktok mládeže, pre ktorú rozmýšľať znamená bolesť. Ale pre ostatných je utrpenie pozerať bezduché filmy ako tento. Prečo ich potom pozerať? Zrejme len pre udržanie si obrazu o kultúre súčasnej doby.

Gundermann (2018)

Príbeh Alexandra Gundermanna, udavača komunistickej Stasi, folkového speváka, frontmana kapely, cudzoložníka, bagristu. Nech sa na mňa nikto nehnevá, ale ja súcitiť s týmto človekom nejdem. Jeho hnedouhoľné piesne a texty, ani vyhadzov z komunistickej strany ho neospravedlňujú. Liezť niekomu za tehotnou ženou? Byť komunistom z presvedčenia? Často sa ľutovať? Donášať a ničiť životy iným? Neschopnosť ospravedlniť sa svojim obetiam?

Bláznivá střela 2 a 1/2: Vůně strachu (1991)

Iste je to subjektívne, ale ja tento prízemný typ humoru (sex a pády) veľmi nemusím. Pár absurdít je samozrejme skvelých. Nehovoriac o tom, že tento diel je trochu blbší a nudnejší ako predošlý.

Cesta do války (2002) (TV film)

Príbeh Lyndon B. Johnsona, ktorého vnútropolitické politické ciele sa do značnej miery utopili v chaose a hneve, za ktoré bol sám zodpovedný. Je veľmi jednoduché vykresliť ho ako obeť manipulácie poradcov a vojnových štváčov. Zodpovednosť za všetky zlé aj dobré rozhodnutia ležala na jeho pleciach. Či bol vojnovým štváčom aj on? Na to film odpoveď nedáva, aj keď ho vykresľuje tak, že na pár mŕtvych civilistoch hore dole mu až tak veľmi nezáležalo.

Číšník (2018)

Temný a perverzný, plne nevypovedaný príbeh s kvalitnou kamerou, hercami, hudbou. Spoiler: hlavnou otázkou ostáva, či šlo fakt o hovädzinu.

Řbitov zviřátek (2019)

Ďalšia adaptácia zombie príbehu, ktorý King napísal pravdepodobne minimálne sčasti úplne sfetovaný ako množstvo svojich iných príbehov. Variácia na téma indiánska eschatológia, v ktorej na rozdiel od eschatológie židovskej a kresťanskej malé deti nekončia v nebi. Spoiler. Fakt nemám rád filmy kde vraždia a sú vraždené malé deti.

Zlom (2019)

Reálny príbeh o zázraku. Samozrejme, že pre neveriaceho materialistu ide o bláznovstvo. | Nediv se, že jsem ti řekl: Musíte se narodit znovu. Vítr vane kam chce, jeho zvuk slyšíš, ale nevíš, odkud přichází a kam směřuje. Tak je to s každým, kdo se narodil z Ducha." Nikodém se ho otázal: "Jak se to může stát?" Ježíš mu řekl: "Ty jsi učitel Izraele, a tohle nevíš? Amen, amen, pravím tobě, že mluvíme o tom, co známe, a svědčíme o tom, co jsme viděli, ale vy naše svědectví nepřijímáte. Jestliže nevěříte, když jsem vám mluvil o pozemských věcech, jak uvěříte, budu-li mluvit o nebeských? | Ale telesný človek nechápe vecí Ducha Božieho, lebo sú mu bláznovstvom, a nemôže ich poznať, lebo sa majú duchovne posudzovať. Ale duchovný človek posudzuje všetko a sám nie je posudzovaný od nikoho. | Stáva sa, že spravodlivý hynie vo svojej spravodlivosti, ako sa tiež stáva, že bezbožný dlho žije vo svojej zlobe. Nebuď príliš spravodlivým ani sa nerob nadmier múdrym; prečo by si mal seba priviesť na skazu? Nebuď príliš bezbožným ani nebuď bláznom; prečo by si mal zomrieť pred svojím časom? Je dobre, aby si sa držal tohoto, ale ani od tamtoho nespusti svojej ruky; lebo ten, kto sa bojí Boha, ujde všetkému tomu. Múdrosť pomôže múdremu viac ako desať vladárov, ktorí sú v meste. Lebo niet spravodlivého človeka na zemi, ktorý by robil dobré a nehrešil.