18 dárků (2020)

18 dárků připravených před smrtí pro svou dceru k budoucím narozeninám a teď co s tím. Tvůrci si vybrali cestu přerodu jedné vzteklé puberťačky v „normální“. A vzhledem k postupnému dávkování informací, co se to vlastně v den jejích osmnáctin okolo ní začalo dít, dokážou držet divákovu pozornost. Postupně navíc přidají přirozený tlak na slzní kanálky. Na můj vkus ale chybí proměně puberťačky trocha přirozenosti. Na konci se prostě jen převleče z černých plavek do bílých a je hotovo.

Ace Ventura: Zvířecí detektiv (1994)

Bohužel humor Ventury stojí z větší části jenom na bláznivém pitvoření se a ksichtění Carreyho a tenhle styl pro malé děti moc nemusím, takže pro mě až na výjimky nuda. Jedna z nejotravnější filmových postav, co jsem kdy viděl. 10.02.2023 - ČSFD 73% / 69% IMDb

Vyšehrad: Fylm (2022)

První 30 minut je to v rámci kategorie hrubozrnná teenagerská komedie ještě docela vtipná jízda. Poté se ale najede na šablonu geniální klučina mění kopačku k lepšímu, a to už moc zábavné není. Kéž by to byla alespoň dobře a uvěřitelně natočená šablona. PS: Seriál jsem neviděl.

Všechno, všude, najednou (2022)

70% Asi nejsložitěji natočený příběh o krizi v jedné přistěhovalecké rodině, co jsem kdy viděl. Navíc zbytečně dlouhý až úmorný, a ne vždy jednoduše pochopitelný. Přesto stojí za vidění. Už dlouho jsem nebyl tak potěšený hravostí, vtipem a kreativitou tvůrců. Parádní blbinka.

Babylon (2022)

Jako sednout do vozíku horské dráhy a po víc jak třech hodinách se téměř divit, že už je konec. Obzvlášť ze začátku je to díky skvělé kameře, střihu a hudbě parádní jízda. Problém ale je, že tohle nemá být primárně zážitková atrakce, ale drama přibližující období přechodu němého filmu na zvukový a jak tento zlom některé lidi semlel. Bohužel jako drama (nebo komedie) ale Babylon moc nefunguje.

Bod varu (2021)

70% Jeden večer v zázemí luxusní restaurace a jednoduché filmařské cvičení na téma čeho je moc, toho je příliš aneb práce v gastronomii není pro slabší jedince. Cvičení, u kterého není natočení na jeden záběr (gratuluju!) samoúčelné, ale naopak filmu dodává parádní polodokumentární atmosféru. Další zážitková, mírně depresivní jednohubka.

Hrátky s čertem (1956)

Na rok 2022 je už tempo vyprávění trochu pomalé a dnešní feministky musí mít z těch vdavek chtivých děvčat osypky („…všichni z Líbáně, všichni z Drážďan, ale žádnej od Berouna“). Nicméně vymakaný scénář ještě podtrhují výrazné herecké osobnosti a třešničkou na dortu jsou stylové ladovské kulisy, a tak je radost sledovat tuhle roztomilou pohádku.

Trojúhelník smutku (2022)

Jeden z těch filmů, u kterých příběh, rozdělený na třetiny, téměř nestojí za řeč. Nic, co by tu už v jiných podobách nebylo. Příběh je tu jen stromeček, na který tvůrci věší své ozdobičky, které se ne vždy budou líbit. Ozdobičky zrcadlící řadu špatností dnešního světa. Přesto nejde o žádnou mravokárnou depresi, ale spíš o hravou, kousavou a chvílemi vtipnou jednohubku.

Avatar (2009)

V roce 2009, v kině a ve 3D, to byl velký vizuální i emocionální zážitek, kdy jsem chvíli přemýšlel i o plném hodnocení a bál se od té doby podívat podruhé. V roce 2022, doma a ve 2D už sice vizuál neohromí a část napětí je logicky pryč, přesto jde překvapivě stále o vtahující a za srdce chytající film. Jediné, s čím se po letech trochu peru, je ten naivní pohádkový příběh, který se ale bere nepohádkově vážně a kvůli kterému se asi radši vyhnu třetímu vidění. Film spíše na jedno použití. 27.12.2022 - ČSFD 83% / 79% IMDb

O princezně Jasněnce a létajícím ševci (1987)

70% Zdaleka nejde o perfektní pohádku. Princezna vypadá, že by se ve věži zabouchla i do Buzze Rakeťáka, kdyby letěl zrovna okolo, tempo vyprávění s blížícím se koncem spíš zpomaluje a mírně hororové ladění není nic pro menší děti. Nicméně kombinace zlých, nezapomenutelně zahraných čarodějnic z temného hradu, vesele rozverného královského dvora a seriózní slunečné paní, dává této pohádce nezapomenutelnou atmosféru. Bonusem je dobrá kamera a rozmanitý výběr lokací.