Reklama

Reklama

O princezně Jasněnce a létajícím ševci

  • Československo O princeznej Jasnenke a lietajúcom ševcovi
TV spot

Obsahy(1)

Jednoho rána nevyjde slunce, jenže králi se nechce vstávat a zabývat se problémem odloženého svítání. Vzápětí se na hrad dostaví Sluneční paní se stížností na čarodějnici z Černých lesů, která zabila a upekla jejího zlatého kohouta. Král sice váhá, ale rozhodne ve prospěch Sluneční paní. Kohout obživne, slunce vyjde, ale rozzlobená čarodějnice předpoví králi, že se Jasněnka provdá za usmoleného ševce. Princezně to pranic nevadí, ale králi ano, a tak nechá dceru zavřít do věže, aby kletbě zabránil. Mezitím čarodějnice potká v lese dva chasníky, kteří se přou, kdo z nich je ve svém oboru lepší. Dá jim materiál a lhůtu tří dnů, během níž má každý vyrobit to nejlepší, co dokáže. Kovářský tovaryš Ondra vyrobí železnou slepici, která běhá a snáší železná vejce, švec Jíra vyrobí z jemné kůže křídla a odletí. Když se dozví o princezně ve věži, vyletí na ochoz, aby se na ni podíval. Oba se do sebe zamilují, a když je přistihne král, podaří se jim v poslední chvíli uletět na Jírových křídlech. Žijí spokojeně v malé světničce, kde Jíra dělá boty a Jasněnka je prodává na trhu. Dcera čarodějnice Černava však začne Jasněnce její štěstí závidět, a tak ji unese a uvězní na svém hradu. Jírovi po princezně zůstane jen červený střevíček, který mu ukazuje cestu. Napije se však kouzelného lektvaru zapomnění. Podle kletby si vzpomene pouze tehdy, pokud najde něco, co nikdy neztratil. (TV Nova)

(více)

Videa (1)

TV spot

Recenze (453)

mzss1 

všechny recenze uživatele

Tak je to celkem slušná pohádka, ale ničím vyjímečná není. Pohádkové prvky a scény jsou velmi dobré, ale příběh nic extra. Tohle prostě slátanina menší, která se nepochybně chtěla přiživit na úspěch starší a lepších pohádek jakou jsou třeba Princ a večernice nebo Tři ořížky pro popelku. Přesto to dokáže zaujmout, ale plnohodnotná pohádka to není. Herecké onsazení je dobré, hudba průměrná. Takže mé celkové hodnocení je 60% = *** ()

no2 

všechny recenze uživatele

8/10 - Jedna z nejlepších českých pohádek 80. let - z doby, kdy byl Zdeněk Troška ještě zcela psychicky zdráv... "Most" mezi dříve natočenými nezapomenutelnými klasickými pohádkami 50. - 80. let (Pyšná princezna, Tři oříšky pro popelku, S čerty nejsou žerty apod.) a snadno zapomenutelnými parodiemi na pohádky z 90. let a následujících - s přehrávajícími (či nehrajícími) herci, podivně pitvořícími se postavami, zmateným dějem, příp. nezajímavými písničkami (Princezna ze mlejna, Tři bratři apod.). ()

Reklama

sud 

všechny recenze uživatele

Bez pochyby nejlepší pohádka Zdeňka Trošky. Tahle pohádka je skutečně pohádková a není to pohopouhý výcuc z několika pohádek ("Z pekla štěstí"), nebo výcuc z výcucu ("Z pekla štěstí II") a ani bláznivý pelmel ("Princezna ze mlejna II"). Filmu vévodí sympatické herecké obsazení v čele s Michaelou Kuklovou a Janem Potměšilem. Trochu drsnější pohádka, kterou bych doporučil spíše starším dětem. ()

Adam Bernau 

všechny recenze uživatele

Dodnes si pamatuji, jak byl vánočkový národ šokován Troškovou pohádkovou prvotinou. Reflektoval to dokonce i Dikobraz ("Pohádka končí, diváci vylézají z úkrytů"). Tehdy Troška ale ještě nebyl totální Troška, duo kanálnických (opravdu strašných) čarodějnic bylo něčím šokantně novým (navíc byly zlé a s poměrně jednoznačně určitelným pohlavím), celkem pohádka měla svůj půvab, ačkoli lakované lodičky jako erbovní atribut hlavního hrdiny mi dost kazily dojem. Jak dalekosáhle se tady nerespektují zákonitosti žánru, mě upozornila teprve otázka tehdy ještě ne pětileté dcery: "Jak to, že si dávají pusu, když se ještě nevysvobodili?" ()

Big Bear 

všechny recenze uživatele

Krásná pohádka. Ty Troška uměl a ještě trochu umí. Divák znalejší jeho pohádek zde najde skoro kompletní sestavu herců, kteří později hráli v Pricezně ze mlejna. A leckeré postavy i způsoby natáčení pak do Princezny i přenesl. Asi nejlepší paradoxně je rodinka čarodějnic a věřím, že se všichni při natáčení dost vyblbli. Slušné jsou i některé triky a závěrečné pyro efekty. Hrad Bouzov jsem samozřejmě poznal, ale zajímal by mne onen polorozpadlý zámek s věžičkou, kde oba chasníci plnili úkol a ze kterého hrdina posléze uletí se svými křídly. Tato pohádka zkrátka patří k sadě mých oblíbených a jsem si jist, že to není jen tou nostalgií a vzpomínkami na mládí, když ji člověk viděl poprvé... * * * * ()

Galerie (17)

Zajímavosti (41)

  • Je již tradicí, že režisér Troška obsazuje do svých filmů svoji tetu Venuši Humhey. Tentokrát se mu však v roli Sluneční paní nezamlouval její hlas a především akcent. Proto ji při postsynchronech nadabovala Jana Preissová. (funhouse)
  • Při natáčení scény, kdy Černava (Yvetta Blanarovičová) s matkou (Helena Růžičková) sedí na větvi, větev nevydržela a praskla, přičemž obě herečky spadly do vody. Cenzoři tuto scénu vystřihli. (fiLLthe3DD)
  • Původně měl hrát postavu komořího místo Jaroslava Čejky pan Josef Kemr. Rovněž role krále byla nakonec zahrána hercem Luborem Tokošem, původně ji měl ale hrát Vlastimil Brodský. (Stocki)

Reklama

Reklama