Sherlock Holmes (2009)

Být takhle natočená Liga výjimečných, dám 100% hodnocení, ale Sherlock Holmes přeci jen není komiksová postava a jeho stylizace jako akční hláškujícího detektiva podle mě moc dobře nefunguje. Film je bohužel takový lepší průměr, přiznám se že jsem čekal víc, protože herecky obsazené je to podle mě výborně. Downey tu hraje svůj lepší standard, a ze současných hollywoodských herců mě nenapadá nikdo lepší kdo by mohl Sherlocka hrát, mezi ním a Jude Lawem to příjemně jiskří. Výprava je výborná, takhle vypadat zmíněná Liga výjimečných.. Hudba mi přišla hodně zajímavá, jen místy trochu rušila, stejný názor jako na hudbu mám bohužel i na Ritchieho režii. Ty rychlé střihy a flashbacky, které tak fungovali v jeho gangsterských komediích, místy ruší tu krásně zašmudlanou atmosféru viktoriánského Londýna. Scénáristicky je to trochu slabší, u předchozích filmů (a v žádném případě u knížek) se mi nestalo abych polovinu řešení uhodnul v půlce filmu. Bylo to bohužel příliš prosté, milý Watsone..

Kawasakiho růže (2009)

Asi nejlepší film od Jana Hřebejka. Moc se mi líbilo jeho silné téma, výborná práce s herci , ikdyž některé výstupy zaváněli hereckým "koncertováním", zajímavá (v pozitivním smyslu) je kamera, skvělý a minimalisticky zvládnutý je herecký protiúkol Ladislava Chudíka, výborný je také nápad s obsazením Antonína Kratochvíla do jedné z hlavních rolí, jeho živelnost té roli moc prospěla, a ty záběry do jeho očí co vědí o čem mluví, jsou vážně výborné. Co se mi už líbilo míň... Díky tomu, že se film částečně zabývá pamětí zúčastněných, nepoužívá retrospektivy, a podle mě zásadní věci nevypráví obrazem. Vím, že to asi má být "allenovské", ale podle mě to místy ne úplně funguje a je to spíš takové "hřebejkovské". Nebýt herců co hrají jak o život, filmové kamery, a výpravy tak je to spíš na české poměry dražší upovídaná televizní inscenace. Osobně mi trochu vadila taková zbytečná intelektuální okázalost a snobství, některé pasáže jakoby "artově" nedoříkávají a naznačují, což je v kontrastu s polopatičností scén jiných. Také nepotřebuju vědět že mají tvůrci v oblibě Patrika Ouředníka, a dokáží najít paralelu mezi scénářem a básní Jana Skácela apod. Každopádně i tak můžu doporučit, běžte na Kawasakiho růži do kina, stojí rozhodně za to. Je to film který se dá s klidným srdcem poslat na evropský festival a ostudu nám rozhodně neudělá. A to se cení.

Prci, prci, prcičky (1999)

Dlouho se mi tento film vyhýbal (nebo možná já jemu) až jsem ho konečně deset od natočení viděl. Překvapilo mě jak krotké to bylo. Není to tak hrozné jak jsem si myslel, celkem jsem se bavil

Spláchnutej (2006)

No je to spíš 3 a půl, ale nakonec zůstanu u třech.. Výborný dabing (ano, mám slabost pro Kate Winslet), tradičně výborné až geniální Aardmanovské vtípky (obrazovka s fotbalem, slimáci, vůbec vtípky v druhém plánu), ale jinak je to takový obyčejný animák, kde se všichni někam řítí, šklebí se u toho a občas "legračně upadnou".

Wallace a Gromit: Otázka chleba a smrti (2008) (TV film)

Teda tentokrát Nich Park zadrnkal na temnou strunu. Vím že je to Wallace a Gromit, ale tentokrát jsem se o Gromita v jednu chvíli opravdu bál! A ty vtípky s obaly desek a časopisů jsou (opět) úplně geniální, nemůžu hodnotit jinak :)

Tropická bouře (2008)

Kdyby film fungoval tak jako satira na Holywood v prvních dvaceti minutách, bylo by to jasných pět. Jenže nefunguje a nakonec to není ani na čtyři.. Na pár výborných fórů, připadá spousta hluchý míst a některé vtipy jsou vysloveně trapné .. Je mi to líto, protože Robert Downey Jr. by si za svojí kreaci "australského černocha" zasloužil Oskara, i cenu z festivalu Plačící Opice najednou.

Venkovský učitel (2008)

Ikdyž mě občas dialogy některých neherců občas zatahali za uši, je to pořád jeden z nejlepších českých filmů, který jako jeden z mála snese srovnání se zahraničními. Učitel je lidský, promyšleně pracuje s nepodbízivou symbolikou a rozhodně stojí za to.